Które rośliny nie lubią świeżego obornika?
Obornik można podzielić ze względu na jego formę oraz pochodzenie. Wyróżniamy zatem oborniki świeży, świeży przekompostowany, granulowany, oraz dzieli się je na bydlęce, końskie, świńskie, kurze.
Najpowszechniej stosowany jest obornik świeży bydlęcy, jednak trzeba wiedzieć, że zawiera on duże ilości amoniaku, który jest szkodliwy dla wielu roślin. Szczególnie niekorzystnie działa na marchew i rośliny strączkowe poza fasolą szparagową. Wiele roślin dobrze znosi obornik, ale dopiero po określonym czasie.
Rok po oborniku można uprawiać:
- brokuły,
- arbuzy,
- szparagi,
- ziemniaki,
- cukinię,
- dynię,
- ogórki,
- jarmuż,
- kapustę,
- paprykę,
- pomidory,
- ogórki
- i sałatę.
Dwa lata po wyłożeniu obornika można uprawiać:
Trzy lata po oborniku można uprawiać:
- pietruszkę,
- soję
- i pasternak.
Trzeba też pamiętać, że świeżego obornika nie można stosować zbyt często u roślin, które już rosną. Maksymalnie można go wykładać raz na 4 lata. Wynika to nie tylko z dużej zawartości amoniaku w świeżym nawozie, ale i czasu, jaki potrzebuje, aby uwolnić różne składniki. Trzeba jednak przyznać, że jest to bardzo wartościowy nawóz, który doskonale wzbogaca glebę w składniki pokarmowe.
Czy prawo zakazuje stosowania świeżego obornika?
Warto wiedzieć, że stosowanie świeżego obornika podlega regulacjom prawnym, które znacznie ograniczają możliwość jego wykorzystania. Mówi o tym Ustawa o nawozach i nawożeniu Dz.U. z 2007r. Nr 147, poz. 1033. Zapisy jasno określają, że obornika świeżego nie można używać:
- na ziemiach zalanych, pokrytych śniegiem, głęboko zmarzniętych i w czasie opadów
- w niewielkiej odległości od ujęć wody pitnej i kąpielisk,
- do uprawy roślin jadalnych o krótkim okresie wegetacji.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: gabort / AdobeStock