Logo
Logo

Rośliny, których nie lubią ślimaki | Posadź je, a szkodniki ominą Twój ogród!

Co prawda ślimaki są częścią ekosystemu, ale często potrafią być prawdziwym utrapieniem wielu ogrodników. Mięczaki te mają ogromny apetyt i często sieją spustoszenie na wielu ogrodowych rabatach. Zostawiają po sobie obgryzione liście oraz lśniący śluz, który często pokrywa łodygi roślin. Są jednak takie rośliny, od których ślimaki trzymają się z daleka. Oto lista gatunków, których nie lubią jeść ślimaki!

Spis treści
Dlaczego ślimaki są szkodnikami? Które rośliny atakują najczęściej? 8 roślin, których ślimaki nie lubią najbardziej!

Jakie ślimaki czynią najwięcej szkód w ogrodzie?

Z pewnością każdy z nas widział niejednokrotnie w ogrodzie obgryzioną główkę kapusty czy też nieregularnie podziurawione listki roślin. Szkody te są bardzo często wyrządzane przez ślimaki.

Wyróżnia się ślimaki muszlowe oraz nagie. I to właśnie te drugie powodują najwięcej szkód. Znacznie mniej groźne dla roślin są ślimaki posiadające muszle, które najczęściej odżywiają się obumarłymi liśćmi oraz pędami. Ponadto zjadają one jaja ślimaków nagich, zatem wiele z nich uznaje się za pożyteczne.

Prawdziwą zmorą dla każdego ogrodnika są duże ślimaki bez muszli. To one uwielbiają zajadać się uprawianymi w ogrodzie roślinami. Najczęściej ślimaki atakują: ostróżki, fuksje, łubin, aksamitki, nagietki, dalie, dzielżany, liście kapusty oraz delikatne siewki warzyw.

Ślimaki nagie najczęściej wychodzą z kryjówek wczesnym rankiem lub wieczorem oraz podczas pochmurnej i deszczowej pogody. Można je wówczas w łatwy sposób wyłapać. Jednak nie chcąc ich niszczyć warto posadzić w swym ogrodzie takie rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają.

Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka nasion kwiaty odstraszające ślimaki to kompozycja jednorocznych uroczych, kolorowych i pachnących letnich kwiatów, których zapachu nie tolerują ślimaki.
Kup online

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

Są takie rośliny, które ślimaki ze względu na zapach kwiatów i liści omijają z daleka. Rośliny te warto posadzić w ogrodzie dookoła pozostałych, tworząc swoisty krąg ochronny. 

Oto 8 gatunków, których ślimaki nie lubią

Rośliny, których nie lubią ślimaki - nasturcja fot. Cor Gaasbeek Pixabay
Fot. Cor Gaasbeek/Pixabay
NASTURCJA WIĘKSZA (TROPAEOLUM MAJUS)
Jest bardzo popularną rośliną ozdobną posiadają zazwyczaj pomarańczowe kwiaty. Kwitnie przez całe lato i posiada cenne dla organizmu człowieka właściwości zdrowotne.
Rośliny, których nie lubią ślimaki - krwawnik pospolity fot. iVerde
Fot. iVerde
KRWAWNIK POSPOLITY (ACHILLEA MILLEFOLIUM)
Dobrze rośnie w nasłonecznionych, suchych miejscach. Posiada pierzaste, ciemnozielone liście oraz drobne, białe lub różowe kwiaty. Roślina ta wydziela bardzo intensywny zapach, który odrzuca ślimaki.

Rośliny, których nie lubią ślimaki - wilczomlecz mirtowaty fot. iVerde
Fot. iVerde
WILCZOMLECZ MIRTOWATY (EUPHORBIA MYRSINITES)
Jest byliną charakteryzującą się mięsistymi, pokładającymi się oraz mocno ulistnionymi pędami. Jej jasnożółte kwiatostany pojawiają się w czerwcu i w lipcu. Grube liście z warstwą ochronnego wosku nie stanowią atrakcyjnego pokarmu dla ślimaków.
Rośliny, których nie lubią ślimaki - liliowiec ogrodowy fot. iVerde
Fot. iVerde
LILIOWIEC OGRODOWY (HEMEROCALLIS)
Posiada długie, wąskie, trawiaste liście, które są z daleka omijane przez ślimaki. Roślina ta kwitnie w okresie od maja do końca lipca. Różnorodność odmian pozwala tworzyć niezwykle ciekawą kompozycje skutecznie odstraszającą ślimaki.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Rośliny, których nie lubią ślimaki - bodziszek wspaniały fot. iVerde
Fot. iVerde
BODZISZEK WSPANIAŁY (GERANIUM MAGNIFICUM)
Wyróżnia się w tle wielu innych dużymi kwiatami o purpurowo niebieskim kolorze. Jego liście są pokryte warstwą wosku, co zniechęca ślimaki do ich jedzenia. Roślina ta posiada mocno rozkrzewiony, gęsty pokrój, który stanowi doskonałą barierę dla tych szkodników.

Rośliny, których nie lubią ślimaki - lawenda wąskolistna fot. iVerde
Fot. iVerde
LAWENDA WĄSKOLISTNA (LAVANDULA ANGUSTIFOLIA)
Jest to roślina charakteryzująca się pięknymi, wonnymi kwiatami o fioletowej barwie. Ślimaki nie przepadają za jej zapachem, a jej drobne listki, pokryte meszkiem nie są ich przysmakiem.

Rośliny, których nie lubią ślimaki - płomyk, floks wiechowaty fot. iVerde
Fot. iVerde
PŁOMYK, FLOKS WIECHOWATY (PHLOX PANICULATA)
Jest to popularna bylina ogrodowa o sztywnych pędach, która kwitnie od lipca, często aż do połowy września. Wyróżnia się wyrazistymi, pięciopłatkowymi kwiatami występującymi w wielu kolorach. Roślina ta odstrasza ślimaki gęstym ulistnieniem i zapachem kwiatów.
Rośliny, których nie lubią ślimaki - rozchodnik okazały fot. iVerde
Fot. iVerde
ROZCHODNIK, syn. ROZCHODNIKOWIEC (SEDUM, syn. HYLOTELEPHIUM)
Należy do grupy roślin gruboszowatych. Jest ceniony z uwagi za dużą wytrzymałość oraz bardzo dekoracyjny wygląd. Kwitnie do jesieni i wabi wiele pożytecznych owadów.

Mniej popularne rośliny, których nie lubią ślimaki

Do gatunków, nieco rzadziej uprawianych na rabatach i niezbyt lubianych przez ślimaki można zaliczyć: czarnuszkę, zawciąg nadmorski, naparstnicę purpurową, żurawkę 'Coral Bells', bergenię sercowatą, goździki, begonię, konwalie, jukę karolińską, hortensję, tojad mocny, barwinek pospolity, tojeść kropkowaną, czarnuszkę, ciemierniki, lwie paszcze, maczki kalifornijskie, miodunki, niecierpki, orliki oraz astra nowoangielskiego.

Powyższe rośliny nie robią wrażenia na ślimakach, a co więcej nawet je odstraszają. Warto zatem zadbać o to, aby znalazły się w naszym ogrodzie. Ich kolorowe kwiaty oraz ozdobne liście potrafią w wyjątkowy sposób zdobić każdy przydomowy ogród i jednocześnie chronić inne gatunki, m.in. warzywa, przed tymi mięczakami.


Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: iVerde, Cor Gaasbeek/Pixabay

Autor
Rośliny, których nie lubią ślimaki | Posadź je, a szkodniki ominą Twój ogród!
Rośliny, których nie lubią ślimaki | Posadź je, a szkodniki ominą Twój ogród!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

12-06-2023 12:12

Komentarz dodany przez Danuta J.: W artykule o roślinach, których nie lubią ślimaki nagie wymieniacie Państwo m.in liliowce. W moim ogrodzie się to niestety nie sprawdziło. Mam piękne okazy niektóre o średnicy od 1,5 do 2 metrów i niestety muszę z nich zbierać ślimaki, które ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl