Logo
Logo

Co sadzić obok cukinii? | Lista roślin

Cukinia do właściwego wzrostu potrzebuje przede wszystkim ciepła i regularnego nawadniania, ale przy jej uprawie warto także zadbać o odpowiednie sąsiedztwo innych roślin. Odpowiedni dobór warzyw i innych gatunków rosnących obok siebie może mieć pozytywny wpływ na ich kondycję i plony. Jakie rośliny mogą rosnąc obok cukinii?

Spis treści
Kiedy i gdzie sadzić cukinię?
Przy których warzywach najlepiej sadzić cukinię?
Jakie zioła sadzić obok cukinii?
Jakie kwiaty ogrodowe posadzić obok cukinii?
Czego nie sadzić obok cukinii?

Kiedy i gdzie sadzić cukinię?
Wymagania i allelopatia

Przy wysiewie i uprawie cukinii należy pamiętać, że należy ona do rodziny dyniowatych, czyli roślin ciepłolubnych (nie tolerujących przymrozków), dlatego sadzi się je na miejsce stałe dopiero po 15 maja, kiedy mija ryzyko spadków temperatury. Cukinia potrzebuje lubi dość żyzną próchniczną glebę, dużo słońca i regularne, obfite nawadnianie (szczególnie w lecie).

Aby jednak cuknie wyrosły zdrowe i dorodne ważne jest jeszcze jedno – towarzystwo innych gatunków roślin, które dzięki wydzielaniu specyficznych substancji mogą mieć zbawienny wpływ na ich kondycję i wygląd (zjawisko tzw. allelopatii). W przypadku dobrego sąsiedztwa i doboru odpowiednich roślin chodzi także o to, by rosnące obok siebie gatunki nie konkurowały ze sobą o wodę i składniki pokarmowe, a żeby wzajemnie wspierały swój wzrost.

Jakie warzywa posadzić obok cukinii?
Towarzystwo warzyw

Dynie dobrze rosną przede wszystkim w towarzystwie roślin cebulowych, a więc np. cebuli i czosnku. Wydzielane przez nie substancje (w tym zapach) skutecznie odstraszają szkodniki, ale także wspomagają wzrost roślin.

Oprócz cebulowych, dobrym towarzystwem dla dyni są warzywa strączkowe (motylkowe/bobowate), w tym głównie groch i fasola, które dzięki zdolności wiązania azotu z atmosfery zasilają nim glebę, co wpływa na lepszy wzrost rosnących obok nich roślin. Jakie warzywa należy zatem sadzić przy cukinii:

Które zioła lubi cukinia?
Dobroczynny wpływ

Charakterystyczny zapach ziół oraz ich kwiaty mają również zbawienny wpływ na lepszy wzrost cukinii, ale także i innych warzyw. Specyficzny zapach przede wszystkim zniechęca i odstrasza szkodniki (np. mszyce), a kwitnące kwiaty ziół wabią owady pożyteczne, które przyczyniają się do lepszego zapylania kwiatów warzyw, z których potem tworzą się owoce, czyli cukinie. Można więc śmiało posadzić przy grządce z cukinią między innymi:

Warto jednak przy tym pamiętać, aby nie sadzić obok warzyw zbyt dużo intensywnie pachnących gatunków ziół, aby nie wpłynęło to utratę smaku samych warzyw.

Jakie kwiaty ogrodowe posadzić obok cukinii?
Warzywa i kwiaty ozdobne

Niemal wszystkie warzywa lepiej rosną, jeśli w ich pobliżu lub nawet na tej samej grządce wysiejemy/posadzimy kwitnące i popularne aksamitki, nagietki, czy nasturcje. Oprócz tego, że będą one dekorować warzywnik kwiatami, to maja jeszcze jedną, ważniejszą zaletę. Dzięki widzialnym przez nie substancjom chronią rośliny uprawne (np. warzywa) przed atakiem groźnych szkodników roślin (głównie mszyc), a także organizmów glebowych atakujących warzywa (np. nicieni, pędraków itp.)

Czego nie sadzić obok cukinii?
Niedobre sąsiedztwo

Przy planowaniu przydomowych warzywników warto pamiętać o zasadzie, aby nie łączyć ze sobą roślin należących do tej samej rodziny botanicznej. Chodzi o to, aby nie narażać roślin na atak tych samych szkodników oraz chorób grzybowych, ponieważ pojawiając się na jednej roślinie szybko przeniosą się na kolejne.

Należy więc unikać sadzenia obok cukinii roślin z rodziny dyniowatych, a szczególnie innych warzyw i owoców z tej grupy, np.: ogórków, patisonów, kabaczków, melonów i arbuzów.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Светлана/Pixabay

Autor
Co sadzić obok cukinii? | Lista roślin
Co sadzić obok cukinii? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz