Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Begonia mieszańcowa (Begonia hybrida) odmiana 'Dragon Wing', w dosłownym tłumaczeniu 'smocze skrzydło' to niezwykła, stosunkowo nowa krzyżówka doniczkowej rośliny ozdobnej.

Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing' została wyprowadzona od begonii stale kwitnącej i bulwiastej. Po pierwszym gatunku rodzicielskim odziedziczyła nieduże kwiaty, zebrane w okazałe, wiechowate kwiatostany, natomiast po drugim duże, skórzaste, błyszczące liście i gęsty, rozkrzewiony pokrój.

Roślina rośnie bardzo szybko, w krótkim czasie osiągając ok. 50-70 cm wys. Posiada grube, mięsiste, rozgałęzione pędy, pokryte wyrastającymi naprzemianlegle, licznymi, ukośnymi liśćmi (przypominają kształtem skrzydła smoka, stąd nazwa), osadzonymi na długich, sztywnych ogonkach.

Begonia mieszańcowa kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków, rozwijając małe, ale niezwykle liczne kwiaty, zebrane na szczytach pędów w okazałe, gęste, wiechowate, przewieszające się w dół kwiatostany, nadające roślinie kaskadowy pokrój i bardzo efektowny wygląd.

Wymagania i uprawa

Begonia 'Dragon Wing' to jedna z najbardziej odpornych na niekorzystne warunki begonii. W uprawie preferuje półcieniste stanowiska i przepuszczalne, żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH, ale poradzi sobie też w słońcu i w cieniu oraz na każdej typowej glebie ogrodowej. Znosi przejściową suszę i dobrze radzi sobie z upałem.

Należy również sadzić ją w miejscach zacisznych i osłoniętych, gdyż jej mięsiste, kruche pędy mogą być łamane przez wiatr.

Nie lubi nadmiernej wilgoci i jest wrażliwa na zalanie (mokre podłoże może prowadzić do zgnicia jej korzeni). W czasie chłodnego, mokrego lata słabiej kwitnie i wolniej rośnie. W sezonie wegetacyjnym zalecane jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych, najlepiej przeznaczonymi dla begonii.

Begonia 'Dragon Wing' sporo zniesie, ale nie jest mrozoodporna, dlatego w ogrodzie może być uprawiana jedynie sezonowo. Po zakończeniu okresu wegetacyjnego można potraktować ją jak roślinę jednoroczną i wyrzucić lub wykopać, posadzić do donicy i spróbować przechować przez zimę w widnym, chłodnym pomieszczeniu (temp. 10-14°C), ograniczając w tym czasie jej podlewanie do minimum, nie zawsze jednak kończy się to sukcesem.

Zastosowanie

Begonia 'Dragon Wing' to niezwykle dekoracyjna i uniwersalna roślina. W ogrodzie wspaniale prezentuje się w zestawieniu z bylinami i krzewami, zarówno na słonecznych jak i cienistych rabatach. Z powodzeniem może być też uprawiana w dużych, ciężkich donicach na balkonach, tarasach lub ogrodowym patio.

Wybrane odmiany

Begonia 'Dragon Wing' dostępna jest na rynku w kilku wersjach kolorystycznych:

  • 'Dragon Wing Red' – kwiaty czerwone
  • 'Dragon Wing Pink' – kwiaty różowe
  • 'Dragon Wing White' – kwiaty białe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: hecos / AdobeStock