Logo
Logo

Co posadzić obok ogórków? | Lista roślin

Przy zakładaniu rabat warzywnych w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę wzajemny wpływ rosnących obok siebie roślin, nazywany allelopatią. Sąsiedztwo konkretnych roślin może mieć zbawienny lub też negatywny wpływ na wzrost i rozwój innych gatunków. Jakie rośliny sadzić obok ogórków?

Spis treści
Co najlepiej posadzić obok ogórków?
Ogórki w towarzystwie ziół
Ogórki w towarzystwie roślin kwitnących
Jakiego towarzystwa nie lubi ogórek?

Jakie warzywa posadzić przy ogórkach?

Urozmaicenie upraw warzywnych innymi, odpowiednio dobranymi gatunkami roślin, zdecydowanie wpływa na ich lepszą odporność, rozwój, a nawet smak samych warzyw. Wszystko za sprawą substancji chemicznych wydzielanych przez poszczególne rośliny, mających widoczny wpływ na wzrost rosnących w pobliżu „sąsiadów”.

Ogórki dobrze rosną w towarzystwie roślin strączkowych - fasoli, fasoli szparagowej i grochu (mają one zdolność pobierania azotu z powietrza i wzbogacania gleby). Ponadto dobrymi sąsiadami dla ogórków są: czosnek (odstrasza szkodniki i ogranicza rozwój chorób grzybowych), buraki, koper, sałata, seler, szpinak, pietruszka, marchew, rzepa. W pobliżu ogórków warto uprawiać także warzywa kapustne, w tym między innymi brokuł, kalafior oraz różne odmiany kapusty. Ta grupa warzyw ma zbliżone do ogórków wymagania pokarmowe, wodne oraz pielęgnacyjne, dlatego ich wspólna uprawa jest łatwiejsza.

Które zioła mogą rosnąć obok ogórków?

Często stosowaną praktyka w ogrodzie jest łączenie rabat warzywnych z ziołami. Oczywiście nie można przesadzać z ich ilością, ale warto razem z ogórkiem uprawiać niektóre zioła, których obecność (np. zapach) z jednej strony zniechęca szkodniki i ogranicza rozwój chorób grzybowych, a z drugiej – przyciąga pożyteczne owady zapylające.

Do gatunków roślin zielnych lub przyprawowych, będących dobrym towarzystwem dla ogórków, czyli wzmacniających ich ochronę na choroby i szkodniki oraz dobrze wpływających na ich wzrost możemy zaliczyć: bazylię (ogranicza rozwój chorób grzybowych, np. mączniaka), cząber ogrodowy, estragon, lebiodkę (czyli oregano), kolendrę, kminek, a także wrotycz pospolity (odstrasza szkodniki np. mszyce).

Make Your Life Greener / YouTube


Jakie rośliny kwitnące warto posadzić w sąsiedztwie ogórków?

Podobnie, jak w przypadku uprawy pomidora oraz innych warzyw, bardzo wskazane jest posadzenie w pobliżu ogórków tzw. roślin fitosanitarnych, czyli oczyszczających glebę z niepożądanych, szkodliwych organizmów. Bardzo często są to jednocześnie lubiane ogrodowe kwiaty, które często są sadzone w ogrodach, czy na działkach. Do kanonu takich gatunków należą aksamitka, nagietek oraz nasturcja, które dzięki widzialnym substancjom i innym właściwościom odstraszają lub eliminują groźne szkodniki roślin, np. nicienie (w glebie), mszyce, czy mączlika. Jednocześnie, podobnie jak kwitnące zioła, wabią pożyteczne owady, np. pszczoły, czy motyle, które zapylają kwiaty warzyw, co przyczynia się do lepszego plonowania.

Ważne – jakich roślin nie lubi ogórek?

Przy planowaniu upraw warzywnych należy unikać łączenia z ogórkiem (lub uprawy blisko ogórków) warzyw takich jak: ziemniaki, pomidory, rzodkiewka i rzodkiew. Gatunki te wykazują po prostu niekorzystne wzajemne działanie (allelopatia ujemna), mogą być osłabione, łatwiej być atakowane przez wspólne choroby i szkodniki.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: zoosnow / Pixabay

Autor
Co posadzić obok ogórków? | Lista roślin
Co posadzić obok ogórków? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu