Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte, brązowe, zasychające liście?

skrzydłokwiat choroby liści fot. Alie Cherkasova - Dreamstime.com

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin domowych, która jest cenna nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale także właściwości oczyszczające powietrze. Niestety błędy w uprawie mogą sprawić, że liście rośliny brzydko się odbarwią, zżółkną i będą schły, odbierając roślinie cały urok. Dlaczego więc skrzydłokwiat ma żółte, brązowe, zasychające liście i jak temu zapobiegać? Znamy odpowiedź! 

Posłuchaj
00:00
31
Spis treści
Jakie są przyczyny chorowania skrzydłokwiatu? Co jest przyczyną żółknięcia liści skrzydłokwiatu? Co jest przyczyną brązowienia liści skrzydłokwiatu? Sposoby na ożywienie skrzydłokwiatu

Dlaczego skrzydłokwiat choruje?

Skrzydłokwiat to ozdobna roślina o ciekawych kwiatach, która swą popularność zyskała głównie za sprawą swoich właściwości oczyszczających powietrze. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego kwiatu w kształcie skrzydła. Roślina ta tworzy gęste kępy ciemnozielonych liści, a w warunkach domowych może kwitnąć przez cały rok. 

Najczęstsze choroby w uprawie skrzydłokwiatu to więdnięcie, żółknięcie i brązowienie liści lub samych końcówek liści. Niewłaściwe podlewanie, oświetlenie i problemy z glebą to najbardziej prawdopodobne przyczyny tych chorób! Nie martw się, bo skrzydłokwiaty są bardzo odporne, a większość ich problemów można szybko naprawić!

Odpowiednia pielęgnacja skrzydłokwiatu sprawi, że będzie on mniej narażony na choroby i problemy z liśćmi. Usuwaj regularnie wszystkie martwe liście z rośliny i doniczki. Od czasu do czasu przetrzyj zielone liście wilgotną szmatką, aby usunąć z nich kurz.

Make Your Life Greener / YouTube


Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte liście? 

  1. Przędziorki – duża liczba pożółkłych liści może oznaczać, że roślinę zaatakowały przędziorki, które wysysają sok z liści, powodując ich obumieranie. Nie są one widoczne gołym okiem, ale wystarczy spryskać liście wodą, pojawiające się ślady w kształcie pajęczyn oznaczają problemy ze szkodnikami. W takim przypadku roślinę należy ustawić na kilka dni w ciemnym pomieszczeniu i codziennie spryskiwać wodą, aby przędziorki się wyniosły.
  2. Nadmiar wody – chociaż skrzydłokwiat lubi sporą wilgotność, to nie należy przesadzać z ilością wody. Jej nadmiar prowadzi do gnicia korzeni, co uniemożliwia dalszy pobór wody. Dlatego, podlewając roślinę, należy zadbać, aby podłoże było stale wilgotne, ale żeby woda nie stała w doniczce.
  3. Upływ czasu – żółknące liście mogą być naturalnym stanem rzeczy i oznaczać ich starzenie się. Jeśli warunki uprawy są prawidłowe, a na liściach nie ma żadnych innych niepokojących oznak, to wystarczy usunąć pożółkłe liście.

Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte liście?
Fot. Kateryna Hnidash / Pexels 

Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją?

  1. Niewłaściwa wilgotność powietrza – przyczyną zasychania liści może być zbyt suche powietrze, co zazwyczaj ma miejsce w okresie grzewczym. Wystarczy codziennie spryskać roślinę wodą, aby poprawić jej warunki bytowe.
  2. Niewłaściwe nawożenie – przyczyną brązowych liści może być również zbyt duża ilość składników pokarmowych. Skrzydłokwiat nie powinien być nawożony tuż po przesadzaniu, a zasilanie podłoża należy przeprowadzać jedynie od kwietnia do września i nie częściej niż raz na 3 tygodnie.
  3. Zbyt twarda woda – zbyt duża ilość kamienia w wodzie również może doprowadzić do zbrązowienia liści. Jeśli mamy problem ze zbyt twardą wodą z kranu, to warto używać deszczówki lub wody odstanej (przynajmniej przez 8 godzin).
  4. Nagłe wahania temperatury – niekorzystne dla wyglądu liści są również nagłe zmiany temperatury wywołane np. wietrzeniem pomieszczenia jesienią i zimą. Dlatego roślinę najlepiej ustawić na parapecie z dala od najczęściej otwieranego okna.
Warto pamiętać, że zżółknięte i zbrązowiałe liście należy usunąć i wprowadzić zmiany, które ograniczą ryzyko, że kolejne liście niekorzystnie się zmienią. Jak widać, przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale są one dość łatwe do zlikwidowania, co pozytywnie wpłynie na kondycję roślin.

Jak ożywić skrzydłokwiat?

  • Wszystkie żółte i brązowe liście u skrzydłokwiatów należy usuwać – odcinając je u nasady ostrymi nożyczkami.
  • Należy dbać o to, by skrzydłokwiat nie miał zbyt mokro, by woda nie stała w doniczce. Podłoże powinno być tylko wilgotne. Małe przesuszenie nie zaszkodzi roślinie.
  • Okazy rosnące w zbyt jasnym miejscu najlepiej przenieść na nieco ciemniejsze stanowisko.
  • W okresie grzewczym warto zraszać liście skrzydłokwiatu wodą (odstałą wodą w temperaturze pokojowej).
  • Nie można przesadzać z nawożeniem skrzydłokwiatu – nawozimy ukorzenione egzemplarze w okresie od kwietnia do września).

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: 238131904 © Alie Cherkasova | Dreamstime.com oraz Kateryna Hnidash, Esra, Thắng Lê / Pexels

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Skrzydłokwiat / Skrzydłolist Spathiphyllum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści