Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
15
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak zabezpieczyć ogród przed zwierzętami?

Ogrody to miejsca odpoczynku i rekreacji przede wszystkim dla nas i naszych bliskich, ale nierzadko odwiedzają je także zwierzęta. Najczęściej są to nasi domowi pupile – psy i koty, ale zdarza się również, że do ogrodów zawitać może dzika zwierzyna. Jak wiadomo, zwierzaki mają swoje zwyczaje i potrzeby, które niestety mogą prowadzić do zniszczenia roślin, trawników lub nawet części ogrodu.

Zwierzęta domowe w ogrodzie

Psy i koty to zdecydowanie ulubieni zwierzęcy pupile człowieka i razem z nim korzystają także z dobrodziejstw ogrodów. Jednak ich instynkty, chęć zabawy lub potrzeba rozładowania energii mogą kończyć się uszczerbkiem dla kondycji i wyglądu roślin. Na co zwrócić uwagę i jak minimalizować ryzyko uszkodzeń roślin przez czworonogi?

Pies często przebywający w ogrodzie, to zwykle kłopoty z roślinami powodowane przez jego mocz oraz notorycznie wykopywane dziury. Zwykle najbardziej zagrożony jest trawnik (głównie przez suczki!), ponieważ w ulubionych miejscach, gdzie najczęściej wielokrotnie suczki oddają mocz, mogą gromadzić się w podłożu szkodliwe dla murawy sole. W takich miejscach źdźbła trawy żółkną i brązowieją, tworząc brzydkie plamy na trawniku. W takim „wypadku” najlepszym wyjściem jest częste, obfite podlewanie trawnika, co spowoduje rozcieńczenie psiego moczu i jego wniknięcie w głębsze warstwy gleby. Gdy jednak trawa została już „wypalona”, konieczne będzie dosianie trawy lub przeniesienie kawałka darni z innego miejsca.

jak zabezpieczyć ogród przed zwierzętami fot. Carl Adams PIxabay

Fot. Carl Adams/Pixabay

Inne zagrożenie dla ogrodu to zamiłowanie psów do notorycznego kopania dziur. I tu, warto poobserwować nasze psy, aby odkryć powód kopania i wtedy podjąć kroki, by temu zapobiec. Zwykle psie zacięcie do wykopywana dołów w ogrodzie wynika po prostu z nudów lub nadmiaru energii. Wtedy rozwiązaniem może być odpowiednia porcja zabawy i spacerów – zmęczonemu psu nie będzie się chciało kopać dołów.

Gdy pies ma zwyczaj zakopywania pożywienia (np. kości), to warto go obserwować i gdy zaczyna je zakopywać, trzeba mu ją zabrać. Kilkukrotne zabranie smakołyka w takiej sytuacji nauczy psa, że kopanie kończy się utratą smakołyka.

Można zastosować też substancje lub preparaty zapachowe, odstraszające zwierzaki – tzw. repelenty, którymi spryskuje się fragmenty roślin lub trawnika. Jeśli chcemy zrobić to sposobem domowym, to w miejscach, gdzie pies kopie, dobrze jest zmieszać z ziemią trochę pieprzu (psy nie lubią tego zapachu), co też powinno zniechęcić je do kopania.

Psy mieszkające na zewnątrz, pilnujące domu z ogrodem często reagują szczekaniem na to co dzieje się za ogrodzeniem i wydeptują także swoje ścieżki wzdłuż ogrodzeń, co niekorzystnie wpływa np. na stan trawnika. W takim przypadku, najlepszym sposobem jest utworzenie drugiego, niższego ogrodzenia (jeśli to możliwe równoległego do głównego), dzięki czemu stworzy się korytarz, którym czworonogi będą mogły sobie biegać tylko przy ogrodzeniu, bez szkody dla ogrodu.

jak zabezpieczyć ogród przed zwierzętami fot. Karsten Paulick  Pixabay

Fot. Karsten Paulick /Pixabay

Koty

Wbrew pozorom, to także miłośnicy ogrodowych atrakcji i lubią spędzać czas wśród roślin. Jednak znając ich zwyczaje, lepiej przygotować ogród do ich obecności, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Koty lubią znaczyć teren na obrzeżach ogrodu, wśród wyższych traw lub bylin. Dlatego trzeba regularnie kosić murawę, a miejsca, w których kot oddał mocz, jak najszybciej podlać wodą.

Najlepiej posadzić wysokie rośliny liściaste przy ogrodzeniu ogrodu, właśnie na obrzeżach. Lepiej nie sadzić niskich roślin oraz wrażliwych na mocz iglaków i roślin wrzosowatych. Ponadto, kwiaty sezonowe lepiej uprawiać w donicach i pojemnikach. Świeżo wysiane lub posadzone rośliny trzeba zabezpieczyć za pomocą siatek przed ich wygrzebaniem przez koty. Pnie młodych drzewek mogą być podrapane, ponieważ koty potrzebują ostrzyć pazury. Aby uniknąć uszkodzenia drzew, trzeba zabezpieczyć pnie grubą siatką, ale jedno lub dwa drzewa lepiej przeznaczyć właśnie na ostrzenie pazurów i wspinanie, ponieważ nie da się zupełnie zniechęcić kotów do drapania.

jak zabezpieczyć ogród przed zwierzętami fot. rck953 Depositphotos

Fot. rck953/Depositphotos

Dzika zwierzyna a uszkodzenia w ogrodzie

Późną jesienią i zimą, ale coraz częściej także przez cały sezon, ogrody (zwykle podmiejskie) mogą być odwiedzane przez dziko żyjące zwierzęta. W poszukiwaniu pożywienia mogą one uszkodzić ogrodowe rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie głównie dla drzew lub krzewów, dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i skrócenie najniżej położonych gałęzi.

Które zwierzęta powodują uszkodzenia?

Karczowniki i zające często obgryzają korę z gałęzi, położonych nisko nad ziemią. Pędy pozbawione kory na całym obwodzie na pewno będą stopniowo zamierały. Najlepszym wyjściem będzie przycięcie najniżej położonych gałęzi, aby uniemożliwić gryzoniom ich uszkadzanie.

Łosie mogą także uszkadzać drzewa, ale już na większej wysokości. Warto skrócić górne gałęzie uszkadzane przez zwierzęta. Gdy mamy do czynienia z już uszkodzonymi gałęziami i ubytek nie obejmuje całego obwodu, należy posmarować te miejsca maścią ogrodniczą. Podobne uszkodzenia mogą powodować jelenie, sarny i inne duże zwierzęta. Zgryzają one mniejsze gałęzie, mogą też pozbawić drzewa całych konarów. Należy wtedy odciąć postrzępione, ogryzione kikuty gałęzi aż do następnego zdrowego konaru.

jak zabezpieczyć ogród przed zwierzętami fot. sever180 Depositphotos

Fot. sever180/Depositphotos

Jak chronić rośliny przed dzikimi zwierzętami?

Najczęściej stosowaną, praktyczną ochroną przed uszkodzeniami drzew jest stosowanie osłon pni i gałęzi. Dotyczy to przede wszystkim najbardziej lubianych przez zwierzynę drzewek owocowych i innych użytkowych gatunków drzew lub krzewów. Do zabezpieczenia pni służą specjalne siatki lub plastikowe osłony i płotki, które można kupić w sklepach i centrach ogrodniczych. Można też wykonać samodzielnie osłonę z gałązek drzew iglastych i sznurka. Przy ich montażu przed zimą, trzeba pamiętać, aby ich wysokość była większa niż spodziewana głębokość pokrywy śnieżnej.

Stosuje się czasem także owijanie drzewek owocowych sztywną folią. Owinięcie drzewa (niezbyt ściśle, aby się nie zaparzyły) folią, która szeleści może zniechęcić zarówno zwierzęta małe, jak zające oraz duże jelenie czy łosie.

Skuteczne mogą okazać się też specjalne preparaty chemiczne (repelenty) do odstraszania zwierząt. Poprzez nieprzyjemny dla zwierząt zapach lub posmak zniechęcają one do obgryzania kory i innych części drzew lub do kopania lub rycia wokół nich (np. dziki). Smaruje się nimi drzewa w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia lub opryskuje powierzchnie wokół roślin.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Mylene2401/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT