Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria) to roślina z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Na naturalnych stanowiskach można ją spotkać Afryce Północnej, Azji Zachodniej i Europie, w tym także w Polsce. Czasami bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Driakiew gołębia jest krótkowieczną byliną lub rośliną dwuletnią. Zwykle dorasta do ok. 40-60/90 cm wys.. Ponad ziemią tworzy niedużą rozetę zielonych, szeroko-lancetowatych lub łopatkowych, powcinanych lub ząbkowanych na brzegach liści z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Driakiew kwitnie wczesnym latem (VI-IX), tworząc wzniesiony, rozgałęziony, lekko owłosiony pęd kwiatostanowy. Na nim, w dużych odstępach rozwijają się wyrastające z kolankowego zgubienia duże, pierzaste, zielone liście, podzielne na wąskie odcinki. Na szczycie pędu, na długiej, cienkiej, owłosionej, bezlistnej łodyżce, rozwijają się pojedyncze, duże, koszyczkowe kwiaty, wypełnione licznymi kwiatami, z których większe tworzą okółek u podstawy kwiatu, a mniejsze wypełniają jego środek. Ponad kwiatami górują pręciki i słupki (każdy z kwitów posiada jeden słupek i cztery pręciki), dzięki czemu kwiatostan wydaje się być puszysty. Kwiaty najczęściej występują w jasnym, liliowo-niebieskim kolorze.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w główkowate owocostany.

Wymagania i uprawa

Driakiew gołębia preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie wilgotne lub suche gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie toleruje cienia ani mokrych, ciężkich, zbitych podłoży. Jest natomiast w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Driakiew może być rozmnażana przez wysiew nasion, ale odmiany ozdobne powinny być rozmnażane wegetatywnie przez podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Driakiew gołębia doskonale nadaje się do uprawy w ogródkach skalnych lub żwirowych. Dobrze wygląda na słonecznych rabatach w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi jak np. ostróżkami, rudbekiami, przetacznikami, szałwią, krwawnikami i jeżówkami.

Może być uprawiana w każdym ogrodzie, ale ze względu na swój delikatny wygląd i ażurowy pokrój, szczególnie dobrze sprawdza się w ogrodach wiejskich, rustykalnych i naturalistycznych. Często wchodzi też w skład mieszanek nasion na łąki kwietne. Nadaje się także do uprawy w doniczkach oraz na kwiat cięty.

Wybrane odmiany

  • 'Butterfly Blue' – kwiaty lawendowo-niebieskie, wys. ok. 40 cm
  • 'Barocca' – kwiaty bordowe, wys. ok. 30-60 cm
  • 'Pink Mist' – kwiaty różowe, wys. ok. 50 cm
  • 'Mariposa Blue' – kwiaty niebiesko-filetowe, wys. ok. 40-50 cm

Ciekawostki

Driakiew gołębia jest również ziołem i znajdowała swoje zastosowanie w medycynie ludowej głownie do przyrządzania teriaku oraz w leczeniu świerzbu ale ma też bardzo wiele innych zastosowań. Surowcem zielarskim jest korzeń i liście driakwi. 

Jest jedyną rośliną żywicielską pszczolinki świerzbnicowej (Andrena hattorfiana).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Père Igor/CC BY-SA 3.0/Link, WikimediaImages/Pixabay