Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
4
Okazje

Ślimak winniczek w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie potrafią wyrządzić wiele szkody w krótkim czasie, zjadając ogromne ilości warzyw i roślin ozdobnych. Jednak warto wiedzieć, że niektóre gatunki ślimaków nie tylko nie są szkodnikami, ale wręcz przynoszą wile korzyści, dlatego ich obecność może być pożądana. Czy ślimak winniczek to szkodnik, czy sprzymierzeniec? Kiedy i jak pozbyć się winniczka z ogrodu?

 

Jak wygląda ślimak winniczek?

Ślimak winniczek (łac. Helix pomatia) to największy lądowy ślimak występujący w Polsce. Jasnobrązowa muszla, na której mogą być widoczne ciemniejsze pasy, może osiągać średnicę 5 cm. Występuje w wilgotnych i zacienionych miejscach, a jego żywotność określa się na 8 lat. Żywi się pędami i liśćmi roślin, przez co często uważany jest za szkodnika. Tymczasem zjada on głównie zwiędnięte części roślin.

Winniczek jest objęty częściową ochroną, co oznacza, że jego zbiory można przeprowadzać tylko w określonym czasie (przełom kwietnia i maja), co pozwala zachować odpowiednią liczebność gatunku.

Fot. jwvein/Pixabay
Ślimak winniczek to największy ślimak występujący w Polsce – średnica jego muszli może osiągać ponad 5 cm.

Czy ślimak winniczek jest szkodliwy?

Biorąc pod uwagę, że winniczek zjada jaja ślimaka nagiego, który jest największym wrogiem ogrodników wśród ślimaków, niszcząc uprawy i zjadając warzywa, to ślimak winniczek jest zdecydowanym sprzymierzeńcem w każdym ogrodzie.

Dodatkowo winniczek zjada zwiędłe części roślin, co korzystnie wpływa na ich wzrost i wygląd. Pomaga również zachować różnorodność biologiczną w ogrodzie.

Jednak, jeśli liczebność winniczka gwałtownie wzrasta, to może on zacząć zjadać również nasze uprawy, a szczególnie młode pędy roślin w okresie wiosennym, stając się szkodnikiem. W takim przypadku lepiej szybko zainterweniować, aby uchronić swoje uprawy.

Jak ograniczyć liczebność ślimaka winniczka w ogrodzie?

Jak wspomniano wcześniej, niewielka liczba winniczków w ogrodzie pozytywnie wpływa na roślinność, jednak nadmierna liczebność jest niekorzystna. Można je zwalczać specjalnymi preparatami na ślimaki lub wykorzystać naturalne metody. Doskonale sprawdzi się mączka bazaltowa usypana wokół grządek, która będzie stanowić naturalną barierę dla ślimaków (również nagich), a po deszczu rozpuści się, uwalniając składniki pokarmowe i użyźniając podłoże.

Warto również zrobić porządki w ogrodzie: usunąć niepotrzebne narzędzia, kamienie i drewno, a także przerzedzić roślinność. Niezbędne będzie także regularne koszenie i odchwaszczanie. Duża ilość słońca odstraszy ślimaki, które poszukają innego miejsca pełnego wilgoci i cienia, a porządki poprawią ogólny stan ogrodu i zapewnią jego dobry wygląd.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: a__gee/Pixabay

Dowiedz się więcejKomentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu