Logo
Logo

Tak powstają ciemno zielone "placki" na trawniku. Robisz 1 lub 2 rzeczy źle

Trawnik to dumna wizytówka każdego ogrodu. Gdy jednak zauważymy na nim nierównomiernie rozmieszczone ciemnozielone "placki", może to wzbudzać nasz niepokój. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, ale najczęściej wynika to z dwóch prostych błędów w pielęgnacji. Oto dlaczego dochodzi do powstawania tych nieestetycznych plam i jak można temu zaradzić, stosując odpowiednie metody pielęgnacyjne.

Czy Twój trawnik ma ciemne plamy? Odkryj przyczyny i rozwiązania

Każdy posiadacz trawnika pragnie, aby jego murawa była zawsze równomiernie zielona i zdrowa. Niestety, często zdarza się, że na trawniku pojawiają się ciemniejsze plamy, które nie tylko psują estetykę zielonego dywanu, ale również mogą wskazywać na nieprawidłowości w jego pielęgnacji. Dwa najczęstsze błędy to niewłaściwe stosowanie nawozów oraz użycie nieodpowiedniej mieszanki nasion. Za chwilę szczegółowo omówię obie te kwestie oraz podam sposoby, jak zaradzić tym problemom.

Ciemno zielone placki na trawniku
Fot. AdobeStock
Ciemnozielone plamy na trawniku najczęściej powstają z dwóch powodów: pierwszy to nierównomierne rozłożenie nawozu azotowego, które powoduje, że w miejscach z większą ilością nawozu trawa rośnie szybciej i jest bardziej intensywnie zielona. Drugi powód to użycie innej mieszanki nasion trawy podczas dosiewania, co skutkuje wyrośnięciem traw o różnych odcieniach zieleni.

Nadmiar nawozu: pierwszy błąd w pielęgnacji trawnika

Jednym z głównych winowajców pojawienia się ciemnozielonych plam na trawniku jest nadmierne używanie nawozów azotowych. Azot jest niezbędny dla wzrostu trawy, ale jego zbyt duża ilość może prowadzić do nierównomiernego wzrostu i zaburzeń w wyglądzie trawnika. Zbyt duża dawka nawozu w konkretnym miejscu skutkuje intensywniejszym zazielenieniem trawy, co jest wynikiem szybszego i bujniejszego wzrostu.

Charakterystycznym objawem jest pojawienie się wyraźnie ciemniejszych, gęstszych i bardziej bujnych obszarów trawy, otoczonych przez mniej zielone, słabiej rozwinięte partie. Taka sytuacja często ma miejsce po nierównomiernym rozsianiu nawozu, co zdarza się szczególnie w przypadku manualnego rozsiewania bez użycia odpowiednich narzędzi, jak siewniki.

Aby uniknąć tego problemu, warto stosować precyzyjne siewniki, które gwarantują równomierne rozprowadzenie nawozu. Ważne jest również przestrzeganie zalecanych dawek nawozowych, które są dostosowane do typu trawy oraz specyficznych potrzeb gleby w danym ogrodzie.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Inna mieszanka nasion: druga przyczyna ciemnych plam

Drugi główny powód, dla którego na trawniku mogą pojawiać się ciemniejsze "placki", to użycie innej mieszanki nasion podczas dosiewania. Różne gatunki i odmiany traw mają różne odcienie zieleni i inny wzrost. Jeśli dosiejemy inny rodzaj trawy niż ten, który był już wcześniej, nowe partie będą się wyróżniać na tle starszej trawy, co może prowadzić do powstania nierównomiernego koloru na całym trawniku.

Kluczem do uniknięcia tego problemu jest dokładne dopasowanie nowych nasion do już istniejących na Twoim. Przed dokonaniem wyboru warto skonsultować się ze specjalistą lub dokładnie sprawdzić, jakie gatunki i odmiany trawy był użyte wcześniej. Najlepiej kupić tę samą mieszankę, a nie stosować traw regeneracyjnych, które mogą rosnąć szybciej i intensywniej, a w związku z tym – być intensywniej zielone. 

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Tak powstają ciemno zielone "placki" na trawniku. Robisz 1 lub 2 rzeczy źle
Tak powstają ciemno zielone "placki" na trawniku. Robisz 1 lub 2 rzeczy źle
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl