Przesadzanie krzewów: krok po kroku
Przesadzanie krzewów (nawet dużych) jest możliwe, o ile zastosujesz się do kilku poniższych wskazówek. Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie, które krzewy możesz wykopać i jak to zrobić krok po kroku.
Kiedy można przesadzać krzewy?
Koniec zimy (o ile nie ma już dużych mrozów) to dobry czas na przesadzanie zrzucających liście krzewów owocowych i ozdobnych. Są wciąż jeszcze w fazie zimowego snu, więc zniosą przeprowadzkę. Krzewy zimozielone (liściaste i iglaste) i wrażliwe rośliny lepiej niech zaczekają do wiosny, najlepiej do kwietnia, kiedy minie ryzyko ostatnich przymrozków. Krzewów nie można przesadzać tylko w środku lata, bo sucha ziemia i ostre słońce szybko je zmarnują!
Zwykle im mniejsza i młodsza roślina, tym łatwiej z powodzeniem ją przesadzić. Niskie, wolno rosnące krzewy wytwarzają zazwyczaj gęste, zbite bryły korzeniowe, co ułatwia przesadzanie. Większe rośliny to zawsze większe wyzwanie! Wysokie, szybko rosnące gatunki wytwarzają grube i rozbudowane. Po kilku latach od posadzenia są już zwykle tak głęboko zakorzeniona, że ich przesadzenie będzie wymagać sporo wysiłku, i nie przetrwa przeprowadzki, jeśli przedtem ich do tego nie przygotujesz, a później nie otoczysz troskliwą opieką.
Jak przesadzać krzewy?
- Obkop roślinę dookoła (szpadlem), minimum 30-40 cm od głównych pędów, zanim wyjmiesz korzenie z ziemi.
- Spróbuj odsłonić jak najwięcej korzeni, by ich nie uszkodzić.
- Odetnij piłą korzenie, których nie dasz rady przeciąć szpadlem.
- Sprawdź wszystkie korzenie i sekatorem odetnij zniszczone końcówki, pozostawiając gładkie powierzchnie cięcia, które szybko się zagoją.
- Wykop w nowym miejscu dołek o takiej samej głębokości, jak wysokość bryły korzeniowej, i przynajmniej o 10 cm szerszy.
- Rozluźnij widłami ziemię na dnie dołka.
- Nasyp do niego kilka łopat kompostu i dobrze wymieszaj.
- Posadź krzew w dołku na takiej samej głębokości, na jakiej rósł uprzednio. Wolną przestrzeń wypełnij mieszaniną ziemi i kompostu i dokładnie udepcz.
- Podlej obficie, by ziemia mogła osiąść i oblepić korzenie, na których wkrótce pojawią się nowe włośniki.
Co zrobić po przesadzeniu?
- Przytnij część nadziemną, by zachować odpowiednie proporcję pomiędzy gałęziami a korzeniami. Przycięcie pędów zminimalizuje więdnięcie. Przytnij krzew przynajmniej o 1/3 wysokości, a większe nawet o połowę. Pędy i gałęzie skróć tuż nad pąkiem lub przy rozgałęzieniu. Wytnij najsłabsze, cienkie przyrosty, zachowując jednak równą sylwetkę krzewu.Krzewy kwitnące i owocujące mogą w najbliższym sezonie nie kwitnąć i owocować.
- Podeprzyj palikami, by dobrze ustabilizować go w glebie! Po 1-2 sezonach roślina nie będzie już potrzebować podparcia.
- Zasil wiosną granulowanym nawozem długodziałającym, by zapewnić krzewom dobry start i pomóc im odbudować uszkodzone tkanki.
- Ściółkuj powierzchnię pod krzewem kompostem lub kora, by zatrzymać wilgoć w glebie i zahamować rozwój chwastów.
- Podlewaj obficie i regularnie w pierwszym roku po przesadzeniu (zwłaszcza w czasie letniej suszy), by pomóc roślinom odbudować zniszczony system korzeniowy.
Zdjęcie: Rudy and Peter Skitterians / Pixabay
Komentarze