Jak wykorzystać mydło do zwalczania mszyc?
W skutecznym zwalczaniu mszyc najważniejsze jest szybkie zauważenie problemu – czyli zauważanie pierwszych kolonii szkodników. Pomocne w tym jest wykonywanie przeglądu roślin, które umożliwia dojrzenie szkodników, nawet jeśli na roślinie występuje tylko kilka osobników. Sprawdzenie stanu roślin pomaga zidentyfikować również inne problemy, dlatego warto raz na jakiś czas przejść się po ogrodzie i sprawdzić wszystkie nasadzone okazy. Po zauważeniu pierwszych mszyc należy jak najszybciej podjąć działania, gdyż im jest ich więcej, tym trudniej się ich pozbyć. Dodatkowo rośliny będą już mocno osłabione.
Można wykorzystać gotowe preparaty na mszyce, które oferuje każdy dobry sklep ogrodniczy. Lepszym pomysłem są również domowe sposoby na mszyce, a jednym z mniej znanych, za to bardzo skutecznych jest szare mydło, czyli mydło potasowe.
Oprysk z mydła zwalcza mszyce
Szare mydło jest w pełni naturalne, dlatego nie zaszkodzi naszym uprawom, ani obecnym w ogrodzie zwierzętom. Jednocześnie mydło potasowe zawiera kwasy tłuszczowe, które wykorzystywane są w środkach na mszyce i inne szkodniki.
Dlatego, zamiast kupować gotowe środki, można w prosty i szybki sposób przygotować płyn z mydła. Jest to tani, skuteczny i bardzo prosty sposób na pozbycie się mszyc z ogrodu. Jednak, jeśli szkodników jest bardzo dużo, to może okazać się niezbędne kupienie silnego środka.
Jak przygotować preparat z mydła?
Przygotowanie płynu z mydła jest niezwykle proste i wystarczy do niego woda oraz szare mydło (perfumowane mydło drogeryjne się do tego nie nadaje). 20 g mydła należy zetrzeć na tarce i zalać litrem ciepłej wody. Całość dokładnie wymieszać i ostudzić.
Jak wykonać oprysk z mydła?
Tak przygotowanym roztworem należy dokładnie i dość obficie opryskiwać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści, gdyż to tam zazwyczaj bytują mszyce. Opryskując gęste krzaki, trzeba też spryskać jego wewnętrzne części, które mogą być trudno dostępne. Płyn można aplikować codziennie przez tydzień, po tym czasie nie powinno być śladu szkodników.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ivankmit, Vladdon / Depositphotos kolaż oraz theresaharris10 / Pixabay