Jak pielęgnować krzew herbaciany? Podpowiadamy, jak o niego dbać?

kamelia chińska fot. NatashaG - Pixabay

Każdy z nas doskonale zna herbatę – roślinę z której wytwarza się najpopularniejszy napój na świecie. Nie każdy jednak wie, że tę egzotyczną roślinę można z powodzeniem uprawiać w domu. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad uprawy aby cieszyć się herbatą nie tylko w filiżance, ale też na parapecie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
58

Krzew herbaciany – co to za roślina?

Krzewem herbacianym nazywamy kamelię chińską (Camellia sinensis). Roślina ta dawniej znana była jako herbata chińska (Thea sinensis). Jest to bliska kuzynka dobrze znanej ozdobnej kamelii japońskiej (C. japonica).

Kamelia chińska w warunkach naturalnych jest wieczniezielonym krzewem, dorastającym nawet do 2-3 metrów wysokości. W doniczce roślina osiągnie jednak znacznie mniejsze rozmiary.

Duże, białe kwiaty kamelii chińskiej wydzielają przyjemny zapach. Z jej liści i pąków, po uprzednim suszeniu (czasem także fermentacji), przyrządza się napar nazywany herbatą. Pierwsze liście możemy zacząć zbierać już z 3-4 letnich krzewów (najlepsze są te najmłodsze!). 

Aby rozpocząć uprawę herbacianego krzewu na parapecie najlepiej kupić 2-3 letnie sadzonki lub nasiona (kiełkują w temperaturze 25-30°C). Można je znaleźć w internecie lub w niektórych centrach ogrodniczych.

Pielęgnacja krzewu herbacianego: krok po kroku

Uprawa kamelii chińskiej w domu nie należy do łatwych zadań jednak przy troskliwej opiece po około 3 latach będziemy mogli zbierać pierwsze liście do przyrządzenia naparu.

  • Sadzenie
    Krzewy herbaciane w doniczkach rosną dość wolno, około 10-15 cm rocznie, mimo to młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze co 2-3 lata.
  • Ziemia i nawożenie
    Wystarczy im uniwersalne podłoże ogrodnicze oraz nawożenie nawozem do roślin o zielonych liściach.
  • Warunki
    Rośliny dobrze będą rosnąć w warunkach domowych w temperaturze pokojowej i wysokiej wilgotności. Najlepiej postawić je na słonecznym parapecie, a na lato wynieść na balkon lub taras. Nie lubią niskich temperatur więc na zewnątrz powinny być wystawiane dopiero po 15 maja i chowane do domu z końcem września.
  • Zimowanie
    W okresie jesienno-zimowym roślina najlepiej będzie się czuła w temperaturze około 10°C, w cieplejszym miejscu może zacząć gubić liście.
  • Przycinanie
    Uszczykiwanie wierzchołków pędów pomoże także zachować zwarty pokrój rośliny.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: NatashaG/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kamelia japońska Camellia japonica

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Zaza
01-06-2021 10:34
Co do herbaty czyli cameli sinensis to wprowadzacie ludzi w błąd. Herbata lubi kwaśne podłoże, a nie uniwersalne! Wsadziłam moją herbatę do uniwersalnej - źle rosła. Dopiero wystrzeliła jak ją wsadziłam do kwaśnej ziemi.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści