Logo
Logo

Forsycja 'Kanarek'

Forsycje to popularne krzewy obsypane w czasie kwitnienia niezliczoną ilością złocistych kwiatów. Odmiana 'Kanarek' wyróżnia się nieco słabszym wzrostem – można ją zatem sadzić w niewielkich ogrodach przydomowych, oraz jaśniejszymi kwiatami, które doskonale rozświetlają wiosenne kompozycje.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Forsycja (Forsythia) 'Kanarek' to Polska odmiana forsycji uzyskana w latach 60. XX wieku przez Bolesława Suszkę w Arboretum Kórnickim. Roślina tworzy zwarte, gęste krzewy osiągające do 2 m wysokości i podobnej średnicy. Pędy ma grube, dosyć sztywne, wzniesione, z wiekiem nie pokładają się, jak ma to miejsce u wielu innych odmian forsycji.

Pąki kwiatowe odmiany 'Kanarek', w zależności od temperatury, rozwijają się od marca do maja. Kwiaty są jasnożółte, zbudowane z 4 płatków korony. Liście zaczynają rozwijać się pod koniec kwitnienia, są dosyć duże, owalne, zielone.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Kanarek' to roślina o stosunkowo małych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej i jest dosyć tolerancyjna na suszę. Jednak w okresach letniej suszy zdecydowanie pozytywnie reaguje na nawadnianie.

Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne, choć krzew znosi też półcień, ale wówczas kwitnie mniej obficie. Mrozoodporność forsycji 'Kanarek' jest bardzo dobra i może być ona sadzona na terenie całego kraju. Jest rośliną bardzo rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki.

Forsycja nie wymaga corocznego cięcia. Ewentualnym zabiegiem pielęgnacyjnym, stosowanym na starszych krzewach, jest cięcie odmładzające, polegające na usuwaniu najstarszych pędów co 4-5 lat, zaraz po kwitnieniu, co stymuluje wyrastanie nowych, młodych pędów.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Kanarek' ze względu na słabszy wzrost, nadaje się do sadzenia w niedużych ogrodach przydomowych. Roślina dobrze znosi miejski klimat, z powodzeniem mogą być wykorzystywane do sadzenia w zieleni miejskiej i osiedlowej oraz w parkach. Najatrakcyjniej prezentuje się sadzona w większych grupach. Świetnie nadaje się do tworzenia niskich nieformowanych żywopłotów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Andrzej Kujawa www.bablin.pl
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Forsycja 'Kanarek'
Forsycja 'Kanarek'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz