Logo
Logo

Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing' (Begonia hybrida 'Dragon Wing')

Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing' (Begonia hybrida 'Dragon Wing') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, cała roślina, kwiaty
 • Gleba: torfowa, żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: dzwonkowate, pojedyncze
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
 • Wysokość: 50-70 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: tarasy, rabaty, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Begonia mieszańcowa (Begonia hybrida) odmiana 'Dragon Wing', w dosłownym tłumaczeniu 'smocze skrzydło' to niezwykła, stosunkowo nowa krzyżówka doniczkowej rośliny ozdobnej.

  Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing' została wyprowadzona od begonii stale kwitnącej i bulwiastej. Po pierwszym gatunku rodzicielskim odziedziczyła nieduże kwiaty, zebrane w okazałe, wiechowate kwiatostany, natomiast po drugim duże, skórzaste, błyszczące liście i gęsty, rozkrzewiony pokrój.

  Roślina rośnie bardzo szybko, w krótkim czasie osiągając ok. 50-70 cm wys. Posiada grube, mięsiste, rozgałęzione pędy, pokryte wyrastającymi naprzemianlegle, licznymi, ukośnymi liśćmi (przypominają kształtem skrzydła smoka, stąd nazwa), osadzonymi na długich, sztywnych ogonkach.

   

  Begonia mieszańcowa kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków, rozwijając małe, ale niezwykle liczne kwiaty, zebrane na szczytach pędów w okazałe, gęste, wiechowate, przewieszające się w dół kwiatostany, nadające roślinie kaskadowy pokrój i bardzo efektowny wygląd.

  Wymagania i uprawa

  Begonia 'Dragon Wing' to jedna z najbardziej odpornych na niekorzystne warunki begonii. W uprawie preferuje półcieniste stanowiska i przepuszczalne, żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH, ale poradzi sobie też w słońcu i w cieniu oraz na każdej typowej glebie ogrodowej. Znosi przejściową suszę i dobrze radzi sobie z upałem.

  Należy również sadzić ją w miejscach zacisznych i osłoniętych, gdyż jej mięsiste, kruche pędy mogą być łamane przez wiatr.

  Nie lubi nadmiernej wilgoci i jest wrażliwa na zalanie (mokre podłoże może prowadzić do zgnicia jej korzeni). W czasie chłodnego, mokrego lata słabiej kwitnie i wolniej rośnie. W sezonie wegetacyjnym zalecane jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych, najlepiej przeznaczonymi dla begonii.

  Begonia 'Dragon Wing' sporo zniesie, ale nie jest mrozoodporna, dlatego w ogrodzie może być uprawiana jedynie sezonowo. Po zakończeniu okresu wegetacyjnego można potraktować ją jak roślinę jednoroczną i wyrzucić lub wykopać, posadzić do donicy i spróbować przechować przez zimę w widnym, chłodnym pomieszczeniu (temp. 10-14°C), ograniczając w tym czasie jej podlewanie do minimum, nie zawsze jednak kończy się to sukcesem.

  Zastosowanie

  Begonia 'Dragon Wing' to niezwykle dekoracyjna i uniwersalna roślina. W ogrodzie wspaniale prezentuje się w zestawieniu z bylinami i krzewami, zarówno na słonecznych jak i cienistych rabatach. Z powodzeniem może być też uprawiana w dużych, ciężkich donicach na balkonach, tarasach lub ogrodowym patio.

  Wybrane odmiany

  Begonia 'Dragon Wing' dostępna jest na rynku w kilku wersjach kolorystycznych:

  • 'Dragon Wing Red' – kwiaty czerwone
  • 'Dragon Wing Pink' – kwiaty różowe
  • 'Dragon Wing White' – kwiaty białe


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: hecos / AdobeStock

  Autor
  Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'
  Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Więcej na ten temat
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  06-06-2023 17:30

  Komentarz dodany przez Zofia Anna: Begonia Dragon jest naprawdę wspaniała i nie trzeba jej specjalnie pielęgnować. Kwitła mi całą zimę na korytarzu a teraz wystawiłam na balkon i nadal kwitnie, tylko znacznie piękniej obficiej. Jest po prostu super wytrzymała .

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl