Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
44
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Soda oczyszczona znana jest głównie, jako obecny w każdej kuchni dodatek do ciast i pieczywa. Ma ona jednak wiele innych pożytecznych zastosowań – również w pielęgnacji roślin ogrodowych. Może być dodawana na przykład do kompostu, aby ograniczyć nieprzyjemne zapachy. Zobacz, do czego jeszcze można ją wykorzystać!

 

Soda do zwalczania szkodników i chorób roślin

Domowej roboty preparat na bazie sody może skutecznie odstraszać uciążliwe szkodniki roślin, np. mszyce, mączliki, miseczniki czy przędziorki. Aby przygotować roztwór, wystarczy zmieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/3 szklanki mydła potasowego (ogrodniczego) i szklanką wody (250 ml). Po dokładnym wymieszaniu całości, taki roztwór można już wlać do opryskiwacza i wykonywać opryski roślin, kiedy tylko zauważymy nieproszonych gości.

Podobny, naturalny preparat z sody chroni także rośliny przed często występującymi chorobami grzybowymi (np. przed plamistością liści i mączniakami). W tym przypadku 1 łyżeczkę sody mieszamy z 2 litrami miękkiej wody (najlepiej destylowanej) oraz z dodatkiem ok. 5 ml płynnego mydła szarego, potasowego (lub ogrodniczego). Opryski najlepiej powtarzać profilaktycznie w ogrodzie (a także w domu na rośliny doniczkowe), co kilka dni.

Soda oczyszczona na chwasty

Sodę oczyszczona możemy również wykorzystać do zwalczania chwastów wyrastających na różnego rodzaju nawierzchniach (np. pomiędzy płytami na chodnikach lub na łączeniach w kostce brukowej). W prosty sposób z problemem tym można także poradzić sobie przy pomocy sody.

Jak to zrobić? Wystarczy zmoczyć daną nawierzchnię, a następnie posypać miejsca porośnięte chwastami sodą. Chwasty w trudno dostępnych miejscach można dodatkowo polać wrzątkiem, a dopiero potem posypać sodą.

Zwalczanie ślimaków przy pomocy sody

Aby ślimaki trzymały się z dala od roślin, wystarczy wokół nich rozsypać trochę sody oczyszczonej, która po dostaniu się do organizmu ślimaka wysusza go. Należy jedynie uważać, aby nie sypać sody na rośliny (łodygi, liście), by ich nie zniszczyć.

Czyszczenie sprzętu ogrodniczego sodą

Jak wiadomo, soda oczyszczona to również świetny środek czyszczący, a także odkażający. Dzięki temu, można z powodzeniem wykorzystywać ją do wszelkiego rodzaju czyszczenia narzędzi, sprzętów ogrodniczych oraz doniczek lub skrzynek na rośliny.

Do tego celu stosujemy sodę bezpośrednio do czyszczenia, używając szczotki lub szorstkiej gąbki, a następnie dokładnie spłukujemy wodą. Później można doniczki lub narzędzia można także wyparzyć wrzątkiem (np. łopatki, szpadle, sekatory, nożyce i piły, które mają częstszy kontakt z roślinami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe PixelsAway/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu