Logo
Logo

Biały osad w doniczce | Co to jest? Jak się go pozbyć?

Pytanie czytelnika: Na ziemi w doniczce zauważyłam biały osad. Co to jest? Czy zaszkodzi roślinie? Mają to tylko starsze rośliny. Te nowe, kupione niedawno, mają czystą ziemię.

Spis treści
Dlaczego pojawia się biały osad w doniczkach? Jak pozbyć się białego nalotu na ziemi w doniczce?

Skąd się bierze biały osad w doniczkach?

Biały osad w doniczce to często problem w domowej uprawie. Na szczęście łatwo można sobie z nim poradzić. Warto jednak rozpoznać przyczynę (są dwie), by zastosować odpowiednia metodę.

1. BIAŁY, MIĘKKI OSAD

Jak wygląda?
Biały i miękki osad przypominający grudki, puch lub watę.

Czym jest?
Jest to pleśń. Powstaje wskutek nadmiaru wilgoci, zwłaszcza w chłodnych miesiącach. Może się też pojawić, jeśli pomieszczenie jest rzadko wietrzone lub powietrze w nim ma wysoką wilgotność.

Co z tym zrobić?
W większości przypadków wystarczy ograniczyć częstotliwość podlewania. Wierzchnią warstwę podłoża można także przemieszczać z piaskiem – wtedy będzie jeszcze bardziej przepuszczalna. W skrajnych przypadkach roślinę można przesadzić, wymienić wierzchnią warstwę lub zastosować środek grzybobójczy – np. Topsin.

2. JASNY, TWARDY OSAD

Jak wygląda?
Twardy, ciemniejący na żółto osad, który z czasem ciężko usunąć.

Co to jest?
Jest to efekt podlewania roślin twardą, wapienną wodą. Osad wapienny zawiera naturalne związku wapnia, która "wytrąciły" się na powierzchni. Nie są groźne da roślin.

Co z tym zrobić?
Sposoby "uzdatnienia" wody są różne: można ją przegotować, odstawić w butelkach na dobę lub każdorazowo dodawać do niej odrobinę kwasku cytrynowego. Podlewanie wodą destylowaną albo mineralizowaną nie jest dobrym pomysłem. W obu opisanych przypadkach osad raczej nie powoduje niekorzystnych zmian na roślinach. Wygląda jednak na tyle brzydko, że stanowi problem estetyczny i warto pozbyć się go jak najszybciej.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: 7monarda/Fotolia

Autor
Biały osad w doniczce | Co to jest? Jak się go pozbyć?
Biały osad w doniczce | Co to jest? Jak się go pozbyć?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy