Opryskiwanie mszyc mlekiem | Czy to działa? Jak stosować?

Mleko na mszyce - opryskiwanie szkodników roztworem mleka

Mszyce to niezwykle uciążliwe szkodniki, które często nawiedzają polskie ogrody. Szybko się rozprzestrzeniają, przez co mogą w krótkim czasie zainfekować wiele roślin. Wysysają soki z młodych pędów i kwiatów, osłabiając rośliny, hamując ich wzrost i kwitnienie, a z czasem mogą doprowadzić nawet do obumierania roślin. Dlatego tak ważne jest, aby mszyce zacząć zwalczać, gdy tylko pojawią się w ogrodzie. Jednym z polecanych domowych sposobów na mszyce jest mleko. Czy mleko naprawdę pomaga zwalczać mszycę? A jeśli tak, to, jak je stosować?

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Co zastosować na mszyce? Kiedy i jak stosować mleko na mszyce?

Oprysk z mleka ma mszyce

Zwalczanie mszyc opryskami z mleka ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Faktem jest jednak, że stosowanie go przez kilka dni z rzędu umożliwia pozbycie się, a przynajmniej znaczne ograniczenie ilości mszyc. Wynika to z faktu, że mleko działa odstraszająco na mszyce, a dodatkowo zwabia owady pożyteczne, które żywią się mszycami.

Dodatkowo mleko, które spłynie z roślin stanowi naturalny nawóz, dostarczając do gleby wapnia i cukrów, co oznacza, że opryski można stosować obficie bez obaw o negatywny wpływ na rośliny. Co więcej, mleko chroni liście roślin przed rozwojem chorób grzybowych i działa dezynfekująco. Dlatego opryski z mleka można wykonywać co tydzień, a zabieg ten przyniesie wiele korzyści roślinom oraz zadziała odstraszająco na mszyce. To jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na mszyce, a dodatkowo w pełni naturalny i tani!  

Jak stosować mleko na mszyce?  

  • Należy wymieszać chude mleko z wodą w proporcjach 1:1 i przelać do spryskiwacza.
  • Następnie trzeba dokładnie opryskać rośliny zaatakowane przez mszyce, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści i głębokie partie roślin, gdyż to tam najchętniej bytują szkodniki.
  • Oprysk najlepiej wykonać rano, gdy szkodniki nie są jeszcze całkowicie aktywne.
  • Nie zaleca się opryskiwania roślin doniczkowych trzymanych w domu i na balkonie, gdyż może się to wiązać z nieprzyjemnym zapachem.
  • Opryski najlepiej wykonywać z mleka prosto od krowy, ale nada się również mleko sprzedawane w sklepach np. UHT.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ivankmit, Vladdon / Depositphotos kolaż oraz 1195798 / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści