Logo
Logo

Obornik w ogrodzie – nie dla każdego! Dowiedz się, które rośliny powinieneś omijać

Obornik to obok kompostu jeden z najczęściej stosowanych naturalnych nawozów w ogrodach. Jest w pełni ekologiczny, poprawia parametry gleby i dostarcza dużej ilości składników pokarmowych. Mimo to nie wszystkie rośliny lubią obornik i niektórym może on zaszkodzić. Dodatkowo stosowanie obornika, o czym niewiele osób wie, podlega regulacjom prawnym. Do jakich roślin nie stosować obornika? Czy prawo zezwala na stosowanie obornika?

Spis treści
Dlaczego rośliny nie lubią świeżego obornika? Co uprawiać w pierwszym roku po oborniku? Co uprawiać w drugim roku po oborniku? Co uprawiać w trzecim roku po oborniku? Czy prawo zakazuje stosowania obornika?

Które rośliny nie lubią świeżego obornika?

Obornik można podzielić ze względu na jego formę oraz pochodzenie. Wyróżniamy zatem oborniki świeży, świeży przekompostowany, granulowany, oraz dzieli się je na bydlęce, końskie, świńskie, kurze.

Najpowszechniej stosowany jest obornik świeży bydlęcy, jednak trzeba wiedzieć, że zawiera on duże ilości amoniaku, który jest szkodliwy dla wielu roślin. Szczególnie niekorzystnie działa na marchew i rośliny strączkowe poza fasolą szparagową. Wiele roślin dobrze znosi obornik, ale dopiero po określonym czasie.

Rok po oborniku można uprawiać:

Dwa lata po wyłożeniu obornika można uprawiać:

Trzy lata po oborniku można uprawiać:

Trzeba też pamiętać, że świeżego obornika nie można stosować zbyt często u roślin, które już rosną. Maksymalnie można go wykładać raz na 4 lata. Wynika to nie tylko z dużej zawartości amoniaku w świeżym nawozie, ale i czasu, jaki potrzebuje, aby uwolnić różne składniki. Trzeba jednak przyznać, że jest to bardzo wartościowy nawóz, który doskonale wzbogaca glebę w składniki pokarmowe.

Po wyłożeniu obornika ziemię trzeba bezwzględnie zaorać, aby zapobiec utracie azotu, który jest kluczowy dla roślin i warunkuje prawidłowy wzrost szczególnie w początkowym okresie wegetacji. W przypadku stosowania obornika bezpośrednio pod rośliny np. drzewa owocowe należy go wymieszać z ziemią i dopiero zaaplikować.

Czy prawo zakazuje stosowania świeżego obornika?

Warto wiedzieć, że stosowanie świeżego obornika podlega regulacjom prawnym, które znacznie ograniczają możliwość jego wykorzystania. Mówi o tym Ustawa o nawozach i nawożeniu Dz.U. z 2007r. Nr 147, poz. 1033. Zapisy jasno określają, że obornika świeżego nie można używać:

  • na ziemiach zalanych, pokrytych śniegiem, głęboko zmarzniętych i w czasie opadów
  • w niewielkiej odległości od ujęć wody pitnej i kąpielisk,
  • do uprawy roślin jadalnych o krótkim okresie wegetacji.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: gabort / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy wszystkie rośliny tolerują obornik?

    Nie, niektóre rośliny, szczególnie marchew i rośliny strączkowe (poza fasolą szparagową), nie tolerują obornika ze względu na jego wysoką zawartość amoniaku.
  • Kiedy można uprawiać rośliny po zastosowaniu obornika?

    Rok po użyciu obornika można uprawiać brokuły, arbuzy, szparagi, ziemniaki, cukinię, dynię, ogórki, jarmuż, kapustę, paprykę, pomidory i sałatę.
  • Jakie rośliny można uprawiać dwa lata po wyłożeniu obornika?

    Dwa lata po wyłożeniu obornika nadają się do uprawy cebula, cykoria, bób, groch, buraki, fasola, koper, por, pietruszka, rzodkiewka, seler i rukola.
  • Jak często można stosować świeży obornik?

    Świeży obornik można stosować maksymalnie raz na 4 lata, ze względu na jego długotrwałe działanie i wysoką zawartość amoniaku.
  • Czy istnieją regulacje prawne dotyczące stosowania obornika?

    Tak, stosowanie świeżego obornika jest regulowane prawnie i zakazane na ziemiach zalanych, pokrytych śniegiem, głęboko zmarzniętych, w czasie opadów, w niewielkiej odległości od ujęć wody pitnej i kąpielisk oraz do uprawy roślin jadalnych o krótkim okresie wegetacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Obornik w ogrodzie – nie dla każdego! Dowiedz się, które rośliny powinieneś omijać
Obornik w ogrodzie – nie dla każdego! Dowiedz się, które rośliny powinieneś omijać
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl