Logo
Logo
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Kanna: egzotyczny kwiat w naszym ogrodzie | Sprawdź, jak o niego dbać!

Duże i gęste liście oraz piękne kwiaty w jaskrawych kolorach – to właśnie kanna, nazywana także paciorecznikiem. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi ta egzotyczna roślina tworzy w ogrodzie świąteczną atmosferę. Poza tym kanna ma też bogatą symbolikę, która może zainteresować niejednego miłośnika ogrodów, ale przede wszystkim jest niezwykle reprezentacyjna i przyciąga wzrok. Sprawdź, jakie odmiany wybrać! 

 

Kanna naprawdę potrafi poprawiać nastrój swoim egzotycznym charakterem. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że pochodzi z Ameryki Południowej. Jej nazwa wzięła się od greckiego słowa „kanna”, które oznacza trzcinę lub piszczałkę. Ta piękna roślina ma mnóstwo symbolicznych znaczeń i postrzegana jest między innymi jako kwiat, który oznacza nadzieję i pewność siebie.

Jak wygląda kanna i jak o nią dbać?

Egzotyczne liście kanny

Kanna słynie z imponujących liści o pięknej strukturze. Najpierw bulwiaste kłącze wytwarza łodygi, z których wyrastają poskręcane, egzotycznie wyglądające liście. Liście te potem się rozwijają, tworząc efektowną powierzchnię w zielonym lub brązowym kolorze. W połączeniu z innymi roślinami i kwiatami zapewnia w ogrodzie różnorodność i tworzy wesołą atmosferę.

Kanna 'Firebird' i 'Robert Kemp' - fot. ibulb
Fot. materiały prasowe iBulb 
1 - Canna 'Firebird'
2 - Canna 'Robert Kemp'

Egzotyczne kwiaty kanny  

Ciepłe promienie słoneczne sprawią, że kanna rozbłyśnie. Rośliny tropikalne mają kwiaty w zaskakująco wielu kolorach, między innymi żółtym, białym, pomarańczowym, łososiowym i czerwonym. Kanna prezentuje swoje piękne kwiaty od czerwca do pierwszych przymrozków. Usuwając zwiędłe kwiaty, sprawisz, że będzie wciąż wypuszczać nowe. A jeśli zostawisz je na łodydze, przekształcą się w urocze strąki nasienne.

Siła wzrostu i potrzeby kanny

Gdy kanna zacznie rosnąć, zaskoczy Cię swoją ogromną siłą wzrostu, ponieważ może osiągnąć od pół metra do 2 lub 3 metrów wysokości. Pomimo tego nie ma potrzeby jej podwiązywania, gdyż sama w sobie jest wystarczająco wytrzymała. Należy jej jednak zapewnić wystarczającą ilość nawozu. Kanna dobrze radzi sobie w czasie upałów, przechowując wodę w kłączach.

Gdy kanna zacznie rosnąć, zaskoczy Cię swoją ogromną siłą wzrostu, ponieważ może osiągnąć od pół metra do 2 lub 3 metrów wysokości. 

 

Jak poprawnie posadzić kannę? 

Posadź kannę na wiosnę, gdy tylko miną ostatnie przymrozki. Możesz ją umieścić w ogrodzie, ale dobrze rozwija się także w doniczkach. Zapewnij jej słoneczne stanowisko. W półcieniu lub całkowitym cieniu zachowa swoje piękne, kolorowe kwiaty tylko dla siebie, a to by była ogromna strata. Im więcej słońca dostanie, tym więcej kwiatów pokaże.

Kanna 'Brilliant' i 'Richard Wallace' - fot. ibulb
Fot. materiały prasowe iBulb 
1 - Canna 'Brilliant'
2 - Canna 'Richard Wallace'

Chcesz dowiedzieć się więcej o letnich cebulkach? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!