4 powody braku kwitnienia u forsycji
Najczęściej przyczyną braku kwitnienia lub słabego kwitnienia u forsycji jest nieprawidłowa pielęgnacja tych pięknych krzewów. Warto więc dobrze poznać potrzeby forsycji, aby roślina była w dobrej kondycji i zachwycała swym wyglądem.
Nieodpowiednie stanowisko
Forsycja nie ma dużych wymagać, ale żeby pięknie kwitła, potrzebuje dużo słońca. Dlatego stanowisko dla forsycji powinno być ciepłe, osłonięte od wiatru i słoneczne. Oczywiście w przypadku wybrania forsycji na żywopłot nie da się zapewnić wszędzie takich warunków, więc trzeba pogodzić się z tym, że w miejscach zacienionych krzew będzie ładnie rósł, ale nie będzie obficie kwitł.
Nieprawidłowe przycinanie
Jednym z najczęstszych błędów w uprawie forsycji jest nieodpowiedni termin jej przycinania. Jest to jedna z roślin, których nie należy przycinać jesienią, gdyż powoduje to zniszczenie zawiązanych kwiatów, a więc forsycja nie zakwitnie wiosną. Krzewy należy przycinać na przełomie kwietnia i maja.
Brak podlewania
Forsycje nie są zbyt odporne na susze, a długotrwały brak wody może im mocno zaszkodzić. Dlatego, chcąc, aby forsycje pięknie wyglądały i dobrze zawiązywały kwiaty, należy je regularnie podlewać, jeśli panują wysokie temperatury, a opady deszczu nie występują. Podlewanie najlepiej wykonywać wczesnym rankiem, dbając, żeby nie zalać liści.
Nieodpowiednie nawożenie
Nawozy wieloskładnikowe dostarczają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. O dobre nawozy do roślin kwitnących należy szczególnie zadbać u forsycji, która obficie kwitnie, co wymaga dobrego odżywienia. Jesienią, warto zastosować nawozy jesienne, które nie zawierają azotu, a są bogate w fosfor i potas – dzięki nim roślina lepiej przetrwa zimę.
Co zrobić, aby forsycja kwitła?
Forsycja nie jest bardzo wymagającym krzewem, ale trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki, jeśli chcemy, aby roślina nie tylko rosła, ale też pięknie i obficie kwitła wiosną.
- Podstawą jest oczywiście prawidłowe stanowisko z dostępem do dużej ilości światła słonecznego.
- Drugą najważniejszą rzeczą jest odpowiednie przycinanie. Forsycje należy przycinać na przełomie maja i kwietnia – bezpośrednio po kwitnieniu, a jeszcze przed wypuszczeniem liści. Wynika to z faktu, że później zawiązują się kwiaty na kolejny rok, a więc przycinanie latem lub jesienią sprawi, że roślina nie zakwitnie wiosną.
- Forsycje należy również podlewać w trakcie okresowej suszy i regularnie stosować nawozy do roślin kwitnących, które zapewnią odpowiednią ilość składników pokarmowych.
- Warto też pamiętać, że niektóre odmiany forsycji nie są mrozoodporna, a to oznacza, że jesienią należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Przed nadejściem mrozów najlepiej osłonić forsycje agrowłókniną lub słomą, szczególnie młode okazy, gdyż starsze osobniki lepiej znoszą chłody. Jeśli jednak gałązki przemarzną, to wiosną należy je usunąć.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: atanechkav / Depositphotos