Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
10
Okazje

Abeliofylum koreańskie

Abeliofylum koreańskie nazywane jest często białą forsycją bo ma podobne kwiaty. Rozkwita w marcu i na początku kwietnia. Krzew doskonale rośnie zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, jest jednak wrażliwy na mróz.

 

Opis rośliny

Gatunek należy do rodziny Oleaceae. Występuje na Półwyspie Koreańskim, gdzie jest endemitem – gatunkiem rzadko spotykanym, unikatowym, występujący naturalnie wyłącznie na tym obszarze.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum) to niewysoki krzew dorastający do 1,5 - 2 m wysokości o luźnym, ażurowym i krzaczastym pokroju.  Największą ozdobą rośliny są jasne kwiaty pojawiające się licznie już w marcu i na początku kwietnia, przed rozwojem liści. Zebrane w niewielkie grona kwiaty w pąku są jasnoróżowe, a po otwarciu białe. Przypominają kwiaty forsycji pośredniej, ale są mniejsze (ok. 1,5 cm średnicy). Utrzymują się do maja i wydzielają delikatny migdałowy zapach. Kwitnienie jest umiarkowane.

Liście są jasnozielone, jajowate, całobrzegie długości 3-5 cm, osadzone naprzeciwlegle. Jesienią przebarwiają się na żółto. Owocem jest płaski lub okrągły orzech.

Wymagania i uprawa

Krzew jest łatwy uprawie, nie wymagający specjalnej pielęgnacji. Aby obficiej kwitła zaleca się jedynie mocne przycięcie pędów po kwitnieniu.
Zadowala się przeciętną, próchniczną, umiarkowanie wilgotną, ziemią ogrodową.

Jest wrażliwy na mróz (strefa 7a) dlatego wymaga zabezpieczenia na zimę, zwłaszcza na początku uprawy. W kolejnych latach odporność na minusową temperaturę wzrasta i tylko w czasie surowych zim mogą przemarzać pąki kwiatowe. Wymaga stanowiska zacisznego, lekko zacienionego lub słonecznego.

Gdzie posadzić?

Krzewy są ciekawostką dendrologiczną, zwaną potocznie ‘białą forsycją’. Polecane amatorom oryginalnych roślin i hobbystom. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych kompozycjach ogrodów przydomowych, w parkach, w ogrodach wrzosowatych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Bronisław Jan Szmit (Szkółka SZMIT)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT