Logo
Logo

Leszczyna pospolita 'Syrena'

Do rodzaju leszczyna należy około 15 gatunków krzewów, rzadziej drzew, występujących w Europie, Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce na stanowiskach naturalnych rośnie leszczyna pospolita. Uprawia się ją na plantacjach dla wartościowych i smacznych orzechów. Spośród oferowanych przez szkółki odmian leszczyny pospolitej warto zwrócić uwagę na odmianę 'Syrena', która łączy cechy rośliny użytkowej (rodzi smaczne owoce) oraz ozdobnej – ma ładne, ciemnoczerwone liście.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) 'Syrena' została wyselekcjonowana przez Stanisława Zabieżańskiego, wprowadzona do uprawy w latach 90. XX wieku. Jest to szybko rosnący, luźny krzew o parasolowatym, kopulastym pokroju. Dorasta do 3-5 m wysokości.

Odmiana 'Syrena' tworzy strzeliste pędy, rozgałęziające się w górnej części oraz duże, zaokrąglone, ciemnoczerwone liście, z wierzchu błyszczące, bardzo dekoracyjne. To krzew, który kwitnie bardzo wcześnie, w lutym lub marcu.

Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pąkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie, ozdobne, ciemnoczerwone kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek.

Leszczyna pospolita Corylus avellana Syrena Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Owoce leszczyny pospolitej 'Syrena' (orzechy laskowe) mają bardzo twardą skorupę i duże, pojedyncze nasienie wewnątrz; są średniej wielkości, lekko wydłużone, otoczone purpurową okrywą owocową powstałą ze zrośnięcia przysadek. Dojrzewają we wrześniu i trzeba je zbierać zaraz po opadnięciu z drzewa, bo są przysmakiem wiewiórek.

Uprawa i wymagania

Leszczyna jest rośliną tolerancyjną, łatwą w uprawie, odporną na mróz. Odmiana 'Syrena' ma niewielkie wymagania glebowe, dobrze rośnie na glebach zasobnych w wapń, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Na stanowiskach słonecznych przez cały sezon utrzymuje intensywne, purpurowe zabawienie liści.

Gdzie posadzić?

Leszczyna 'Syrena' najpiękniej prezentuje się wyeksponowana na tle zadbanego trawnika oraz sadzona w towarzystwie roślin o jasnozielonym ulistnieniu. Polecana jest do sadzenia w przestronnych ogrodach przydomowych, w parkach i zieleni osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Leszczyna pospolita 'Syrena'
Leszczyna pospolita 'Syrena'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz