- Co to Proelium?
- Dlaczego warto stosować Proelium?
- Jak stosuje się Proelium?
- Gdzie kupić Proelium?
Proelium – jaki ma skład?
Proelium to naturalny środek ochrony stosowany na chwasty. W jego skład wchodzą silnie stężone substancje pochodzące z wyciągów roślinnych. Jak wiadomo rośliny wydzielają także związki, które działają hamująco na inne gatunki lub ułatwiają przenikanie innych substancji. W tym wypadku jest podobnie. Dzięki 20% wyciągowi roślinnymi Proelium 500 uskutecznia walkę z chwastami.
Preparat ma formę cieczy. Pełni rolę adiuwanta. Jego skuteczność potwierdziły badania Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach ORAZ oraz w testy w Kwiaciarskim Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Nowym Dworze Parcele.
Zalety Proelium – co należy do największych atutów adiuwanta?
Naturalność – preparat działa na chwasty, ale nie powoduje szkody dla środowiska. Nie jest toksyczny dla zapylaczy, nie odkłada się w glebie, a w dodatku ogranicza szkodliwość chemicznych środków ochrony.
Ograniczenie chemii – szacuje się, że stosowanie Proelium 500 ogranicza zużycie preparatów, np. z glifosatem nawet o 90%. To duże korzyści dla ogrodu (czy pola), naturalnej fauny zasiedlającej i odwiedzającego go, a także dla bagatelizowanych, dobroczynnych mikroorganizmów glebowych.
Oszczędność – mniejsze zużycie herbicydów zdecydowanie zmniejsza koszty ochrony roślin. W szczególności dotyczy to upraw profesjonalnych, ale w przydomowym ogrodzie czy na ROD może być także odczuwalne. Proelium to także korzyść dla portfela!
Dopuszczenie do upraw ekologicznych – w przypadku Proelium bazującego na ekstraktach roślinnych była to formalność. Preparat może być stosowany faktycznie wszędzie, także w uprawach roślin jadalnych.
Jak stosować Proelium?
- Preparat Proelium 500 dodaje się do herbicydów stosując dawki zalecane przez producenta.
- Nie trzeba rozcieńczać go z wodą, mieszanina jest gotowa do użycia.
- Zmniejsza zużycie standardowych środków ochrony zwiększając pokrycie rośliny pryskanej oraz przenikanie substancji aktywnych w głąb rośliny.
- Jest przeznaczony do herbicydów nieselektywnych.
- W uprawach ekologicznych Proelium stosuje się dodając do niego kilka 10% octu spirytusowego (jest także dopuszczony).
Gdzie i kiedy można kupić Proelium?
Główny problem związany z Proelium dotyczy dostępności środka. Nawet szukając w internecie można natrafić jedynie na opcje: „niedostępny” i „powiadom o dostępności”. Jednakże środek nie widnieje jako wycofany. Został wyprzedany. Ponownie w sprzedaży ma pojawić się wiosną 2023 roku. Dlatego warto zapisać się e-mailowo na listę sklepów online. Ponadto wiosną można zapytać o Proelium w okolicznych stacjonarnych sklepach ogrodniczych.
Jak stosować środki chwastobójcze z dodatkiem Proelium?
Herbicydy z dodatkiem Proelium stosuje się standardowo, zgodnie z BHP. Nie ma odstępstw od normy. Różnica polega na zmniejszeniu zużycia cieczy aktywnej, czyli stosuje się 10% dawkę przy rozcieńczaniu z wodą.
Preparaty należy stosować przy użyciu opryskiwaczy na chwasty w czasie bezdeszczowej i najlepiej bezwietrznej pogody. Zaleca się pryskać wieczorem, po oblocie pszczół. Pracę wykonuje się w ochronnym ubiorze, butach, rękawicach, masce i okularach. W trakcie nie należy jeść posiłków i spożywać napojów (zwłaszcza alkoholowych). Ciecz należy dokładnie rozprowadzić na powierzchni liści chwastów.
Resztek preparatu nie wolno wylewać, lecz trzeba zużyć go na niepożądanej roślinności.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska