Logo
Logo

Co sadzić obok dyni? | Lista roślin

Długie pędy i duże, zacieniające glebę liście dyni sprawiają, że w ich najbliższym otoczeniu nie ma sensu sadzić innych, niższych roślin, w tym także warzyw. Nie znaczy to jednak, że nie warto posadzić wybranych gatunków, które lubią towarzystwo dyni, a jednocześnie wpływają na jej lepszy wzrost. Jakie rośliny można posadzić w sąsiedztwie dyni?

Spis treści
Jakie warzywa dobrze rosną obok dyni? Przy jakich roślinach dynia lubi rosnąć? Których warzyw nie sadzić przy dyni?

Które warzywa można sadzić obok dyni?

Dynia (łac. Cucurbita) jest podstawowym przedstawicielem botanicznej rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), do której należą także inne popularne warzywa, a także owoce, np. ogórek, cukinia). Charakteryzują się one zwykle podobnym, charakterystycznym sposobem wzrostu – wytwarzają długie, ścielące się po ziemi (lub pnące) pędy oraz duże, dłoniaste liście.

W związku z tym dynia i pozostali jej krewniacy nalezą nie tylko na największych warzyw, ale zajmują też sporo miejsca na ogrodowych grządkach, a jednocześnie mocno zacieniają powierzchnię gleby. Przy okazji mocno eksploatują glebę, intensywnie pobierając z niej niezbędne w czasie szybkiego wzrostu składniki pokarmowe. Wszystko to powoduje, że w pobliżu dyni nie ma zbyt wielu możliwości uprawy innych roślin – szczególnie niższych warzyw. Jest to także powód, dla którego rośliny rosnące już w pobliżu dyni są raczej mizerne.

Większość warzyw, to raczej nisko rosnące rośliny, które potrzebują światła, a także dobrej, zasilonej w składniki pokarmowe gleby. Z tego względu w najbliższym sąsiedztwie dyni lepiej nie uprawiać popularnych warzyw, niżej rosnących, ponieważ dynia je zarośnie i zdominuje, czyli nie udadzą się. Dobrym rozwiązaniem może być za to posadzenie warzyw, które rosną wyżej i nie przeszkadzają im ścielące się po ziemi duże liście dyni. Mogą to być:

Warto także wspomnieć, że choć razem z dynią nie uprawiamy niższych warzyw, to z powodzeniem można je uprawiać na miejscu, gdzie wysiejemy dynię. Warzywa, które zbieramy wcześniej (np. szczypiorek, cebula, sałata) mogą być dobrym przedplonem w uprawie dyni – zdążymy je zebrać i dynia będzie miała odpowiednią przestrzeń do wzrostu w lecie.

Jakie zioła i kwiaty ogrodowe sadzić obok dyni?

Spośród roślin zielnych, które mają dobry wpływ na wzrost i rozwój dyni i jej owoców, warte polecenia są:

  • rumianek (zapach rumianku oraz substancje przez niego wydzielane odstraszają niektóre szkodniki dyni),
  • pokrzywa (zasila glebę i poprawia jej strukturę)
  • i inne rosnące nieco wyżej niż inne zioła.

Często sadzoną roślina w sąsiedztwie dyni jest również nasturcja, która dzięki wydzielanym przez siebie substancjom odstrasza wiele groźnych dla warzyw (w tym dla dyni) szkodników, np. mszyce, ślimaki, bielinka kapustnika.

Sąsiedztwo jakich warzyw jest nie dobre dla dyni?

Wspólna uprawa warzyw z rodziny dyniowatych nie jest wskazana głównie ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się tych samych, wspólnych szkodników i chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy, plamistość lub mozaika ogórka), dlatego dyni nie należy wsiewać (czy też sadzić) obok:


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Jason Mitrione/Unsplash

Autor
Co sadzić obok dyni? | Lista roślin
Co sadzić obok dyni? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl