Logo
Logo

Jak pielęgnować krzew herbaciany? Podpowiadamy, jak o niego dbać?

Każdy z nas doskonale zna herbatę – roślinę z której wytwarza się najpopularniejszy napój na świecie. Nie każdy jednak wie, że tę egzotyczną roślinę można z powodzeniem uprawiać w domu. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad uprawy aby cieszyć się herbatą nie tylko w filiżance, ale też na parapecie.

Krzew herbaciany – co to za roślina?

Krzewem herbacianym nazywamy kamelię chińską (Camellia sinensis). Roślina ta dawniej znana była jako herbata chińska (Thea sinensis). Jest to bliska kuzynka dobrze znanej ozdobnej kamelii japońskiej (C. japonica).

Kamelia chińska w warunkach naturalnych jest wieczniezielonym krzewem, dorastającym nawet do 2-3 metrów wysokości. W doniczce roślina osiągnie jednak znacznie mniejsze rozmiary.

Duże, białe kwiaty kamelii chińskiej wydzielają przyjemny zapach. Z jej liści i pąków, po uprzednim suszeniu (czasem także fermentacji), przyrządza się napar nazywany herbatą. Pierwsze liście możemy zacząć zbierać już z 3-4 letnich krzewów (najlepsze są te najmłodsze!). 

Aby rozpocząć uprawę herbacianego krzewu na parapecie najlepiej kupić 2-3 letnie sadzonki lub nasiona (kiełkują w temperaturze 25-30°C). Można je znaleźć w internecie lub w niektórych centrach ogrodniczych.

Pielęgnacja krzewu herbacianego: krok po kroku

Uprawa kamelii chińskiej w domu nie należy do łatwych zadań jednak przy troskliwej opiece po około 3 latach będziemy mogli zbierać pierwsze liście do przyrządzenia naparu.

 • Sadzenie
  Krzewy herbaciane w doniczkach rosną dość wolno, około 10-15 cm rocznie, mimo to młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze co 2-3 lata.
 • Ziemia i nawożenie
  Wystarczy im uniwersalne podłoże ogrodnicze oraz nawożenie nawozem do roślin o zielonych liściach.
 • Warunki
  Rośliny dobrze będą rosnąć w warunkach domowych w temperaturze pokojowej i wysokiej wilgotności. Najlepiej postawić je na słonecznym parapecie, a na lato wynieść na balkon lub taras. Nie lubią niskich temperatur więc na zewnątrz powinny być wystawiane dopiero po 15 maja i chowane do domu z końcem września.
 • Zimowanie
  W okresie jesienno-zimowym roślina najlepiej będzie się czuła w temperaturze około 10°C, w cieplejszym miejscu może zacząć gubić liście.
 • Przycinanie
  Uszczykiwanie wierzchołków pędów pomoże także zachować zwarty pokrój rośliny.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: NatashaG/Pixabay

Autor
Jak pielęgnować krzew herbaciany? Podpowiadamy, jak o niego dbać?
Jak pielęgnować krzew herbaciany? Podpowiadamy, jak o niego dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Zaza

01-06-2021 08:34

Co do herbaty czyli cameli sinensis to wprowadzacie ludzi w błąd. Herbata lubi kwaśne podłoże, a nie uniwersalne! Wsadziłam moją herbatę do uniwersalnej - źle rosła. Dopiero wystrzeliła jak ją wsadziłam do kwaśnej ziemi.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu