Logo
Logo

Jak działa system automatycznego nawadniania?

Wprowadzenie automatyki do ogrodu? Dlaczego nie, przecież system automatycznego nawadniania praktycznie nie wymaga obsługi, a oprócz tego jest prawie niewidoczny, bo jego elementy zakopane są pod ziemią.

Co to system automatycznego nawadniania

System automatycznego nawadniania to nic innego jak system rur i końcówek nawadniających rozprowadzony na stałe po ogrodzie i pozwalający na mniejszą lub mniejszą automatyzację podlewania całego ogrodu.

System ten dzieli się na sekcje, obejmujące fragmenty ogrodu o różnym rodzaju roślinności (różniącej się wymaganiami w stosunku do wilgotności gleby). Są nimi przeważnie:

  • trawnik,
  • rabaty kwiatowe
  • i żywopłot.

Elementy systemu automatycznego nawadniania

Do podlewania służą końcówki nawadniające: zraszacze, mikrozraszacze i linie kroplujące. W poszczególnych sekcjach powinny pracować końcówki jednego rodzaju (np. tylko zraszacze), o tej samej wydajności. Pracą systemu kieruje odpowiednio zaprogramowany sterownik.

System automatycznego nawadniania podłączony jest do ujęcia wody. Może nim być kran lub studnia z pompą.

Nawadnianie trawnika (fot. Rain Bird) Fot. Rain Bird

Zasięg i kształt powierzchni zraszanej można zmieniać przez regulację lub wymianę dyszy zraszacza.

Ważne parametry przy instalacji systemu automatycznego nawadniania

Parametry wody  w ujęciu muszą spełniać następujące warunki:

  • ciśnienie – minimum 1,7 atmosfery;
  • odpowiednia wydajność (decyduje o tym, ile zraszaczy może pracować w tym samym czasie).

Trzeba pamiętać!

  • Łączne zapotrzebowanie na wodę zraszaczy danej sekcji nie może być większe, niż pozwalają na to parametry ujęcia wody (im wyższe jest ciśnienie, tym więcej zraszaczy może pracować w jednej sekcji). Jeśli ciśnienie i wydajność ujęcia wody są słabe (można je zwiększyć, stosując kran i rury o większej średnicy), a powierzchnia do podlewania duża, lepiej wydzielić więcej sekcji o mniejszej liczbie zraszaczy.
  • Straty ciśnienia rosną wraz z oddalaniem się od ujęcia wody, dlatego odległość od źródła wody do jej wylotu powinna być możliwie mała, a ujęcie wody powinno znajdować się w centralnej części ogrodu.

 

Jak dbać o system automatycznego nawadniania?

Kontrolować działanie całego systemu: 2 razy w roku, latem i jesienią – ponieważ zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie mają negatywny wpływ na poszczególne części instalacji. Dodatkowo wiosną trzeba przeczyścić dysze lub wyregulować zasięg zraszaczy oraz wykonać przegląd elektrozaworów.

Zabezpieczyć system przed mrozem montując w tym celu:

  • zawory odwadniające, które odprowadzają wodę z instalacji po każdym cyklu nawadniania. Zawory umieszcza się w najniższym miejscu instalacji, w obrębie danej sekcji. Każdej sekcji odpowiada jeden zawór. Zastosowanie zaworów odwadniających powoduje konieczność demontażu na okres zimy elementów systemu sterowania oraz reduktorów;
  • kompresor, za pomocą którego instalację przedmuchuje się sprężonym powietrzem, usuwając z rur pozostałości wody. Przy tym rozwiązaniu nie ma konieczności demontowania na zimę żadnych elementów systemu.


Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Hamed Taha/Unsplash

Autor
Jak działa system automatycznego nawadniania?
Jak działa system automatycznego nawadniania?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl