Logo
Logo

Pasieka na dachu sklepu IKEA w Jankach

Wraz z początkiem czerwca sklep IKEA Janki zrobił kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju – na dachu magazynu zewnętrznego powstała pasieka, składająca się z dwóch uli, w których zamieszkało ok. 100 tysięcy pszczół. Projekt ma informować jak ważne są dla ekosystemu te pracowite owady i budować świadomość ekologiczną.

Pszczoły to zwierzęta, którym cały świat zawdzięcza bardzo dużo. To właśnie one zapylają rośliny istotne dla rolnictwa i produkcji żywności. Dzięki ich pracy możemy cieszyć się smakiem naszych ulubionych dań. Jednak coraz szybszy postęp cywilizacyjny niesie ze sobą także tragiczne skutki dla tych owadów. Unoszące się w powietrzu toksyczne pestycydy oraz ciągle narastające zmiany klimatu, zagrażają przetrwaniu tego gatunku.

Gdyby nie pszczoły miodne, odpowiedzialne za ponad 88% pracy zapylaczy, na plantacjach mogłoby być nawet o 70-80% mniej plonów!

Pasieka dla Roku Zrównoważonego Rozwoju w IKEA

IKEA realizując swoją strategię People & Planet Positive postanowiła zadbać o pszczoły i jednocześnie planetę, dając owadom nowy dom na dachu magazynu zewnętrznego w IKEA Janki (adres: Plac Szwedzki 1, Raszyn), co wpisuje się także w założenia Roku Zrównoważonego Rozwoju. Jest to pierwszy sklep IKEA w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej startujący z podobną inicjatywą. To rozwiązanie pozwoli przyczynić się do zwiększenia liczby pszczół w środowisku i lepszego zapylenia roślin znajdujących się do 5 km od budynku.

Funkcjonowanie pasieki będzie miało pozytywny wpływ także na edukację ekologiczną i świadomość klientów.

  • Wszyscy goście sklepu mogą zapoznać się z tym, jak żyją pszczoły oraz podejrzeć ich prace dzięki specjalnym kamerom w pasiece.

  • Już pod koniec czerwca 2021, w restauracji sklepu na pierwszym piętrze, będzie streamowany NA ŻYWO fascynujący film przyrodniczy.

  • Wizyta w Ikea będzie idealną okazją, aby przybliżyć temat pszczół dzieciom, by od najmłodszych lat kształtował się w nich szacunek do przyrody.

Pracownicy IKEA Janki ambasadorami pszczół

Inicjatywa jest związana z realizacją planu zrównoważonego rozwoju firmy w całym kraju, ale każdy z oddziałów IKEA w Polsce ma własny sposób na wprowadzanie go w życie. W Jankach, pomysł pasieki na dachu jest zasługą pracowników, wśród których jest wiele osób związanych prywatnie z tematem pszczelarstwa oraz zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w tej dziedzinie. To oni zostali ambasadorami całego przedsięwzięcia i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania klientów dotyczące uli.

Co więcej, IKEA Janki to idealne miejsce również pod względem otaczającej przestrzeń zieleni, a co za tym idzie czystszego powietrza i mniejszej ilości toksycznych substancji. Dookoła sklepu posadzona została także miododajna odmiana drzewek, żeby pszczołom żyło się jeszcze lepiej.

– IKEA w Jankach tworzą zafascynowani światem pszczół pracownicy, którzy rozumieją, jak ważną rolę odgrywają one w naszym ekosystemie i z całych sił próbują zmienić ich aktualną sytuację. Ważnym jest również to, że dookoła sklepu jest bardzo dużo drzew i kwiatów, więc owady będą mogły spokojnie się rozwijać i zapylać okoliczne rośliny. – mówi Magdalena Dworak, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju z IKEA Janki.

Pracownicy przy pasiece w IKEA Janki
Pracownicy przy pasiece w IKEA Janki

Pasieka, pszczoły i ludzie – proekologicznie i bezpiecznie 

Owady, zamieszkujące pasiekę, są otoczone profesjonalną, całoroczną opieką wyspecjalizowanej firmy Pszczelarium, dzięki czemu nie stanowią żadnego zagrożenia dla klientów ani pracowników.

Warto pamiętać, że pszczoła, odlatując kilka metrów od ula, traci instynkt obrony swojego gniazda, dlatego też nie ma ryzyka, że zaatakuje osobę postronną poza pasieką. Nawet na pasiece, bezpośrednio z tyłu lub boku ula, możemy najczęściej stać bez wzbudzania zainteresowania ze strony pszczół. Oczywiście trzeba pamiętać, że są to zwierzęta i nawet najłagodniejszy owad, jeśli zostanie przypadkowo przyciśnięty, będzie się bronić i odruchowo użądli. – mówi Kamil Baj z Pszczelarium.

Pszczoły w pasiece
Pszczoły w pasiece

Akcja w IKEA Janki to inicjatywa bardzo ważna nie tylko dla lokalnego otoczenia, ale także planety. W ramach przedsięwzięcia zaplanowany jest szereg edukujących aktywności, o których będziemy informować na bieżąco.

Odwiedź restaurację IKEA Janki i przekonaj się sam, jak wygląda sekretne, fascynujące życie pszczół!

2021-06-08
Tekst i zdjęcia: źródło – materiały prasowe IKEA

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu