Logo
Logo

Zapylanie pomidorów | Po co i jak to robić?

Pachnące, soczyste, czerwone pomidory to kwintesencja lata i trudno jest znaleźć kogoś, kto by ich nie kochał. Te pyszne warzywa trafiły na nasze stoły z południowej Europy dopiero w XIX w., ale bardzo szybko zdobyły uznanie i popularność. Niestety, ponieważ ich rodowód jest dość egzotyczny, uprawa pomidorów w naszym klimacie nie jest łatwym zadaniem. Oprócz dbania o odpowiednie warunki, roślinom ciepłolubnym uprawianym w Polsce często trzeba pomagać również w zapylaniu! Dowiedz się, na czym to polega.

Spis treści
Dlaczego pomidory zawiązują mało owoców? Jak samodzielnie zapylać pomidory, by mieć dużo owoców? Co robić, by pomidory łatwo się zapylały? Jak działają środki do zapylania pomidorów i jak robić takie opryski? Obejrzyj film poradnikowy o zapylaniu pomidotów

Czy pomidory trzeba zapylać?
Problematyczne zapylanie

Chcąc cieszyć się smakiem pysznych pomidorów z własnej uprawy, najlepiej sadzić je pod osłonami, bo w gruncie wiele z nich nie czuje się dobrze. Problem w tym, że choć osłony w przypadku pomidorów to najlepsze rozwiązanie, nie jest ono idealne, dlatego trzeba liczyć cię z tym, że w trakcie uprawy mogą pojawić się problemy, z którymi trzeba będzie się uporać.

Dlaczego pomidory mogą się słabo zapylać?

  • Przyczyn, dla których pomidory mogą mieć problem z zapylaniem może być kilka. Jedną z najczęstszych jest niedostateczne zapylanie kwiatów. Wprawdzie pomidory są samopylne i w naturze radzą sobie z zapyleniem swoich kwiatów doskonale, ale trzeba pamiętać, że pod osłonami warunki są zgoła inne niż w naturalnym środowisku i nie ma tu ani owadów zapylających, ani wiatru, który ułatwiłby przenoszenie pyłku z pręcików na znamię słupka.

  • Nie pomaga też niestabilna wilgotność, jaka panuje pod osłonami, bo gdy w powietrzu wody jest za dużo (wilg. pow. 70%), pyłek się skleja i nie może osypywać się z pręcików, a gdy jest za sucho (wilg. poniżej 50%), wysycha i też nie ma z niego pożytku.

  • Kolejny problem to temperatura. Pomidory kochają ciepło, ale gdy robi się za gorąco (pow. 30°C), pyłek nie chce dojrzewać. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy jest za zimno (poniżej 15°C), dlatego w szklarniach i tunelach z pomidorami trzeba systematycznie kontrolować wilgotność i temperaturę, regulując je między innymi przy pomocy wietrzenia pomieszczeń.

  • Przyczyną trudności w zapylaniu kwiatów może być też nieodpowiednie nawożenie roślin, bo kiedy np. podajemy pomidorom nawozy bogate w azot, ale zawierające mało innych pierwiastków, krzewy zaczynają tworzyć dużą masę zieloną, kosztem kwiatów i owoców. Z tego względu do nawożenia pomidorów najlepiej jest wykorzystywać nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone specjalnie dla nich, w dawkach i terminach wskazanych przez producenta. Przyda się też nawożenie roślin gnojówką z żywokostu, która jest bogata w potas, sprzyjający tworzeniu się owoców.

Czasami jednak wszystkie powyższe zabiegi pielęgnacyjne nie wystarczają, dlatego jeśli owocowanie pomidorów mimo wszystko się nie poprawia, musimy pomóc roślinom w zapyleniu kwiatów w bardziej zdecydowany sposób.

