Dzwonek pokrzywolistny Campanula trachelium

Dzwonek pokrzywolistny Campanula trachelium, fot. TeunSpaans (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: bogata w azot, każda ogrodowa, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe
Kwiaty: duże, dzwonkowate
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, wzniesiony
Wysokość: 30-40 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, rabaty

Dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium) to roślina z rodziny dzwonkwatych (Campanulaceae). Naturalnie występuje w Afryce Północnej i w Europie (głównie w klimacie umiarkowanym), w tym także w Polsce. Jego odmiany bywają też uprawiane w ogrodach.

Bylina ta może dorastać do ok. 30-40 cm wys., a w porze kwietnia nawet 100 cm wys. Roślina początkowo tworzy duże, długoogonkowe, szerokie, sercowate lub okrągłe w zarysie, grubo ząbkowane na brzegach liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem, tworzące ponad ziemią rozłożystą rozetę.

Dzwonek pokrzywolistny kwitnie w lecie (VII-IX), kiedy to spomiędzy liści wyrastają sztywne, wysokie, ulistnione, brązowo nabiegłe, kanciaste pędy, pokryte węższymi niż u podstawy (trójkątnymi lub lancetowatymi), podwójnie piłkowanymi na brzegach liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem (przypominają liście pokrzywy, stad nazwa rośliny). Liście układają się na pędzie naprzemianlegle i podobnie jak pęd są szorstko owłosione.

Na szczycie pędu rozwijają się dość duże, pojedyncze, dzwonkowate, liliowo-fioletowe kwiaty o wywiniętych i miękko owłosionych ząbkach korony. Kwiaty zwieszają się główkami do dołu i wyrastają pojedynczo lub po 2-3 w kątach liści.

Po przewinieniu przekształcają się w owocostany, mające postać torebek wypełnionych drobnymi, licznymi nasionami.

Wymagania i uprawa

Dzwonek pokrzywolistny naturalnie występuje w zaroślach, widnych lasach i na leśnych polanach, dlatego w uprawie oczekuje półcienistego stanowiska i lekko wilgotnego, umiarkowanie żyznego, próchniczego podłoża, najlepiej bogatego w azot, choć urośnie też na każdej typowej glebie ogrodowej.

Nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć przekwitłe kwiatostany, co pobudzi go do ponownego kwitnienia. Dzwonek pokrzywolistny jest w pełni mrozoodporny, dlatego może rosnąć na terenie całego kraju.

Roślinę można rozmnażać przez podział dorosłej kępy, a gatunek także przez wysiew nasion (na dobrych stanowiskach daje też samosiew).

Zastosowanie

Dzwonek pokrzywolistny jako gatunek uprawiany jest głównie w ogrodach naturalistycznych lub leśnych, jest jednak mniej popularny od innych dzwonków. Szersze zastosowanie mają jego odmiany ozdobne, które dobrze komponują się a rabatach z bylinami jak np. funkie, paprocie, żurawki, bodziszki, parzydło leśne, przywrotnik, a także gatunkami dwuletnimi jak naparstnice.

Roślina nadaje się też na kwiat cięty.

Wybrane odmiany

  • 'Bernice' – kwiaty fioletowe, duże, pełne
  • 'Alba' – kwiaty pojedyncze, białe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: TeunSpaans/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, "Campanula trachelium"/crwrcwamt/CC0 1.0


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Więcej na ten temat
Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
To Cię zainteresuje
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści