Logo
Logo

Wstężyki – piękne, kolorowe ślimaki | Czy są szkodliwe? Co warto o nich wiedzieć?

Ślimaki wstężyki, znane również jako wstężyki gajowe i ogrodowe, są fascynującymi stworzeniami, które można znaleźć w ogrodach, parkach i na cmentarzach na terenie całej Polski. Choć mogą wydawać się niepozorne, te małe mięczaki odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, żywiąc się glonami i obumarłymi roślinami. Mimo że są roślinożerne, nie są uważane za szkodniki, co oznacza, że nie stanowią zagrożenia dla upraw ogrodowych. W rzeczywistości, ich obecność może być korzystna dla ogrodu, ponieważ pomagają w rozkładzie martwej materii organicznej.

Media Nauka / YouTube


Jak wyglądają ślimaki wstężyki?

Ślimaki wstężyki to rodzaj ślimaków lądowych, które są często spotykane w różnych częściach świata, w tym w Polsce. Do najbardziej znanych należą wstężyk gajowy (Cepaea nemoralis) i wstężyk ogrodowy (Cepaea hortensis).

Ślimaki wstężyki są znane z ich charakterystycznej muszli, która jest zazwyczaj kolorowa i błyszcząca, ze stożkowato wzniesionymi charakterystycznymi skrętami (wstążkami). Wstężyk gajowy ma muszlę o zróżnicowanym kolorze, od żółtej z ciemnymi paskami, przez różową, aż po czerwonobrunatną lub ciemnobrązową z żółtymi paskami lub bez pasków. Wysokość muszli wynosi 17–20 mm, a szerokość 21–27 mm. Dorosłe osobniki wstężyka gajowego mają ciemnobrązową lub czarną wargę otaczającą otwór muszli. Wstężyk ogrodowy jest bardzo podobny do wstężyka gajowego, ale ma jasną (białą) wargę otaczającą otwór muszli.

Cechą charakterystyczną ślimaków wstężyków jest różnorodność wzorów i kolorów muszli. Co więcej, muszla może mieć różne barwy i wzory, które są wyjątkowe dla każdego osobnika. Spotyka się odmiany muszli żółtej z ciemnymi paskami, różowej, aż po czerwonobrunatną lub ciemnobrązową z żółtymi paskami lub bez pasków. Ta różnorodność wzorów i kolorów czyni muszle ślimaków wstężyków wyjątkowymi i rozpoznawalnymi.


Co jedzą? Czy wstężyki są szkodnikami? 

Ślimaki wstężyki są roślinożerne, żywią się glonami i roślinami zielnymi, zwłaszcza ich obumarłą tkanką. Są często spotykane w ogrodach, parkach, na cmentarzach – zwykle wśród krzewów. Podobnie jak inne ślimaki, mogą być szkodnikami w ogrodach, ponieważ żywią się roślinami. Jednak nie są one zazwyczaj uważane za duże zagrożenie dla upraw. 

Czy ślimaki wstężyki są pod ochroną? 

Według dostępnych informacji, ślimaki wstężyki nie są obecnie pod ochroną. Populacja wstężyków w Polsce jest stabilna, a takson oznaczany jest jako "najmniejszej troski" – nie wymaga więc ochrony.

Czy ślimaki wstężyki można zjeść tak jak winniczki?

Tak, ślimaki wstężyki są jadalne, ale rzadko spożywane przez ludzi ze względu na niewielkie rozmiary i różnie oceniane walory smakowe.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay

Autor
Wstężyki – piękne, kolorowe ślimaki | Czy są szkodliwe? Co warto o nich wiedzieć?
Wstężyki – piękne, kolorowe ślimaki | Czy są szkodliwe? Co warto o nich wiedzieć?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl