Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
39
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Żółte plamy na trawniku. Jak się ich pozbyć?

Pytanie czytelnika: Kilka miesięcy temu założyłem trawnik na działce. Przez jakiś czas wyglądał doskonale, ale ostatnio pojawiło się na nim wiele żółtych plam. Miejscami trawa zupełnie uschła i zrobiły się puste place. Co może być powodem tych uszkodzeń?

 

Skąd się biorą żółte plamy na trawniku?

Żółte plamy na trawniku to bardzo częsty problem zarówno młodych jak i wieloletnich trawników. Przyczynę plam bardzo trudno zdiagnozować na odległość, bo problem może mieć różne przyczyny. W większości przypadków problemy "tkwią w glebie"! Oto najważniejsze z nich oraz wskazówki, jak sobie z nimi poradzić. Zdiagnozuj problem i rozwiąż go jak najszybciej, by nie musieć zakładać trawnika od nowa!

Niewłaściwe podłoże

Dużym problemem są resztki po budowie domu, które nie zostały wykopane przed założeniem trawnika, a jedynie przysypane cienką warstwą ziemi. Wcześniej czy później trawa zacznie przez nie żółknąć i jedynym rozwiązaniem będzie przekopanie ziemi i usunięcie gruzu, a w miejscu ubytków dosypanie nowego podłoża i założenie trawnika od nowa!
WIĘCEJ Przeczytaj o wyborze ziemi pod trawnik

Nieprawidłowe nawożenie

Trawnik do prawidłowego wzrostu, żywozielonego koloru oraz wysokiej odporności wymaga regularnego i zbilansowanego odżywiania przynajmniej trzy razy w sezonie (1: azotem na wiosnę, 2: nawozem uniwersalnym w trakcie sezonu oraz 3: fosforem i potasem na jesieni)! Nieprawidłowe nawożenie lub jego brak może być przyczyną powstawania brzydkich, żółtych plam, a nawet zasychania i zamierania murawy.
WIĘCEJ Przeczytaj o nawożeniu trawnika

Zbyt rzadkie i zbyt krótkie koszenie

Regularne przycinanie murawy zapewni jej nienaganny wygląd, jednak gdy robimy to zbyt rzadko, źdźbła dorastają do zbyt dużej wysokości. Po ich przycięciu na murawie zostają jedynie ich podstawy, które wyglądają nieefektownie są żółte, jakby lekko "zdrewniałe". Aby temu zapobiec, trawnik trzeba przycinać przynajmniej raz w tygodniu!
WIĘCEJ Przeczytaj o prawidłowym koszeniu trawnika

Susza

W ostatnich latach problem suszy na trawniku powraca jak bumerang i w wielu ogrodach okresowe niedoborami wody pojawiają się nawet kilkukrotnie w ciągu sezonu. Jeśli nie przygotowaliśmy odpowiednio naszej murawy do suszy (dodaniem do podłoża materii organicznej lub hydrożelu) to pozostaje nam jedynie ustawianie zraszaczy lub zamontowanie systemu automatycznego podlewania.
WIĘCEJ Przeczytaj, jak dbać o trawnik w czasie suszy

Szkodniki

Szkodniki glebowe (pędraki: larwy chrabąszcza i guniaka oraz opuchlaki) mogą podgryzać korzenie traw, powodując miejscowe żółknięcie, a w skrajnych przypadkach zasychanie murawy. Larwy trzeba jak najszybciej wykopać lub zastosować odpowiedni preparat (najlepiej naturalny), który zniszczy wszystkie żarłoczne larwy.
WIĘCEJ Przeczytaj o szkodnikach trawnika

Choroby

Trawnik, zwłaszcza ten nieprawidłowo pielęgnowany, może być porażany przez kilkanaście patogenów (grzybów lub bakterii), które powodują żółknięcie i zasychanie źdźbeł. Identyfikacja sprawcy choroby bywa trudna, dlatego też najlepiej szukać pomocy u doświadczonych ogrodników i/lub opryskać trawnik odpowiednik preparatem Guard lub Polyversum.
WIĘCEJ Przeczytaj o chorobach trawnika

Zbita gleba

Twarda ziemia, nieprzepuszczalna dla wody i powietrza, w której korzenie traw nie mogą swobodnie rosnąć bardzo szybko doprowadzi do miejscowego żółknięcia i zasychania źdźbeł. Skutecznym rozwiązaniem problemu będzie nakłuwanie, napowietrzanie ziemi widłami, nakładkami na buty lub specjalnym sprzętem aeratorem, które da "oddech" trawnikowi. Zabieg trzeba powtarzać co roku, a czasem nawet dwa razy w sezonie.
WIĘCEJ Przeczytaj o aeracji trawnika

Filc

Jeśli często kosisz trawnik bez kosza, to pozostawione ścinki wcześniej czy później stworzą na murawie warstwę filcu. Z biegiem czasu stanie się ona nieprzepuszczalna dla wody i powietrza i będzie utrudniać rozwój nowym źdźbłom. Jedynym rozwiązaniem jest usunięcie martwej trawy przez mocne "wyczesanie" murawy grabiami lub specjalnym sprzętem wertykulatorem, a następnie zgrabienie resztek i wyrzucenie ich na kompost.
WIĘCEJ Przeczytaj o wertykulacji trawnika

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: nancypics / Depositphotos

Warto przeczytać

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Tydzień 25, Sentencja nr:7
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Tydzień 25, Sentencja nr:6
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Tydzień 25, Sentencja nr:5
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Tydzień 25, Sentencja nr:4
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Tydzień 25, Sentencja nr:3
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu