Abeliofylum koreańskie

Abeliofylum koreańskie nazywane jest często białą forsycją bo ma podobne kwiaty. Rozkwita w marcu i na początku kwietnia. Krzew doskonale rośnie zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, jest jednak wrażliwy na mróz.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Gatunek należy do rodziny Oleaceae. Występuje na Półwyspie Koreańskim, gdzie jest endemitem – gatunkiem rzadko spotykanym, unikatowym, występujący naturalnie wyłącznie na tym obszarze.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum) to niewysoki krzew dorastający do 1,5 - 2 m wysokości o luźnym, ażurowym i krzaczastym pokroju.  Największą ozdobą rośliny są jasne kwiaty pojawiające się licznie już w marcu i na początku kwietnia, przed rozwojem liści. Zebrane w niewielkie grona kwiaty w pąku są jasnoróżowe, a po otwarciu białe. Przypominają kwiaty forsycji pośredniej, ale są mniejsze (ok. 1,5 cm średnicy). Utrzymują się do maja i wydzielają delikatny migdałowy zapach. Kwitnienie jest umiarkowane.

Liście są jasnozielone, jajowate, całobrzegie długości 3-5 cm, osadzone naprzeciwlegle. Jesienią przebarwiają się na żółto. Owocem jest płaski lub okrągły orzech.

Wymagania i uprawa

Krzew jest łatwy uprawie, nie wymagający specjalnej pielęgnacji. Aby obficiej kwitł zaleca się jedynie mocne przycięcie pędów po kwitnieniu.
Zadowala się przeciętną, próchniczną, umiarkowanie wilgotną, ziemią ogrodową.

Jest wrażliwy na mróz (strefa 7a) dlatego wymaga zabezpieczenia na zimę, zwłaszcza na początku uprawy. W kolejnych latach odporność na minusową temperaturę wzrasta i tylko w czasie surowych zim mogą przemarzać pąki kwiatowe. Wymaga stanowiska zacisznego, lekko zacienionego lub słonecznego.

Gdzie posadzić?

Krzewy są ciekawostką dendrologiczną, zwaną potocznie ‘białą forsycją’. Polecane amatorom oryginalnych roślin i hobbystom. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych kompozycjach ogrodów przydomowych, w parkach, w ogrodach wrzosowatych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Bronisław Jan Szmit (Szkółka SZMIT)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści