Logo
Logo

Sansewieria walcowata / Sansewieria cylindryczna / Wężownica walcowata (Sansevieria cylindrica)

Sansewieria walcowata / Sansewieria cylindryczna / Wężownica walcowata (Sansevieria cylindrica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
 • Kolor kwiatów: zielonkawe
 • Kwiaty: drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: jagody
 • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
 • Wysokość: do 75 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany? Gdzie kupić?

  Sansewieria walcowata lub sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica syn. Dracaena angolensis) inaczej nazywana wężownicą, należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Jest blisko spokrewniona z sansewierią gwinejską i również pochodzi z Afryki. Jest popularną rośliną doniczkową uprawianą w naszych domach.

  Jak wygląda sansewieria walcowata?

  Sansewieria walcowata jest rodzajem sukulenta liściastego. Rośnie wolno – po kilku latach dorasta do 75-100 cm wysokości, a maksymalnie do 2 m (choć w warunkach uprawy doniczkowej jest znacznie mniejsza). Roślina ta ma wzniesiony pokrój, który z wiekiem może stać się rozłożysty, ponieważ jej liście wyrastają z rozety i układają się w formę wachlarza. Same liście są niezwykle charakterystyczne – mięsiste, walcowate, o grubości 3 cm, długie i bardzo sztywne, przypominają szpikulce.

  Sansewieria może kwitnąć w uprawie domowej. Wytwarza wtedy pędy kwiatostanowe z zielonkawo-białymi, rurkowatymi kwiatami zabarwionymi czasem na różowo.

  Wymagania i uprawa sansewierii walcowatej

  Sansewieria cylindryczna – nazywana też rośliną ze stali, jest łatwa w uprawie. Może stać w suchym pomieszczeniu, na pełnym słońcu i z małą ilością wody. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku ale dobrze też znosi miejsca półcieniste. Idealnym podłożem dla sansewierii jest ziemia przepuszczalna, żyzna i próchnicza.

  To typowa roślina pokojowa, która musi mieć zapewnioną minimalną temperaturę 13 °C w zimie.

  Wszystkie sansewierie rozmnaża się bardzo łatwo. Robi się to przez podział rośliny lub (rzadziej) przez sadzonki liściowe.

  Pielęgnacja sansewierii walcowatej

  Aby odpowiednio pielęgnować sansewierię (wężownicę) w domu wystarczy bardzo niewiele. Roślina lubi umiarkowane podlewanie, ale wytrzymuje bez problemu długie okresy suszy. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej warstwie podłoża w doniczce. W praktyce podlewamy ją raz na 2 tygodnie.

  Roślinę można nawozić (od wiosny do jesieni), raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.

  Zastosowanie sansewierii walcowatej

  Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. To też dobry gatunek do uprawy w półcienistych wnętrzach w tym też na północny parapet.

  Walcowate liście często zaplatane są w charakterystyczny zielony warkocz.

  Polecane odmiany sansewierii walcowatej

  • 'Straight' – wyróżnia się wyprostowanym pokrojem i liśćmi z delikatnymi, jasnymi plamkami
  • 'Mini Rocket' – dorasta do 30 cm wys., liście posiadają jasne cętki
  • 'Boncel' – pokrój wachlarzowaty, tj. liście wyrastają z rozety w jednej płaszczyźnie; tępo zakończone liście

  Gdzie kupić sansewierię walcowatą?

  Sansewieria walcowata / cylindryczna jest dość popularną rośliną domową. Można ją kupić w wielu punktach zajmujących się sprzedażą roślin domowych (specjalistycznych jak i w supermarketach). Ciekawe odmiany jednak najprędzej znajdziemy w sklepach internetowych takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

  Autor
  Sansewieria walcowata / Sansewieria cylindryczna / Wężownica walcowata
  Sansewieria walcowata / Sansewieria cylindryczna / Wężownica walcowata
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl