Kliwia cynobrowa, lub kliwia pomarańczowa (Clivia miniata) to roślina wieloletnia w rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z tropikalnych regionów Afryki Południowej, a w Polsce jest popularną rośliną doniczkową.
Ta bylina , zaliczana też do roślin cebulowych, ponieważ wytwarza krótkie, grube kłącze. Duże i długie liście (do 60 cm) są one równowąskie, dosyć grube i skórzaste. Wyrastają w dwóch rzędach umieszczonych w stosunku do siebie równolegle. To charakterystyczne ułożenie również jest postrzegane jako cecha ozdobna roślin.
Cała rodzina, do której należy kliwia, posiada grube, długie i bezlistne łodygi kwiatowe (dorastają do 50 cm). Kwiaty rośliny są zebrane w kwiatostany. Są dosyć duże (do 7 cm średnicy), 6 płatkowe, lejkowate i występują w kolorach pomarańczowym, czerwonym lub żółtym. Może kwitnąć kilka razy w roku.
Kliwia cynobrowa zawiązuje nasiona, ale tylko przy zapyleniu krzyżowym, czyli pyłkiem z innej rośliny. Owoce – czerwone jagody, dojrzewają dość długo (nawet do 9 miesięcy!).
Należy pamiętać, że kliwia posiada trujące alkaloidy (jak większość roślin z rodziny amarylkowatych) i należy uważać przy jej pielęgnacji.
Wymagania i uprawa
Kliwie nie lubią bezpośredniego słońca i zmian temperatury – jedynie w zimie, kiedy roślina przechodzi stan spoczynku (od października do lutego), możemy je przestawić do pomieszczenia o stałej, niższej temperaturze (nawet ok. 12oC).
Podłoże powinno być próchnicze z domieszką cięższej ziemi (gliniastej), aby lepiej wiązało wodę. Roślinę tę musimy dobrze podlewać – najlepiej czuje się w stale wilgotnym podłożu (szczególnie ważne podczas tworzenia pąków). W okresie pełnego kwitnienia możemy ograniczyć podlewanie. Raz na 3 tygodnie roślinę można też nawozić, choć nie jest to konieczne.
Jeśli nie planujemy rozmnażać rośliny przez nasiona ścinamy jej przekwitły kwiatostan. Kliwię najlepiej rozmnażać przez podział młodych odrostów (młoda, nowa roślina powinna mieć co najmniej 4 liście).
Zastosowanie
W warunkach naturalnych jest typową rośliną rosnącą w lasach, dlatego najlepiej czuje się na parapetach wschodnich lub zachodnich (bez bezpośrednich promieni słonecznych). Oprócz uprawy jako roślina doniczkowa, kliwia często jest wykorzystywana jako kwiat cięty. Pasuje do egzotycznych i eleganckich kompozycji, jak również do nowoczesnych aranżacji.
Inne gatunki
- Kliwia cynobrowa (Clivia miniata) – pomarańczowe kwiaty
- Kliwia szlachetna (Clivia nobilis) – o szkarłatnych kwiatach
- Clivia miniata odmiany Citrina – o kwiatach śmietankowobiałych
- Istnieje bardzo dużo mieszańców, które powstały z kliwii cynobrowej oraz kliwii szlachetnej
- Można znaleźć też kliwie o ozdobnych liściach – biało i różnobarwnie paskowanych
Zdjęcia tytułowe: zrenate, Karin Redecker, Margot Dimi, sandid/Pixabay