Logo
Logo

Skosiłeś trawnik? Nie wyrzucaj ścinków. Wykorzystaj, a zaoszczędzisz

Każdy ogrodnik wie, że koszenie trawnika to nieodłączna część pielęgnacji ogrodu. W sezonie wegetacyjnym trawa rośnie w zawrotnym tempie, a regularne koszenie jest kluczem do utrzymania jej estetycznego wyglądu. Ale co zrobić z pozostałościami po koszeniu? Wielu z nas po prostu wyrzuca ścinki trawy, nie zdając sobie sprawy z ich potencjalnej wartości. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci zaoszczędzić i jednocześnie poprawić kondycję Twojego ogrodu.

Ścinki trawy, które powstają po każdym koszeniu trawników mogą wydawać się tylko zbędnym odpadem, ale w rzeczywistości stanowią cenny zasób, który można efektywnie wykorzystać. Wprowadzenie prostych technik pozwala zamienić te pozornie bezużyteczne resztki w wartościowy dodatek do Twojego ogrodu. Odkryj, jak wiele korzyści może przynieść odpowiednie zagospodarowanie ścinków trawy.

Wykorzystuj ścinki trawy... pod rośliny! Dlaczego warto?

Ścinki trawy to doskonały materiał do ściółkowania w ogrodzie. Są bogate w azot, kluczowy składnik odżywczy dla roślin. Pomagają utrzymać wilgoć w glebie, zapobiegają wzrostowi chwastów i poprawiają strukturę gleby. Co więcej, rozkładające się ścinki uwalniają składniki odżywcze, które zasilają rośliny, co przyczynia się do ich bujniejszego wzrostu.

Świeże czy suche? Jak ściółkować ściętą trawą?

Ściółkowanie trawą nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Przed wykorzystaniem jej ścinków trzeba znać kilka zasad, bo można narobić sobie więcej kłopotów niż uzyskać korzyści!

  • Ściółkowanie świeżymi ścinkami:
    Świeże ścinki trawy szybko się rozkładają, dostarczając glebie azot i poprawiając jej strukturę. Ważne jest jednak, aby warstwa ścinków nie była zbyt gruba – optymalna grubość to około 2-3 cm. Zbyt gruba warstwa może prowadzić do gnicia, nieprzyjemnego zapach, a nawet wystąpienia chorób grzybowych na roślinach!

  • Ściółkowanie suchymi ścinkami:
    Suche ścinki trawy są mniej podatne na gnicie i mogą być stosowane w grubszych warstwach. Są szczególnie skuteczne w ochronie gleby przed utratą wilgoci i ograniczaniu wzrostu chwastów. Suchą trawę można również wykorzystać jako ściółkę do ścieżek ogrodowych, co pomoże utrzymać czystość i zapobiec powstawaniu błota.

W obu przypadkach – zarówno przy ściółkowaniu świeżo ściętą trawą, jak i suchą – należy pamiętać, aby wśród ścinków trawy nie było jej kłosów. Kłosy te zawierają nasiona, które, jeśli zostaną pozostawione w ściółce, mogą zacząć kiełkować i w konsekwencji zachwaścić dany teren. Jest to szczególnie ważne, gdy ściółkujemy miejsca, gdzie nie chcemy, aby rosły nowe rośliny, takie jak grządki warzywne czy rabaty kwiatowe.

Niektórzy ogrodnicy radzą, by dodatkowo, zanim rozsypiemy ścinki trawy, dany teren wyłożyć czarną agrowłókniną. Chwasty na takim miejscu nie będą miały szans!

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Nie tylko na grządki – inne pomysły na ścinki trawy

Naturalny nawóz z trawy... dla trawy – mulczowanie

Ścinki trawy można również używać jako naturalnego nawozu. Bardzo drobno skoszona trawa może być rozrzucana na trawniku (nazywamy to mulczowaniem), pozwalamy im stopniowo się rozkładać, wzbogacając glebę w azot. Taki sposób nawożenia jest ekologiczny i ekonomiczny, gdyż nie wymaga zakupu dodatkowych nawozów chemicznych.

Czarne złoto ogrodników ze ścinków trawy – kompostowanie

Kolejnym doskonałym sposobem na wykorzystanie ścinków trawy jest dodanie ich do kompostu. Aby uzyskać kompost o optymalnym składzie, warto pamiętać o odpowiedniej proporcji składników bogatych w azot (zielonych) i węgiel (brązowych). Ścinki trawy są bogate w azot, dlatego dobrze jest je mieszać z suchymi liśćmi, gałązkami czy papierem, które są źródłem węgla. Taki kompost będzie doskonałym nawozem organicznym dla Twoich roślin.

Skoszenie trawnika to dopiero początek przygody z ogrodnictwem. Ścinki trawy, które wielu z nas uważa za odpad, mogą stać się cennym źródłem składników odżywczych dla naszych roślin. Dlatego następnym razem, gdy skosisz trawnik, zastanów się dwa razy, zanim wyrzucisz ścinki trawy!


Zdjęcie tytułowe: EwaAF / AdobeStock

Autor
Skosiłeś trawnik? Nie wyrzucaj ścinków. Wykorzystaj, a zaoszczędzisz
Skosiłeś trawnik? Nie wyrzucaj ścinków. Wykorzystaj, a zaoszczędzisz
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl