Skąd się bierze biały osad w doniczkach?
1. BIAŁY, MIĘKKI OSAD
Jak wygląda?
Biały i miękki osad przypominający grudki, puch lub watę.
Czym jest?
Jest to pleśń. Powstaje wskutek nadmiaru wilgoci, zwłaszcza w chłodnych miesiącach. Może się też pojawić, jeśli pomieszczenie jest rzadko wietrzone lub powietrze w nim ma wysoką wilgotność.
Co z tym zrobić?
W większości przypadków wystarczy ograniczyć częstotliwość podlewania. Wierzchnią warstwę podłoża można także przemieszczać z piaskiem – wtedy będzie jeszcze bardziej przepuszczalna. W skrajnych przypadkach roślinę można przesadzić, wymienić wierzchnią warstwę lub zastosować środek grzybobójczy – np. Topsin.
2. JASNY, TWARDY OSAD
Jak wygląda?
Twardy, ciemniejący na żółto osad, który z czasem ciężko usunąć.
Co to jest?
Jest to efekt podlewania roślin twardą, wapienną wodą. Osad wapienny zawiera naturalne związku wapnia, która "wytrąciły" się na powierzchni. Nie są groźne da roślin.
Co z tym zrobić?
Sposoby "uzdatnienia" wody są różne: można ją przegotować, odstawić w butelkach na dobę lub każdorazowo dodawać do niej odrobinę kwasku cytrynowego. Podlewanie wodą destylowaną albo mineralizowaną nie jest dobrym pomysłem. W obu opisanych przypadkach osad raczej nie powoduje niekorzystnych zmian na roślinach. Wygląda jednak na tyle brzydko, że stanowi problem estetyczny i warto pozbyć się go jak najszybciej.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: 7monarda/Fotolia