Logo
Logo

Obornik ptasi do ogrodu | Jak i kiedy stosować?

Obornik ptasi to niezwykle cenny nawóz ekologiczny. Jest mieszaniną wydalin hodowanego drobiu i ściółki. Jest szczególnie doceniany przez rolników i osoby, które chcą zadbać o swój ogród, gdyż obornik ptasi dostarcza roślinom wielu cennych składników pokarmowych, które są doskonale przyswajane przez rośliny. Dzięki temu rośliny pięknie rosną, kwitną i owocują, są znacznie silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki, choroby czy szkodniki.

Spis treści
Jakie zalety ma obornik ptasi i jak je wykorzystać w ogrodzie? Jakie rośliny nawozić obornikiem ptasim? Jak i kiedy stosować obornik ptasi ogrodzie?

Dlaczego warto stosować obornik ptasi w ogrodzie?

W nawozie pochodzącym od kur i innego drobiu znajdziemy przede wszystkim dużą porcję azotu, potasu, a także fosforu. To niezwykle cenne składniki odżywcze dla roślin. Wysoka koncentracja tych składników sprawia, że dostępne są dla roślin już w pierwszym roku po zastosowaniu tej formy nawozu. Ponadto, w tym wyjątkowym nawozie nie brakuje wielu cennych mikroelementów, jak choćby bor, molibden, mangan czy cynk.

Ponadto, obornik ptasi doskonale odkwasza glebę, gdyż jego pH ma wartości oscylujące wokół 7,5.

Pod jakie rośliny stosować obornik ptasi?

Wielu rolników i ogrodników chętnie sięga po obornik ptasi, gdyż jest niezwykle skutecznym nawozem i dostarcza glebie wszystkich niezbędnych składników. Szczególnie poleca się stosowanie tego nawozu pod rośliny uprawne, a zatem wszelkie warzywa i owoce, jakie chcemy zasadzić w swoim ogrodzie lub na polu.

Ponadto, można wykorzystać nawóz do zasilania drzewek i roślin ozdobnych, jednak nie poleca się go do roślin wymagających kwaśnej gleby. Jeśli zdecydujemy się zasilać nim glebę kwaśną, koniecznie powinniśmy w krótkim czasie po zastosowaniu go podsypać rośliny nawozem zakwaszającym glebę lub kwaśnym torfem.

Jak i kiedy stosować obornik ptasi ogrodzie?

Obornik ptasi powinno stosować się bezpośrednio do gleby. Możemy podsypać nim roślinę lub wmieszać z glebą. Niektórzy decydują się również na rozcieńczenie obornika z wodą i podlewanie nią roślin. Nie należy jednak polewać bezpośrednio liści roślin, gdyż mogą obumierać.

Nawóz można stosować od początku marca do samego końca października, gdyż jest to najlepszy okres na zasilanie gleby. W okresie zimowym powinno się pozostawić glebę do odpoczynku.

Już wczesną zimą można zastosować obornik w dawce 10-15 ton na 1 hektar powierzchni, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Dzięki temu można uzyskać znacznie lepsze plony, bogate w cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jeśli zależy nam na ekologicznym prowadzeniu przydomowego ogródka, zastosowanie ekologicznego nawozu w postaci obornika kurzego będzie najlepszym rozwiązaniem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: munzelminka/Pixabay

Autor
Obornik ptasi do ogrodu | Jak i kiedy stosować?
Obornik ptasi do ogrodu | Jak i kiedy stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl