Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa pięknotki w ogrodzie | Gdzie sadzić? Jak dbać?

Pięknotki (Callicarpa) to oryginalne, krzewy ozdobne nie z kwiatów, lecz z fioletowych, kulistych owoców zebranych w pęczkach. Nie zaliczają się do podstawowych krzewów uprawianych w polskich ogrodach, ale ich popularność wzrasta. Zachwycają swoją oryginalnością i nietypową barwą owoców. Co trzeba wiedzieć o uprawie pięknotek?

Spis treści
Dlaczego warto posadzić pięknotkę w ogrodzie?
Jak wygląda pięknotka?
Jakie odmiany pięknotki polecane są do ogrodu?
Co lubi pięknotka? Jakie ma wymagania?
Jak dbać o pięknotkę, by miała piękne, fioletowe owoce?
Gdzie posadzić pięknotki w ogrodzie?

Dlaczego warto posadzić pięknotkę w ogrodzie?

W uprawie najbardziej znana jest pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) oraz pięknotka japońska (Callicarpa japonica). To krzewy liściaste należące do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Zygmunt Siepracki / YouTube


Jak wygląda pięknotka?

Pięknotka Bodiniera jest niezbyt wysokim krzewem osiągającym 2-3 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Pięknotka japońska jest niższa, z reguły nieco przekracza 1 m wysokości. Krzewy wytwarzają sztywne, rozgałęzione pędy, często o fioletowawym zabarwieniu. Liście pięknotek są szerokolancetowate i mają ząbkowane brzegi. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Pięknotki kwitną latem, zwykle na przełomie lipca i sierpnia. Kwiaty mają pewne walory dekoracyjne (drobne, zebrane w wierzchotki, często ukryte pod liśćmi), ale blakną w porównaniu z efektownymi owocami. Jesienią na pędach pojawiają się skupiska błyszczących, okrągłych, fioletowych pestkowców o średnicy 3-5 mm. Są zebrane okółkowo i gęsto pokrywają łodygi.

uprawa pięknotki w ogrodzie - kwiaty Fot. iVerde

Kwiaty pięknotki rozwijają się latem.

Ciekawe odmiany pięknotek

W sprzedaży można nabyć głównie pięknotkę Bodiniera 'Profususion' o fioletowych owocach. Warto jednak zwrócić uwagę również na mniej znane gatunki i odmiany. Fioletowe owoce ma też pięknotka rozwidlona (Callicarpa dichotoma) 'Issai' i pięknotka katajska (Callicarpa cathayana). Białymi owocami wyróżnia się pięknotka Bodiniera 'Leucocarpa'. Aby rośliny obficie kwitły i owocowały należy posadzić blisko siebie przynajmniej dwa egzemplarze (zapylenie krzyżowe).

uprawa pięknotki w ogrodzie - odmiany Fot. iVerde

1 – pięknotka Bodiniera, 2 – pięknotka Bodiniera 'Leucocarpa', 3 – pięknotka rozwidlona, 4, 5 – pięknotka Bodiniera 'Profususion'

Uprawa pięknotki w ogrodzie | Co lubi i jak o nią dbać?

Wymagania

Gleba
Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Trzeba unikać uprawy w glebach wapiennych (owoce będą słabo wybarwione) oraz wilgotnych (jeszcze wyższe ryzyko przemarznięcia).

Stanowisko
Pięknotki – niezależnie od gatunku i odmiany – powinno się posadzić w miejscu ciepłym, słonecznym, osłoniętym od wiatru. Nie lubią terenów otwartych i zastoin mrozowych.

Odporność na mróz
Nie są w pełni mrozoodporne. Wymagają zabezpieczenia przed nadejściem mrozów. Najczęściej podstawę pędów kopczykuje się, usypuje ściółkę przy pniu, a na nadziemne części nakłada kaptury z materiału przepuszczającego powietrze (np. agrowłókniny) lub owija chochołami ze słomy. Niestety często wiąże się to z koniecznością zasłonięcia owoców, które w dodatku stanowią pokarm dla ptaków. Na przemarznięcie szczególnie narażone są młode 1-3 letnie egzemplarze.

uprawa pięknotki w ogrodzie Fot. iVerde

Pięknotki nabierają barw pod koniec sezonu, jesienią. Ich liście stają się żółto-pomarańczowe, a owoce przybierają fioletową barwę.

Pielęgnacja

Podlewanie
W trakcie sezonu pięknotki powinno się po podlewać w czasie suszy i w fazie tworzenia owoców (mają wtedy duże potrzeby wodne). Pięknotka źle znosi przesychanie. Zaleca się także stosować ściółkowanie krzewów, które ogranicza wyparowywanie wody z gleby (a przy okazji zmniejszy zachwaszczenie).

Nawożenie
Do nawożenia najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, aplikowane 4-5 razy na rok. Dobrym sposobem jest również użyźnianie podłoża nawozami organicznymi, np. obornikiem. Nie można przesadzać z nawożeniem azotem. Nawożenie należy zakończyć najpóźniej pod koniec sierpnia. Przy niedoborze składników pokarmowych może dochodzić do opadania zawiązków owoców.

Przycinanie
Pięknotkę należy przycinać na przełomie lutego i marca, podobnie jak z budleją Dawida. Cięcie korzystnie wspomaga wzrost rośliny, produkcję nowych pędów, rozwój kwiatów i owoców.

Rozmnażanie
Pięknotki można rozmnażać przez odkłady lub sadzonki pędowe pobierane latem. Owocują na pędach jednorocznych, więc po zimie można je przyciąć (nawet o połowę długości). Egzemplarze uprawiane w pojemnikach przed nadejściem mrozów powinno się przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Gdzie posadzić pięknotki w ogrodzie?

Pięknotki warto sadzić po kilka sztuk w kompozycjach z krzewami i drzewami. Nadają się do dekoracji rabat mieszanych – jako element wyróżniający się (rozmiarami i wyglądem). Warto je uprawiać w miejscach eksponowanych, np. przy tarasie lub przed wejściem do domu. Są nie tylko oryginalne, ale dekorują ogród w okresie, gdy wiele innych gatunków przestaje być dekoracyjna. Efektownie prezentują się kontrastując z barwami opadających liści (innych gatunków) a potem wyróżniają się na tle szarobrunatnego ogrodu.

Pięknotki wprowadza się do ogrodu dla urozmaicenia i wzbogacenia kompozycji w okresie jesiennym. Pewne kłopoty pielęgnacyjne (zimowanie i cięcie) „odrabiają” niezwykłym owocowaniem.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Uprawa pięknotki w ogrodzie | Gdzie sadzić? Jak dbać?
Uprawa pięknotki w ogrodzie | Gdzie sadzić? Jak dbać?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Kasia J.

23-04-2020 16:42

Na ich uprawę natchnął mnie grudniowy Gardeners World (pięknotka była na jego okładce) ;))) Posadzę ja wśród trzmielin - ich żółte liście będą pięknie współgrać z fioletowymi owockami!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu