Mszyce żerują na młodych pędach i kwiatach praktycznie wszystkich roślin. Można je zaobserwować na roślinach ogrodowych, doniczkowych, drzewkach i krzewach. Występują zarówno na roślinach ozdobnych, jak i jadalnych.
Szkodniki wysysają sok z roślin, powodując osłabienie lub całkowite zatrzymanie wzrostu i rozwoju kwiatów, co jednocześnie sprawia, że plony są słabsze lub w ogóle nie występują. Dodatkowo mszyce pozostawiają lepką maź (spadź), która ułatwia rozwój chorobom grzybowym. Głównym problemem przy pojawieniu się tych szkodników jest fakt, że szybko przenoszą się na kolejne rośliny i w stosunkowo krótkim czasie mogą zainfekować dużą ilość roślin. Z tego powodu konieczna jest szybka reakcja, a walkę z mszycami należy rozpocząć, gdy tylko zauważy się pierwsze osobniki.
Jak zwalczać mszyce octem?
Podstawą skutecznej walki z mszycami jest obserwacja roślin i to już na etapie ich kupowania. Dobry sklep ogrodniczy dba o to, aby rośliny nie były chore, ani nie posiadały żadnych szkodników. Jednak warto sprawdzić, czy na sadzonkach nie ma mszyc. Przegląd roślin należy wykonać również wiosną, w czasie intensywnego wzrostu – to wtedy najczęściej pojawiają się mszyce. Jeśli zauważymy mszyce lub ślady ich obecności, to należy przystąpić do działania. Można w tym celu wykorzystać gotowe środki na mszyce lub zastosować domowe sposoby, a jednym ze skuteczniejszych jest opryskiwanie mszyc roztworem octu.
Jak przygotować roztwór do opryskiwania?
Ocet stosuje się w formie rozcieńczonej w stosunku 1:10, wlewając ocet do wody. Do roztworu można wlać kilka kropli płynu do naczyń lub mydła w płynie, dzięki czemu lepiej pokryje on rośliny. Tak przygotowanym roztworem, należy spryskać części roślin, na których obecne są mszyce.
Jak opryskiwać mszyce octem?
Ocet stosuje się na już występujące szkodniki i nie ma on działania chroniącego, a więc nie służy profilaktyce.
Do opryskiwania najlepiej użyć opryskiwacza ogrodowego. Ewentualnie może to być pusta butelka po spryskiwaczu do okien (musi być dobrze umyta). Warto zwrócić uwagę, aby roztwór nie tylko górne części roślin, ale również łodygi i spodnie części liści – to tam jest najwięcej szkodników. Opryski powinny być bardzo obfite, na tyle, aby ciecz wręcz spływała z roślin. W uprawie ekologicznej można zastosować ocet winny.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ivankmit, ginasanders / Deposirphotos oraz Katarzyna Jeziorska