Kim jest Lottie Delamain?
Lottie Delamain, jedna z najbardziej znanych współczesnych projektantek ogrodów, poświęciła kilka lat na tworzenie zapierających dech w piersiach ogrodów, które doskonale wpisują się w dziką i jednocześnie wyrafinowaną estetykę. Z niekonwencjonalnymi początkami w projektowaniu tekstyliów, przeniosła miłość do kolorów i wzorów do swojej praktyki projektowej. Nic więc dziwnego, że jest znana z bujnych i romantycznych kompozycji, które angażują wszystkie zmysły!
Wyświetl ten post na Instagramie
Zapytana o to, skąd czerpie inspirację, odpowiedziała, że to wiara w magiczną moc ogrodów pozwala jej odczuwać wciąż ten sam zachwyt i ciekawość:
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Mały ogród w wielkim stylu, czyli o tym jak sprytnie projektować
Jeśli jesteś mieszkańcem miasta z kawałkiem małego ogródka, prawdopodobnie nieraz spoglądałeś przez okno na ten długi, wąski pas ziemi i zastanawiałeś się, jak można by go ulepszyć za pomocą sprytnego projektu. Nie jest to najłatwiejsze zadanie dla amatora, ale radość ze współpracy z projektantem ogrodów polega na tym, że ma on pod ręką mnóstwo pomysłów, nie tylko na ładne nasadzenia, ale także na to, jak ukształtować ogród, aby zmaksymalizować dostępną przestrzeń. Projektantka ogrodów Lottie Delamain, która po raz pierwszy pojawiła się na wystawie Chelsea Flower Show w 2022 roku ze swoim ogrodem pokazowym, oferuje wirtualne konsultacje dla właścicieli ogrodów, którzy chcą zainspirować się do samodzielnego urządzenia swojej zielonej oazy. Na portalu houseandgarden.co.uk Delamain pokazała czytelnikom, jak można przekształcić mały ogród w miejską dżunglę i to za nieduże pieniądze!
Wyświetl ten post na Instagramie
Stwórz wnętrza ogrodowe i sadź rośliny... poziomo
Jak przekonuje Lottie, ludzie często boją się dzielić na strefy małą przestrzeń, w obawie, że ich mikroskopijna posesja będzie wyglądać na jeszcze mniejszą. Całkiem niesłusznie! Tworzenie ścian z poziomych nasadzeń poszerza perspektywę oraz sprawia, że widz zastanawia się, co jest na drugim końcu. Poziome linie żywopłotu dają efekt oddzielnych "pomieszczeń", dzięki czemu w łatwy sposób można pomieścić w ogrodzie wiele różnych funkcji.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nie bój się ogrodzeń!
Jeśli masz zabawki dla dzieci lub grille, które muszą być przechowywane w ogrodzie, ale nie są szczególnie dekoracyjne, to jest to świetny pomysł, aby ukryć je wśród zieleni albo za ogrodzeniem... Ogrodzenia mogą być rozmieszczone w różnych punktach, metr lub dwa od granic ogrodu i zasłaniać nieestetyczne fragmenty. Wspaniałe w tych ogrodzeniach jest to, że można na nich uprawiać rośliny. Najlepiej umiejscowić je w takich odległościach, aby optycznie wydłużały perspektywę i przenosiły wzrok w głąb ogrodu.
Wyświetl ten post na Instagramie
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Bezkresna łąka w małym ogrodzie? Dlaczego nie!
W jednym ze swoich projektów Lottie miała przed sobą wyzwanie stworzenia prawdziwie wiejskiego ogrodu w samym sercu miasta. Właścicielka chciała mieć widok na dzikie nasadzenia z okien swojej pracowni. Jednocześnie zależało jej na tym, by osłonić się od sąsiedztwa, więc dom musiał być doskonale wkomponowany w ogród, miał wręcz tonąć w otaczającej zieleni. Rozwiązanie zespołu projektowego, któremu przewodniczyła Delamain polegało na położeniu na dachu darni łąkowej. To nie tylko estetycznie ciekawy zabieg, ale także naturalny pokarm dla ptaków, pszczół i dzikiej przyrody. Tak wiele korzyści, a wystarczy ją przycinać zaledwie raz w roku! Co ciekawe, można ją stosować na dachach zamiast trawnika, a nawet w dużych donicach, aby zyskać kawałek wiejskiego ogródka w miejskiej dżungli.
Wyświetl ten post na Instagramie
Daj się ponieść własnej inspiracji! Albo i nie...
Inspiracja może zmieniać się na przestrzeni czasu i ewoluować w trakcie kolejnych etapów powstawania ogrodu. Jednak najważniejsze, by była to twoja własna inspiracja, która jak kompas będzie prowadzić cię po tej niekończącej się drodze zwanej ogrodem. Ogród to w końcu dzieło, które ciągle się zmienia. Nie licz więc na to, że kiedy skończysz jego budowę, zakończy się twoja przygoda twórcza! Chyba że oddasz stery Naturze i pozwolisz jej na prowadzenie. Co ty na to?
Wyświetl ten post na Instagramie
Zdjęcie tytułowe: onzon / Adobe Stock