Logo
Logo

Jak i kiedy wysiewać kapustę? Jak przygotować rozsadę?

Kapusta głowiasta nie jest trudna w uprawie, ale trzeba pamiętać o doborze właściwej odmiany oraz wysokich wymaganiach wodnych tego warzywa. Choć zwykle uprawiana jest z rozsady, to późne jej odmiany można także wysiewać bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Jak i kiedy wysiewać kapustę?

Spis treści
Czy kapustę uprawia się z siewu do gruntu czy z rozsady?
Gdzie sadzić i uprawiać kapustę w ogrodzie?
Jak i kiedy wysiewać nasiona kapusty?
Ile czasu trwa przygotowanie rozsady kapusty?
Jak i kiedy sadzić rozsadę kapusty na miejsce stałe?
Jak dbać o kapustę?

Co warto wiedzieć przed wysiewem kapusty?

Należy pamiętać, że istnieje wiele odmian kapusty, które różnią się długością okresu rozwoju (wegetacji), czyli także okresem osiągania dojrzałości. Z tego względu wyróżniono odmiany bardzo wczesne, wczesne i średnio wczesne (okres wegetacji od 50 do ponad 100 dni) oraz średnio późne i późne (okres wegetacji do 160 dni).

Ponadto, warto też wiedzieć, że z botanicznego punktu widzenia, kapusta jest rośliną dwuletnią, czyli jej cykl rozwoju rozłożony jest na dwa sezony - w pierwszym roku tworzy głowę złożoną ze skróconej łodygi (głąb) i przylegających do siebie liści, a w drugim roku wykształca pęd kwiatostanowy i zakwita.

Zazwyczaj kapustę uprawia się z rozsady (szczególnie odmiany wczesne i średnio wczesne), wysiewanej wcześniej pod osłonami lub w inspekcie. Po około 2 miesiącach gotową rozsadę sadzi się na miejsce stałe. Można też wysiewać kapustę bezpośrednio do gruntu na miejsce stałe w ogrodzie i najlepiej wybrać do tego celu odmiany późne (tworzą zazwyczaj bardziej zbite i większe główki).

Ważne! Nie należy planować uprawy kapusty, co rok w tym samym miejscu (nie częściej niż co 4 lata na tej samej grządce). Lepiej unikać także uprawy obok kapusty innych warzyw z nią spokrewnionych (np. kalarepa, kalafior), a najlepsze miejsce dla kapusty, to miejsce, gdzie wcześniej rosły warzywa strączkowe, np. groch lub fasola.


infouprawa / YouTube


Gleba i stanowisko do uprawy kapusty

Najlepsze do uprawy kapusty są gleby żyzne, bogate w składniki pokarmowe i o odczynie zbliżonym do obojętnego (nie mogą być kwaśne, ani zbyt ciężkie). Z tego względu, jeśli nasza ogrodowa gleba nie spełnia tych warunków, najlepiej zasilić ją poprzedniej jesieni nawozem organicznymi (np. obornikiem lub kompostem) i dobrze spulchnić (przekopać). Do uprawy kapusty najlepiej wybrać miejsce słoneczne i ciepłe, aby główki osiągały optymalne rozmiary. Na szczęście kapusty nie mają dużych wymagań, co do temperatury i nasionom wystarczy do kiełkowania od 5 do 10 °C.

Nasiona kapusty
Nasiona kapusty
Kapusta biała 'Brunswijker' to typowa, jesienna odmiana kapusty o zwartych, płasko zaokrąglonych, dużych główkach. Nadaje się do przechowywania. Tworzy niewiele liści okalających. Zawartość opakowania wystarczy na ok. 50 roślin
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak i kiedy wysiewać nasiona kapusty?

Najbezpieczniej jest zakupić dobrej jakości, zaprawione nasiona (zabezpieczenie przed chorobami) i wysiać je w odpowiednim, odkażonym podłożu (np. mieszance do wysiewu nasion warzyw). Najłatwiej jest wysiewać nasiona w niewielkich doniczkach, na głębokości około 2 cm i przysypać je z góry cienką warstwą piasku. Należy przy tym pamiętać o właściwych terminach siewu nasion na rozsadę: odmiany bardzo wczesne i wczesne wysiewa się od przełomu stycznia i lutego do początku marca, średnio wczesne przez cały marzec do początku kwietnia.

Nasiona zaczynają kiełkować już po około 5-7 dniach, a gdy wytworzą się pierwsze 2-3 liście, warto przepikować (przerzedzić) siewki, czyli przesadzić do osobnych małych doniczek. Przygotowanie rozsady kapusty wczesnej i średnio wczesnej trwa zwykle około 2 miesięcy, a odmian późnych około 6 tygodni.

Aby wyprodukować własną rozsadę odmian bardzo wczesnych, wczesnych lub średnio wczesnych, najlepiej wysiać nasiona w ogrzewanych pomieszczeniach lub w szklarniach.

Sadzenie i pielęgnacja rozsady kapusty

Gotową rozsadę sadzi się na ogrodowe grządki w zależności od typu odmiany: wczesne w kwietniu, a średnio wczesne do połowy maja. Rozsadę odmian późnych sadzimy przez cały czerwiec, ale w można też po prostu w kwietniu wysiewać nasiona odmian późniejszych bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. W tym przypadku także siejemy nasiona na głębokość około 2cm i przysypujemy cienką warstwą podłoża lub piasku.

Jeśli planujemy sadzenie i uprawę większej ilości kapusty, najlepiej sadzić rośliny w rzędach, ale z zachowaniem odpowiedniej odległości między nimi – odmiany wczesne (mniejsze główki) sadzi się w odstępach co około 40-50 cm, a odmiany późne (większe główki) sadzimy/siejemy w odległości co najmniej 60 cm od siebie.

W czasie uprawy i wzrostu kapustę należy regularnie podlewać (szczególnie w okresach suszy i zawiązywania główek) i w razie potrzeby (na słabszej glebie) także nawozić. Warto także co jakiś czas spulchniać glebę na grządkach oraz systematycznie usuwać chwasty.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – Ulrike Leone / Pixabay oraz MNyusha / Depositphotos

Autor
Jak i kiedy wysiewać kapustę? Jak przygotować rozsadę?
Jak i kiedy wysiewać kapustę? Jak przygotować rozsadę?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu