Logo
Logo

Naturalne preparaty na chwasty | Jak zrobić? Jak stosować?

Walkę z chwastami w ogrodzie prowadzimy zwykle przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli nie mamy już siły na usuwanie ich mechanicznie, można zastosować sól, sodę, ocet, kwas pelargonowy lub ściółkę z pokrzyw. Zobacz, jak zrobić z nich skuteczne preparaty! 

Spis treści
Co na chwasty? Sól i soda! Ściółka z pokrzywy, czyli postaw na podłoże! Zajrzyj do kuchni! Weź ocet! Naturalne herbicydy? W pierwszej kolejności!

Sól i soda na chwasty

Jednym z najbardziej znanych i prostych metod walki z chwastami (szczególnie w szczelinach między płytami chodnikowymi lub na ścieżkach), jest zastosowanie soli spożywczej lub sody oczyszczonej. Można posypać nimi miejsca gdzie rosną chwasty lub sporządzić z nich roztwór wodny i opryskiwać nim chwasty.

Takie zabiegi najlepiej wykonać w czasie ciepłej, słonecznej pogody (sól szybciej zadziała i chwasty zaschną). Należy przy tym uważać, aby nie zaszkodzić innym, pożytecznym lub użytkowym roślin na ogrodowych rabatach.

Ściółka z pokrzywy

Jeśli mamy w ogrodzie lub jego okolicy nadmiar pokrzyw, możemy wykorzystać je do wyściółkowania ogrodowych rabat. Pędy i liście pokrzywy w roli ściółki zahamują wzrost chwastów, a jednocześnie wzbogacą podłoże w cenne substancje odżywcze i poprawiają strukturę gleby.

 

Oprysk octem

Ocet ma wiele zastosowań, można go użyć m.in. do zwalczanie chwastów. Dzięki swoim kwasowym właściwościom, działa parząco na rośliny (chwasty), powodując ich zamieranie. Można do tego celu wykorzystać zwykły ocet spożywczy (10%), który zastosowany jako preparat do oprysku szybko zwalczy większość uciążliwych chwastów, nie szkodząc środowisku.

Należy jednak pamiętać, że ocet będzie działał tak samo niszczycielsko na chwasty, jak i na inne rośliny (np. użytkowe, czy ozdobne), dlatego musimy opryskać nim wyłącznie same chwasty. Na młode, dopiero rozwijające się chwasty można przygotować nieco słabszy roztwór i zmieszać ocet z wodą (np. w proporcji 1:2).

Naturalne herbicydy

Jeśli już musimy użyć herbicydów, najlepiej w pierwszej kolejności poszukać preparatów sporządzonych na bazie naturalnych komponentów, aby jak najmniej szkodzić zdrowiu ludzi i środowisku. W sprzedaży znajdziemy obecnie wiele takich środków, oferowanych przez największe firmy produkujące środki ochrony roślin i nawozy do użytku amatorskiego w ogrodach przydomowych i na działkach.

Alternatywą dla bardzo popularnego, radykalnie działającego środka Roundup, zawierającego szkodliwy glifosat, jest naturalny środek Effect 24 H, o działaniu kontaktowym, do zwalczania chwastów i mchu. Substancją czynną jest w nim kwas pelargonowy (zwany też kwasem nonanowym) – olejek eteryczny otrzymany z pelargonii. Po wykonaniu oprysku efekty widoczne są już za kilka dni, ale trzeba uważać, aby nie zaszkodzić innym roślinom i opryskiwać jedynie zielone części chwastów (Effect 24H jest środkiem nieselektywnym i może niszczyć wszystkie rośliny).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anna, Hans / Pixabay oraz Ostapius / Depositphotos

Autor
Naturalne preparaty na chwasty | Jak zrobić? Jak stosować?
Naturalne preparaty na chwasty | Jak zrobić? Jak stosować?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl