Logo
Logo
16
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Soda oczyszczona znana jest głównie, jako obecny w każdej kuchni dodatek do ciast i pieczywa. Ma ona jednak wiele innych pożytecznych zastosowań – również w pielęgnacji roślin ogrodowych. Może być dodawana na przykład do kompostu, aby ograniczyć nieprzyjemne zapachy. Zobacz, do czego jeszcze można ją wykorzystać!

 

Soda do zwalczania szkodników i chorób roślin

Domowej roboty preparat na bazie sody może skutecznie odstraszać uciążliwe szkodniki roślin, np. mszyce, mączliki, miseczniki czy przędziorki. Aby przygotować roztwór, wystarczy zmieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/3 szklanki mydła potasowego (ogrodniczego) i szklanką wody (250 ml). Po dokładnym wymieszaniu całości, taki roztwór można już wlać do opryskiwacza i wykonywać opryski roślin, kiedy tylko zauważymy nieproszonych gości.

Podobny, naturalny preparat z sody chroni także rośliny przed często występującymi chorobami grzybowymi (np. przed plamistością liści i mączniakami). W tym przypadku 1 łyżeczkę sody mieszamy z 2 litrami miękkiej wody (najlepiej destylowanej) oraz z dodatkiem ok. 5 ml płynnego mydła szarego, potasowego (lub ogrodniczego). Opryski najlepiej powtarzać profilaktycznie w ogrodzie (a także w domu na rośliny doniczkowe), co kilka dni.

Soda oczyszczona na chwasty

Sodę oczyszczona możemy również wykorzystać do zwalczania chwastów wyrastających na różnego rodzaju nawierzchniach (np. pomiędzy płytami na chodnikach lub na łączeniach w kostce brukowej). W prosty sposób z problemem tym można także poradzić sobie przy pomocy sody.

Jak to zrobić? Wystarczy zmoczyć daną nawierzchnię, a następnie posypać miejsca porośnięte chwastami sodą. Chwasty w trudno dostępnych miejscach można dodatkowo polać wrzątkiem, a dopiero potem posypać sodą.

Zwalczanie ślimaków przy pomocy sody

Aby ślimaki trzymały się z dala od roślin, wystarczy wokół nich rozsypać trochę sody oczyszczonej, która po dostaniu się do organizmu ślimaka wysusza go. Należy jedynie uważać, aby nie sypać sody na rośliny (łodygi, liście), by ich nie zniszczyć.

Czyszczenie sprzętu ogrodniczego sodą

Jak wiadomo, soda oczyszczona to również świetny środek czyszczący, a także odkażający. Dzięki temu, można z powodzeniem wykorzystywać ją do wszelkiego rodzaju czyszczenia narzędzi, sprzętów ogrodniczych oraz doniczek lub skrzynek na rośliny.

Do tego celu stosujemy sodę bezpośrednio do czyszczenia, używając szczotki lub szorstkiej gąbki, a następnie dokładnie spłukujemy wodą. Później można doniczki lub narzędzia można także wyparzyć wrzątkiem (np. łopatki, szpadle, sekatory, nożyce i piły, które mają częstszy kontakt z roślinami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe PixelsAway/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu