Jakie warzywa posadzić przy ogórkach?
Urozmaicenie upraw warzywnych innymi, odpowiednio dobranymi gatunkami roślin, zdecydowanie wpływa na ich lepszą odporność, rozwój, a nawet smak samych warzyw. Wszystko za sprawą substancji chemicznych wydzielanych przez poszczególne rośliny, mających widoczny wpływ na wzrost rosnących w pobliżu „sąsiadów”.
Ogórki dobrze rosną w towarzystwie roślin strączkowych - fasoli, fasoli szparagowej i grochu (mają one zdolność pobierania azotu z powietrza i wzbogacania gleby). Ponadto dobrymi sąsiadami dla ogórków są: czosnek (odstrasza szkodniki i ogranicza rozwój chorób grzybowych), buraki, koper, sałata, seler, szpinak, pietruszka, marchew, rzepa. W pobliżu ogórków warto uprawiać także warzywa kapustne, w tym między innymi brokuł, kalafior oraz różne odmiany kapusty. Ta grupa warzyw ma zbliżone do ogórków wymagania pokarmowe, wodne oraz pielęgnacyjne, dlatego ich wspólna uprawa jest łatwiejsza.
Które zioła mogą rosnąć obok ogórków?
Często stosowaną praktyka w ogrodzie jest łączenie rabat warzywnych z ziołami. Oczywiście nie można przesadzać z ich ilością, ale warto razem z ogórkiem uprawiać niektóre zioła, których obecność (np. zapach) z jednej strony zniechęca szkodniki i ogranicza rozwój chorób grzybowych, a z drugiej – przyciąga pożyteczne owady zapylające.
Do gatunków roślin zielnych lub przyprawowych, będących dobrym towarzystwem dla ogórków, czyli wzmacniających ich ochronę na choroby i szkodniki oraz dobrze wpływających na ich wzrost możemy zaliczyć: bazylię (ogranicza rozwój chorób grzybowych, np. mączniaka), cząber ogrodowy, estragon, lebiodkę (czyli oregano), kolendrę, kminek, a także wrotycz pospolity (odstrasza szkodniki np. mszyce).
Jakie rośliny kwitnące warto posadzić w sąsiedztwie ogórków?
Podobnie, jak w przypadku uprawy pomidora oraz innych warzyw, bardzo wskazane jest posadzenie w pobliżu ogórków tzw. roślin fitosanitarnych, czyli oczyszczających glebę z niepożądanych, szkodliwych organizmów. Bardzo często są to jednocześnie lubiane ogrodowe kwiaty, które często są sadzone w ogrodach, czy na działkach. Do kanonu takich gatunków należą aksamitka, nagietek oraz nasturcja, które dzięki widzialnym substancjom i innym właściwościom odstraszają lub eliminują groźne szkodniki roślin, np. nicienie (w glebie), mszyce, czy mączlika. Jednocześnie, podobnie jak kwitnące zioła, wabią pożyteczne owady, np. pszczoły, czy motyle, które zapylają kwiaty warzyw, co przyczynia się do lepszego plonowania.
Ważne – jakich roślin nie lubi ogórek?
Przy planowaniu upraw warzywnych należy unikać łączenia z ogórkiem (lub uprawy blisko ogórków) warzyw takich jak: ziemniaki, pomidory, rzodkiewka i rzodkiew. Gatunki te wykazują po prostu niekorzystne wzajemne działanie (allelopatia ujemna), mogą być osłabione, łatwiej być atakowane przez wspólne choroby i szkodniki.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: zoosnow / Pixabay