Driakiew gołębia Scabiosa columbaria

Driakiew golebia Scabiosa columbaria, fot. Père Igor (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
3
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka, gliniasta, bogata w wapń
Kolor kwiatów: różowe
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 40-90 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, małe ogrody, kwiat cięty, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat

Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria) to roślina z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Na naturalnych stanowiskach można ją spotkać Afryce Północnej, Azji Zachodniej i Europie, w tym także w Polsce. Czasami bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Driakiew gołębia jest krótkowieczną byliną lub rośliną dwuletnią. Zwykle dorasta do ok. 40-60/90 cm wys.. Ponad ziemią tworzy niedużą rozetę zielonych, szeroko-lancetowatych lub łopatkowych, powcinanych lub ząbkowanych na brzegach liści z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Driakiew kwitnie wczesnym latem (VI-IX), tworząc wzniesiony, rozgałęziony, lekko owłosiony pęd kwiatostanowy. Na nim, w dużych odstępach rozwijają się wyrastające z kolankowego zgubienia duże, pierzaste, zielone liście, podzielne na wąskie odcinki. Na szczycie pędu, na długiej, cienkiej, owłosionej, bezlistnej łodyżce, rozwijają się pojedyncze, duże, koszyczkowe kwiaty, wypełnione licznymi kwiatami, z których większe tworzą okółek u podstawy kwiatu, a mniejsze wypełniają jego środek. Ponad kwiatami górują pręciki i słupki (każdy z kwitów posiada jeden słupek i cztery pręciki), dzięki czemu kwiatostan wydaje się być puszysty. Kwiaty najczęściej występują w jasnym, liliowo-niebieskim kolorze.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w główkowate owocostany.

Wymagania i uprawa

Driakiew gołębia preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie wilgotne lub suche gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie toleruje cienia ani mokrych, ciężkich, zbitych podłoży. Jest natomiast w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Driakiew może być rozmnażana przez wysiew nasion, ale odmiany ozdobne powinny być rozmnażane wegetatywnie przez podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Driakiew gołębia doskonale nadaje się do uprawy w ogródkach skalnych lub żwirowych. Dobrze wygląda na słonecznych rabatach w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi jak np. ostróżkami, rudbekiami, przetacznikami, szałwią, krwawnikami i jeżówkami.

Może być uprawiana w każdym ogrodzie, ale ze względu na swój delikatny wygląd i ażurowy pokrój, szczególnie dobrze sprawdza się w ogrodach wiejskich, rustykalnych i naturalistycznych. Często wchodzi też w skład mieszanek nasion na łąki kwietne. Nadaje się także do uprawy w doniczkach oraz na kwiat cięty.

Wybrane odmiany

  • 'Butterfly Blue' – kwiaty lawendowo-niebieskie, wys. ok. 40 cm
  • 'Barocca' – kwiaty bordowe, wys. ok. 30-60 cm
  • 'Pink Mist' – kwiaty różowe, wys. ok. 50 cm
  • 'Mariposa Blue' – kwiaty niebiesko-filetowe, wys. ok. 40-50 cm

Ciekawostki

Driakiew gołębia jest również ziołem i znajdowała swoje zastosowanie w medycynie ludowej głownie do przyrządzania teriaku oraz w leczeniu świerzbu ale ma też bardzo wiele innych zastosowań. Surowcem zielarskim jest korzeń i liście driakwi. 

Jest jedyną rośliną żywicielską pszczolinki świerzbnicowej (Andrena hattorfiana).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Père Igor/CC BY-SA 3.0/Link, WikimediaImages/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści