Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
15
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Etapy zakładania i pielęgnacji trawnika z siewu i z rolki

Darń z siewu i układana z rolek wymagają podobnej pielęgnacji (koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania martwych części roślin, wertykulacji, aeracji i piaskowania), zapewniającej trawie zdrowy i piękny wygląd.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Jest zawsze takie samo, niezależnie od rodzaju trawnika. Zaczynamy od oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, usuwamy też chwasty wieloletnie.

Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu.

Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby. Około trzech tygodni przed siewem rozkładamy nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników. Na koniec teren należy wyrównać, np. łatą drewnianą, i zwałować.

Etapy zakładania trawnika z siewu

Zakup nasion

Do obsiania powierzchni 100 m2 potrzeba 2–3 kg nasion, ale że część z nich zwykle wyjadają ptaki, warto kupić około 10% więcej nasion, aby był zapas na dosiewanie trawy w pustych miejscach. Jeśli trawnik zakładamy na małej powierzchni, obsiany teren można zabezpieczyć siatką, którą rozwiesza się ok. 10 cm nad ziemią, jeśli jednak powierzchnia jest duża – lepiej gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2).

Siew


Przeprowadzamy go w dzień bezwietrzny i pochmurny, wysiewając nasiona krzyżowo: połowę idąc wzdłuż terenu, połowę – w poprzek. Przed siewem (a także co jakiś czas w trakcie pracy) nasiona należy dokładnie wymieszać. Mały teren można obsiać ręcznie, do większego lepiej użyć siewnika do nasion i nawozów, który zapewnia równomierny siew. Po wysianiu nasiona przysypujemy maksimum 2-centymetrową warstwą przesianej ziemi kompostowej lub mieszamy je grabiami z wierzchnią warstwą gleby.

Wałowanie i podlewanie trawnika
Zarówno trawnik z rolki – po ułożeniu, jak i z siewu – po wysianiu nasion, wałujemy za pomocą walca o wadze nieprzekraczającej 90 kg, pracując w dwóch prostopadłych kierunkach, a następnie obficie podlewamy
fot. www.sorted.waw.pl

Wałowanie

Zabieg ten ma na celu dociśnięcie nasion do ziemi, dzięki czemu łatwiej będą pobierać wodę z podłoża. Wałowanie zapobiegnie także wywiewaniu nasion przez wiatr i wymywaniu ich przez deszcz.

Podlewanie

Trawnik podlewamy rozproszonym strumieniem wody, tak by nie wypłukać nasion.

Jak się zakłada trawnik z rolki?

Układanie płatów darni nie jest skomplikowaną czynnością, ale to bardzo ciężka praca. Jeden pracownik może w ciągu dnia ułożyć 100 m2 trawnika. Zakładanie trawnika najlepiej zaplanować na jeden dzień, bo przetrzymywanie darni w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia.

Zakup darni

Dobrej jakości darń jest intensywnie zielona, bez chwastów i ma gęste, białe korzenie. Jej płaty powinny mieć jednakowe wymiary (co ułatwia ich układanie) i nie powinna się z nich osypywać ziemia. Nie powinny też rozpadać się po uniesieniu za jeden koniec: jeśli tak się dzieje, darń jest przesuszona i będzie się trudniej przyjmować. Warto kupić ok. 5% więcej darni, niż wynika z obliczeń – na ewentualne dosztukowywanie.

Układanie


Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Przed ułożeniem każdego kolejnego pasa darni fragment terenu, jaki ma być nią przykryty, należy dobrze podlać rozproszonym strumieniem wody, co zagęści podłoże i przyspieszy ukorzenianie się trawy.

Układanie dobrze jest rozpocząć wzdłuż ściany budynku lub wzdłuż ogrodzenia. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła trawy skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem.

Prace końcowe

Brzegi trawnika przycina się (np. ostrym nożem), aby nadać mu odpowiedni kształt. Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa (aby sprawić, czy jest dostatecznie podlany, można unieść brzeg płata: powinien być na wskroś przesiąknięty wodą).

Po podlaniu w niektórych miejscach mogą ukazać się przerwy między płatami: należy je wypełnić torfem i obsiać mieszanką traw lub uzupełnić klinami z darni.

Darń w rolkach
Układanie darni
Darń w rolkach można przechowywać najwyżej jedną dobę: rolki należy umieścić w cieniu na pryzmie złożonej nie więcej niż z pięciu warstw. Dłuższe przechowywanie może prowadzić do przesuszenia korzeni traw lub zaparzenia źdźbeł
ot. www.sorted.waw.pl
Płaty darni należy ułożyć ściśle jeden przy drugim, a połączenia płatów w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze
fot. Akant

Pielęgnacja trawnika

Podlewanie

Systematycznego podlewania wymaga zarówno trawnik z siewu, jak i układany z gotowej darni. Kiełkujące nasiona nie znoszą suszy, dlatego podłoże powinno być stale wilgotne, dopóki wszystkie gatunki traw nie wykiełkują. Nie należy też dopuszczać do przesuszania świeżo ułożonej darni: zaniedbanie podlewania w czasie upałów może spowodować jej zniszczenie. W pierwszym tygodniu po rozłożeniu płatów podlewa się je codziennie, w następnym – co 2–3 dni.


Uwaga! Z podlewaniem nie należy przesadzać: zbyt duża wilgotność hamuje rozwój korzeni, bo utrudnia dostęp powietrza.

Każdy dojrzały trawnik należy podlewać systematycznie rozproszonym strumieniem – tak długo, aż ziemia będzie wilgotna do głębokości około 15 cm, a następnie powtarzać podlewanie, gdy wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów.

Koszenie

Pierwsze koszenie trawnika z siewu przeprowadza się, gdy źdźbła osiągną ok. 8 cm długości: skraca się je wtedy o 1–1,5 cm. Kolejne dwa, trzy razy kosi się podobnie, a potem coraz niżej aż do wysokości 3–6 cm.

Pierwsze koszenie trawnika z rolki przeprowadza się, gdy trawa dobrze się ukorzeni, a więc co najmniej trzy tygodnie od ułożenia.

Koszenie dojrzałego trawnika rozpoczyna się w kwietniu, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm (przycinamy je do wysokości 2–3 cm). Od połowy maja do końca czerwca (okres intensywnego wzrostu trawy) powinno się kosić trawnik co 3–4 dni lub raz w tygodniu (chociaż dopuszczalna jest nawet 2–3-tygodniowa przerwa) i zaprzestać koszenia w okresie suszy. Wysokość źdźbeł regularnie koszonego trawnika powinna wynosić 3–6 cm.


Od września koszenie powinno być rzadsze, a w drugiej połowie października, po wygrabieniu z trawnika ostatnich opadłych z drzew liści, kosi się go ostatni raz w sezonie (trawę tnie się wyżej – na wysokość 5–7 cm).

Nawożenie

Niepotrzebne jest nawożenie trawnika z rolki w pierwszym sezonie, bo w trakcie uprawy darni na sprzedaż jest ona bardzo intensywnie zasilana. Nowy trawnik z siewu należy zasilić po raz pierwszy wczesną jesienią.

W kolejnych sezonach, zarówno trawnik z rolki jak i z siewu, nawozi się wiosną i w drugiej połowie lata – uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym lub nawozem do trawników. Jesienią można zastosować nawóz zimowy (z małą ilością azotu). Nawożenie wykonuje się po deszczu lub podlewaniu, gdy źdźbła trawy są już suche.

Małgorzata Cuch


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu