Logo
Logo

Dalie pojedyncze – uprawa i najpiękniejsze odmiany

Dalie pojedyncze to wyjątkowej urody kwiaty, które są niezwykle popularne. Na ich widok po prostu nie da się nie uśmiechnąć! Co ważne, kwiaty te w przeciwieństwie do dalii o pełnych kwiatach są przyjazne dla pszczół! Nie zwlekaj i zaplanuj dalie pojedyncze w swoim ogrodzie lub na balkonie.

Dalie o pojedynczych kwiatach

Wśród dalii (Dahlia) – najwspanialszych kwiatów cebulowych lata – istnieje wiele odmian, które podzielono aż na dwanaście grup. Jedną z nich są dalie pojedyncze. Charakteryzują się tym, że ich kwiaty składają się z jednego rzędu płatków, które pośrodku są płaskie i skierowane w górę. Rośliny te zwykle osiągają wysokość od 40 do 60 cm.

Dzięki długiemu okresowi kwitnienia, który trwa od czerwca do pierwszych przymrozków, dalie zdobią rabaty przez wiele miesięcy. Dalie pojedyncze występują w różnych kolorach. Czasami są nawet wielokolorowe. Ich płatki mogą także mieć różne kształty. Niektóre są szerokie i długie, a inne okrągłe i krótkie. Są nawet dalie pojedyncze, które mają poskręcane płatki.

Dalie pojedyncze, fot. iBulb
Na kolażu kolejno odmiany: 'Pooh Swan-Island', 'Sunshine' i 'H.S. Kiss'
Dalie pojedyncze, fot. iBulb
Na kolażu kolejno: 'Honka', Dad's Favorite i 'Totally Tangerine'

Uprawa dalii pojedynczych

Uprawa dalii pojedynczych nie różni się od innych odmian i możemy je sadzić zarówno wprost do gruntu w ogrodzie lub uprawiać w donicach. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby sadzić je wiosną w przepuszczalne i żyzne podłoże, oraz to, że są to typowe rośliny na stanowiska słoneczne, które w półcieniu nie będą wytwarzać wielu, pięknych kwiatów.

Warto pamiętać o systematycznym usuwaniu zwiędłych kwiatów – sprawia to, że dalia pojedyncza wciąż wytwarza nowe pąki kwiatowe i dzięki temu może pięknie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków.

Dalie pojedyncze dla pszczół

Dalie pojedyncze przyciągają mnóstwo pszczół i motyli. To dlatego, że produkują duże ilości pyłku i nektaru, stając się obfitym źródłem pożywienia. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych dalii, mają "otwarte serca" – oznacza to, że środek kwiatu jest wyraźnie widoczny, dzięki czemu owady mogą z łatwością dostać się do nektaru i pyłku. Ponieważ produkują dużo kwiatów i kwitną aż do pierwszych przymrozków, nieustannie przyciągają owady zapylające.

Tekst: na podstawie iBulb, zdjęcia: iBulb

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl