Zwalczanie bielinka kapustnika
Bielinek kapustnik to problem upraw warzywnych na szeroką skalę. To jeden z najczęściej występujących szkodników u warzyw kapustnych. Owad dorosły jest tak powszechny jak stonka i tym samym łatwy do rozpoznania.
Bielinek kapustnik to motyl o kremowobiałym zabarwieniu, z charakterystycznymi ciemnymi brzegami i kropkami na górnej parze skrzydeł. Larwy są pstrokate – mają niebieskawo-zielone zabarwienie z czarnymi plamami. Ciało ma długość do 40mm.
Szkodliwość

Larwy są bardzo żarłoczne i w ciągu kilku dni mogą doprowadzić do ogołacania warzyw z liści. Wgryzają się także w łodygi, przez co rośliny mogą zamierać. Poza tym zanieczyszcza plon swoimi odchodami. U brokułu i kalafiora może uszkodzić róże. Poza kapustnymi często żerują na nasturcji. Osobniki pierwszego pokolenia składają jaja w maju i czerwcu (często na dziko rosnących gatunkach), drugiego w lipcu i sierpniu (na warzywach).
Profilaktyka i zwalczanie
Należy zwalczać zachwaszczenie w warzywniaku i okolicy. Profilaktycznie można stosować preparaty ekologicznie. Doraźnie szkodnika (larwy i postaci dorosłe) zwalcza się chemią (np.: Dursban Delta, Dursban).
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Anna Sulencka/Pixabay
Autor
Tagi
Komentarze