Jak samemu zapylać pomidory?
Praca własna

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod zapylania kwiatów pomidorów uprawianych pod osłonami jest delikatne potrząsanie krzaczkami. Dzięki drganiom wywołanym przez trącanie roślin (np. potrząsanie sznurków, do których pomidory są przywiązane), pyłek łatwiej się osypuje i trafia na znamiona słupków kwiatowych. Dawniej używano do tego celu specjalnych urządzeń, nazywanych elektrycznymi wibratorami lub sztucznymi pszczołami, które obecnie są jednak trudno dostępne.

Kwiaty można też zapylać ręcznie za pomocą pędzelka, którym przenosi się pyłek kwiatowy na znamię słupka. Metoda ta jest dużo bardziej pracochłonna od poprzedniej, ale też bardziej precyzyjna i dająca lepsze rezultaty.

Czy trzmiele i pszczoły zapylają pomidory?
Naturalni sprzymierzeńcy w zapylaniu

W dużych uprawach pod osłonami często wykorzystuje się też do zapylania kwiatów owady zapylające, których kolonie zasiedla się w szklani lub tunelu (np. trzmiele zimne). W przypadku upraw przydomowych byłoby to jednak zadanie dość trudne (owady wymagają odpowiednich warunków, pielęgnacji i dokarmiania, gdyż kwiaty pomidorów nie produkują nektaru), dlatego trzeba jak najczęściej otwierać tunele lub szklarnie (jeśli tylko pogoda pozwala), aby owady mogły swobodnie do nich wlatywać i przy okazji zapylać kwiaty. Warto o to zadbać, gdyż dzięki zapylaniu kwiatów przez owady, rozwijające się z nich owoce dojrzewają równomiernie i są bardziej mięsiste (bez pustych przestrzeni w miąższu).

Rolę pomocnika w tym wypadku może pełnić też wiatr, który przelatując przez otwarte na oścież drzwi i okna osłon, potrąca krzaczkami i sprzyja osypywaniu się z kwiatów pyłku.

Zwabiaj pszczoły i trzmiele tam, gdzie chcesz!
Biopolin to atraktant dla pszczół, który w efekcie poprawia zapylenie kwiatów. Preparat służy do opryskiwania kwitnących roślin w celu zwiększenia ich atrakcyjności dla owadów zapylających (głównie pszczoły miodnej). Stosowanie Biopolinu prowadzi to do istotnego zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
Kup w sklepie online
Nawóz Zdrowy Pomidor, wspomaga zapylanie i odporność
To nawóz dolistny w formie sprayu, gotowy do bezpośredniego użycia. Preparat można użyć również w uprawie papryki, fasoli oraz truskawek. Aplikowany na kwiaty wzmacnia je i poprawia zawiązywanie owoców.
Kup w sklepie online

Jaki środek do zapylania pomidorów?
Co to hormonizacja

Kiedy jednak wszystkie dotychczasowe zabiegi nie pomagają, a pogoda nie sprzyja wietrzeniu uprawianych pod osłonami pomidorów, trzeba sięgnąć bo bardziej radykalne środki czyli specjalne preparaty, wspomagające zapylenie kwiatów pomidorów.

Taki zabieg nazywany jest hormonizacją i polega na opryskiwaniu kwiatów co kilka dni preparatami z grupy regulatorów wzrostu (preparaty nawozowe), opartymi głównie na kompozycji odpowiednich minerałów i kwasów organicznych (np. Betokson, Tytanit, Pylicol). Stymulują one dojrzewanie pyłku i zapylanie kwiatów, a także lepsze zawiązywanie się owoców. Wszystkie środki przeznaczone do hormonizacji pomidorów, należy jednak zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż łatwo można przedobrzyć i spowodować np. deformację owoców i pogorszenie się jakości plonów. Z tego samego powodu nie poleca się stosować moczenia całych kwiatów w roztworze preparatu, co czasami bywa sugerowane.

Film poradnikowy o różnych sposobach zapylania pomidorów
Łatwe i ciekawe sposoby

Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: JIT, Olesia / AdobeStock

Autor
Zapylanie pomidorów | Po co i jak to robić?
Zapylanie pomidorów | Po co i jak to robić?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl