Logo
Logo
14
Do góry

Hydrożel w ogrodzie i w doniczce

Hydrożel to świetny sposób, by ograniczyć częstotliwość podlewania roślin. Wystarczy wsypać granulat do ziemi i podlać, by zmagazynować wodę na długie tygodnie. Sprawdź, jak działa i czy warto go stosować w ogrodzie i w doniczce.

Przeczytaj także
Ochrona bukszpanów przed szkodnikami. To łatwe!
Przeczytaj także
Ochrona bukszpanów przed szkodnikami. To łatwe!
Czy Twoje bukszpany zostały zaatakowane przez szkodniki? Nie wiesz, co to za owady? To nie problem! Polysect marki Substral to uniwersalny środek...

Jak działa hydrożel?

Hyrożel (agrożel, superabsorbent, doglebowy absorbent wody) to drobne, polimerowe kuleczki, które pochłaniają wodę (z podlewania lub opadów), ale mogą je z powrotem oddać korzeniom. Kuleczki nie rozpuszczają się w glebie i nie tracą swoich właściwości absorbujących (nawet przez 5 lat). Gdy w ziemi będzie dużo wody wchłoną jej nadmiar (powiększą się), a oddadzą roślinom w czasie suszy (skurczą się). Niektóre hydrożele potrafią zmagazynować nawet kilkaset razy więcej wody, niż wynosi ich waga!

Działanie hydrożelu ogrodniczego polega na wiązaniu i zatrzymywaniu wody w glebie, a następnie powolnemu oddawaniu jej roślinom, kiedy tego potrzebują, np. w czasie suszy. Cykl wchłaniania i oddawania wody może być powtarzany tysiące razy!

Zalety hydrożelu

 • magazynuje wodę w strefie korzeniowe;
 • ogranicza straty wody podczas jej parowania;
 • wydłuża okresy pomiędzy zabiegami podlewania;
 • stymuluje rozwój systemu korzeniowego;
 • poprawia strukturę gleby (lepsze napowietrzenie i spulchnienie);
 • przyspiesza wzrost roślin;
 • zapobiega wymywaniu składników pokarmowych z nawozów;
 • zachowuje długo swoje właściwości (nawet 5 lat);
 • nadaje się do stosowania w uprawie wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych;
 • jest bezpieczny (nietoksyczny) dla roślin i gleby.


Gdzie kupić?

Hydrożel bez problemu dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym. Najłatwiej możesz go kupić w internecie, gdzie z łatwością porównasz ceny i właściwości różnych produktów. Hydrożele różnych producentów różnią się od siebie: poziomem absorpcyjności (zdolnością do pochłaniania wody) oraz formą (najpopularniejszy jest bardzo drobny, sypki granulat lub specjalne "wkłady" wypełnione hydrożelem). Dostępne są także produkty, które w każdej kuleczce zawierają dodatkowo nawóz. Dzięki temu nie tylko nawadniają rośliny, ale dodatkowo je dokarmiają.

Jak stosować hydrożel?

Odpowiednią dawkę suchego hydrożelu (od kilku do kilkunastu gram na 10 litrów podłoża dawkowanie podane jest na opakowaniu) WYMIESZAJ z glebą lub podłożem doniczkowym (podczas sadzenia lub przesadzania), a następnie obficie PODLEJ, aby granulki hydrożelu zaczęły magazynować wodę.

Pamiętaj, że hydrożel musi znaleźć się pod ziemią w okolicach korzeni roślin. Zupełnie bezcelowe jest rozsypywanie granulek w wierzchniej warstwie podłoża, bo tam nie ma korzeni włośnikowych, które mogłyby pobrać wodę. Najlepsze efekty hydrożele wykazują na glebach lekkich i suchych. Nie ma potrzeby stosować ich na glebach próchnicznych i wilgotnych, a już zupełnie niepotrzebne są w glebach mokrych i ciężkich!  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PortalJardin / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
TUJE
Na czasie
TUJE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Tydzień 23, Sentencja nr:5
• Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice (jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe).
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Tydzień 23, Sentencja nr:4
• Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Tydzień 23, Sentencja nr:3
• Rośliny domowe należy regularnie podlewać. • Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Tydzień 23, Sentencja nr:2
• Systematycznie usuwany przekwitnięte kwiatostany niektórych roślin. • Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany, aby je wzmocnić na kolejny rok
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Tydzień 23, Sentencja nr:1
• Regularnie kosimy trawnik. • Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. • Pamiętajmy, że w okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy! – przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51449
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => krajobraz-w-miniaturze-ogrody-w-szkle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51332
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => kwiaty-w-wazonie-na-cztery-pory-roku
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu