Paciorecznik z nasion | Jak wysiewać kannę?

Paciorecznik z nasion Jak wysiewac kanne, fot. Cristina Glebova - Unsplash

Uprawa paciorecznika, czyli kanny z nasion nie należy do najprostszych. Trzeba przestrzegać terminów wykonywanych zabiegów, spędzić nieco więcej czasu na etapie przygotowywania nasion do wysiewu, a na koniec zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Jeśli wszystko będzie wykonane prawidłowo, będziemy mogli się pochwalić, wyhodowanym od ziarenka, jednym z najpiękniejszych kwiatów letnich! Sprawdź, jak wysiewać i pielęgnować paciorecznika!

Posłuchaj
00:00
15
Spis treści
Gdzie kupić nasiona paciorecznika Kiedy zbierać nasiona paciorecznika Kiedy wysiewać nasiona paciorecznika Co robić, by przyśpieszyć kiełkowanie nasion Wymagania i pielęgnacja paciorecznika Uprawa paciorecznika z nasiona miesiąc po miesiącu Ciekawe odmiany paciorecznika

Paciorecznik (łac. Canna) to egzotyczna roślina z Ameryki Południowej, należąca do najpiękniejszych bylin cebulowych lata, gdyż jego wyjątkowe kwiaty pojawiają się w sierpniu i utrzymują się do pierwszych zimniejszych dni. To wybitnie ciepłolubna roślina.

Pacioreczniki w ogrodach, fot. kolaz - Pixabay
Fot. kolaż Pixabay
Kwiaty paciorecznika zawiązują się wysoko, co sprawia, że są widoczne z daleka. Dla uprawiających ten kwiat ogrodników często stają się dumą i jednym z ważniejszych punktów w ogrodzie.

Paciorecznik uprawiany z nasiona

Gdzie kupić nasiona paciorecznika?

Pacioreczniki cieszą się rosnącą popularnością i wiosną znajdziemy je w wielu sklepach ogrodniczych – zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Możemy też się na nie natknąć nawet w supermarketach.

Kanny są dostępne do kupienia w dwóch formach – w formie nasion oraz w formie sadzonki – czyli kłącza rośliny, które jest duże, mięsiste i przygotowane do posadzenia w ogrodzie w drugiej połowie maja (po ryzyku wystąpienia ostatnich mocniejszych przymrozków).

Nasiona paciorecznika
Fot. B.navez/Wikimedia Commons ↓
Polska nazwa rośliny – paciorecznik, wzięła się od wyglądu jej nasion, które wyglądają jak okrągłe koraliki, z których robi się właśnie paciorki.

Nasiona paciorecznika są wyjątkowe. Są małe, okrągłe i ciemne – niemal czarne. Warto wiedzieć, że toną, gdy zostaną rzucone na wodę! Są tak zbite i twarde, że w podaniach historycznych znajdziemy wzmianki o używaniu ich jako zamiennik kul do broni palnej!

Kiedy zebrać nasiona paciorecznika?

Gdy kwiaty kanny przekwitają zastępują je owoce w formie sporych, początkowo zielonych, później purpurowych lub brązowych, pękatych torebek pokrytych spiczastymi brodawkami. Osiągają one od 1,5 do 3 cm długości. W każdej torebce znajduje się spora ilość nasion, które z powodzeniem możemy wysiać. Możemy je zebrać, gdy zauważymy, że torebki zaczęły samoistnie pękać, a nasiona są już czarne/ciemnobrązowe.

Należy pamiętać, że okazy, które wyrosną z zebranych przez nas nasion mogą nie powtórzyć cech odmianowych swoich roślin matecznych – tz. będą posiadać inną wielkość, kolory kwiatów czy też liści, itp..

Pacioreczniki z owocami nasionami, fot. kolaz - Pixabay
Fot. Manuel Torres Garcia/Pexels, PublicDomainPictures/Pixabay
Paciorecznik z dojrzewającymi torebkami pełnymi nasion.

Rozmnażanie paciorecznika przez wysiew nasion

Paciorecznik to tropikalna piękność, potrzebująca dużo światła, ciepła i wilgoci, by wykiełkować – a to czasem jeszcze za mało!

Kiedy i jak wysiewać nasiona paciorecznika?
Termin wysiewania

Nasiona wysiewamy do doniczek w lutym i marcu. Wymagają stanowiska ciepłego (ok. 16-18 °C) i słonecznego oraz gleby próchnicznej, żyznej i stale umiarkowanie wilgotnej.

Dlaczego nasiona paciorecznika nie kiełkują?
Potrzeba skaryfikacji

Nasiona paciorecznika mają długi czas kiełkowania – od dwóch tygodni do ponad miesiąca zależnie od warunków (jeśli miesiące wiosenne są ciemne i zimne, nasiona mogą w ogóle nie skiełkować!). Aby okres ten przyśpieszyć i wyregulować, wielu ogrodników decyduje się na skaryfikację, czyli uszkadzanie łupin nasiennych. Robiąc to pozwalamy wodzie na dostanie się do wnętrza nasion, a to z kolei jest dla nich sygnałem do rozpoczęcia wzrostu.

Zabieg skaryfikacji nasion paciorecznika można wykonać na dwa sposoby:

  • Sposób ze wrzątkiem – nasiona umieszczamy w ciepłej wodzie na ok. jedną dobę, a następnie zalewamy je na jakiś czas wodą wrzącą.

  • Sposób z pilnikiem – mechanicznie uszkadzamy łupię nasienną ścierając ją w jednym miejscu pilnikiem lub papierem ściernym – takie nasiona od razu umieszczamy w donicach, w stale lekko wilgotnej ziemi.

Jak pielęgnować siewki paciorecznika?
Wymagania i pielęgnacja

Wraz ze wzrostem siewek pacioreczniki przesadza się do coraz większych pojemników – zwykle robi się to raz na dwa tygodnie. Nie możemy doprowadzać do wysychania podłoża. Ciągle też potrzebują dużo światła słonecznego i ciepła.

W pierwszym, w drugim, a nawet też w trzecim roku uprawy paciorecznika z nasion dobrze jest nie dopuszczać do tego, by rośliny zawiązywały swoje nasiona. Warto, by przez ten okres energię kierowały w wykształcenie mocnego kłącza.

Uprawa paciorecznika z nasiona w ciągu roku

  • Luty - marzec
    Wysiewanie pacioreczników do donic. Ziemię z nasionami trzymamy na słonecznym, ciepłym parapecie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna.

  • Kwiecień - maj
    Siewki pacioreczników należy przesadzać do większych donic w miarę potrzeb (można nawet 3 krotnie) – najlepsza docelowa rozstawa roślin to ok. 50 x 50 cm.

  • Maj - czerwiec - lipiec
    Pacioreczniki albo wystawiamy na zewnątrz w donicach, albo przesadzamy do ogrodu po minięciu ostatnich przymrozków (rośliny można uprzednio zahartować). Stanowisko dla kann powinno być słoneczne, ziemia żyzna i umiarkowanie wilgotna. W maju można przeprowadzić pierwsze nawożenie roślin.

  • Lipiec - sierpień - wrzesień
    Druga połowa lata to kwitnienie kann. Pacioreczniki nawozimy wtedy nawozami dla roślin kwitnących lub nawozami naturalnymi (kompostem).

  • Październik - listopad
    Gdy przyjdą pierwsze zimniejsze dni (ok. 6-8 °C) donice z paciorecznikami można już chować na zimę do pomieszczeń. Jeśli rośliny zostały posadzone do ogrodu musimy je wykopać, oczyścić z ziemi i umieścić w ziemi (mieszance torfu i piasku) tak by nie wyschły. Część nadziemną odcinamy na ok. 15 cm nad ziemią.

  • Listopad - grudzień - styczeń
    Przechowywanie pacioreczników przez zimę powinno się odbywać w pomieszczeniach ciemnych (np. piwnica) i o stałej temp. ok. 8-10 °C.

Odmiany paciorecznika do uprawy z nasion

  • 'Orange Magic' – 90 cm wysokości, soczyście zielone liście, jasnopomarańczowe kwiaty
  • 'Pink Magic' – 90-120 cm wys., zielone liście, różowe kwiaty
  • 'Yellow King Hubert' – 120-150 cm wys., zielone liście, kwiaty żółto-pomarańczowe (pomarańczowe rozlane plamy i cętki)  
  • 'Orange Punch' – 90-120 cm wys., zielone liście, pomarańczowe kwiaty z żółtym, cętkowanym środkiem
  • 'Cleopatra' – 90-120 cm wys., zielone liście, kwiaty o płatkach żółtych i wyraźnie odcinających się czerwonych plamach
  • 'Lucifer' – 60-90 cm wys. zielone liście, kwiaty czerwone o żółtym brzegu płatków
  • 'Tropicana' – 100-120 cm wys., wielkie, kolorowo paskowane liście (od fioletu do ziemnej zieleni), kwiaty jasnopomarańczowe
  • 'Happy Wilma' – do 50 cm wys. ciemne, bordowe liście, pomarańczowe kwiaty

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia w tekście: B.navez/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: Cristina Glebova/Unsplash

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Paciorecznik / Kanna Canna

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści