Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
9
Okazje

Naturalne preparaty na chwasty

Walkę z chwastami w ogrodzie prowadzimy zwykle przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli nie mamy już siły na usuwanie ich mechanicznie, można zastosować sól, sodę, ocet, kwas pelargonowy lub ściółkę z pokrzyw. Zobacz, jak zrobić z nich skuteczne preparaty! 

 

Sól i soda na chwasty

Jednym z najbardziej znanych i prostych metod walki z chwastami (szczególnie w szczelinach między płytami chodnikowymi lub na ścieżkach), jest zastosowanie soli spożywczej lub sody oczyszczonej. Można posypać nimi miejsca gdzie rosną chwasty lub sporządzić z nich roztwór wodny i opryskiwać nim chwasty.

Takie zabiegi najlepiej wykonać w czasie ciepłej, słonecznej pogody (sól szybciej zadziała i chwasty zaschną). Należy przy tym uważać, aby nie zaszkodzić innym, pożytecznym lub użytkowym roślin na ogrodowych rabatach.

Ściółka z pokrzywy

Jeśli mamy w ogrodzie lub jego okolicy nadmiar pokrzyw, możemy wykorzystać je do wyściółkowania ogrodowych rabat. Pędy i liście pokrzywy w roli ściółki zahamują wzrost chwastów, a jednocześnie wzbogacą podłoże w cenne substancje odżywcze i poprawiają strukturę gleby.

 

Oprysk octem

Ocet ma wiele zastosowań, można go użyć m.in. do zwalczanie chwastów. Dzięki swoim kwasowym właściwościom, działa parząco na rośliny (chwasty), powodując ich zamieranie. Można do tego celu wykorzystać zwykły ocet spożywczy (10%), który zastosowany jako preparat do oprysku szybko zwalczy większość uciążliwych chwastów, nie szkodząc środowisku.

Należy jednak pamiętać, że ocet będzie działał tak samo niszczycielsko na chwasty, jak i na inne rośliny (np. użytkowe, czy ozdobne), dlatego musimy opryskać nim wyłącznie same chwasty. Na młode, dopiero rozwijające się chwasty można przygotować nieco słabszy roztwór i zmieszać ocet z wodą (np. w proporcji 1:2).

Naturalne herbicydy

Jeśli już musimy użyć herbicydów, najlepiej w pierwszej kolejności poszukać preparatów sporządzonych na bazie naturalnych komponentów, aby jak najmniej szkodzić zdrowiu ludzi i środowisku. W sprzedaży znajdziemy obecnie wiele takich środków, oferowanych przez największe firmy produkujące środki ochrony roślin i nawozy do użytku amatorskiego w ogrodach przydomowych i na działkach.

Alternatywą dla bardzo popularnego, radykalnie działającego środka Roundup, zawierającego szkodliwy glifosat, jest naturalny środek Effect 24 H, o działaniu kontaktowym, do zwalczania chwastów i mchu. Substancją czynną jest w nim kwas pelargonowy (zwany też kwasem nonanowym) – olejek eteryczny otrzymany z pelargonii. Po wykonaniu oprysku, efekty widoczne są już za kilka dni, ale trzeba uważać, aby nie zaszkodzić innym roślinom i opryskiwać jedynie zielone części chwastów (Effect 24H jest środkiem nieselektywnym i może niszczyć wszystkie rośliny).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Ostapius/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu