Logo
Logo

Jak i kiedy wysiewać kapustę? Jak przygotować rozsadę?

Kapusta głowiasta nie jest trudna w uprawie, ale trzeba pamiętać o doborze właściwej odmiany oraz wysokich wymaganiach wodnych tego warzywa. Choć zwykle uprawiana jest z rozsady, to późne jej odmiany można także wysiewać bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Jak i kiedy wysiewać kapustę?

Spis treści
Czy kapustę uprawia się z siewu do gruntu czy z rozsady? Gdzie sadzić i uprawiać kapustę w ogrodzie? Jak i kiedy wysiewać nasiona kapusty? Ile czasu trwa przygotowanie rozsady kapusty? Jak i kiedy sadzić rozsadę kapusty na miejsce stałe? Jak dbać o kapustę?

Co warto wiedzieć przed wysiewem kapusty?

Należy pamiętać, że istnieje wiele odmian kapusty, które różnią się długością okresu rozwoju (wegetacji), czyli także okresem osiągania dojrzałości. Z tego względu wyróżniono odmiany bardzo wczesne, wczesne i średnio wczesne (okres wegetacji od 50 do ponad 100 dni) oraz średnio późne i późne (okres wegetacji do 160 dni).

Ponadto, warto też wiedzieć, że z botanicznego punktu widzenia, kapusta jest rośliną dwuletnią, czyli jej cykl rozwoju rozłożony jest na dwa sezony - w pierwszym roku tworzy głowę złożoną ze skróconej łodygi (głąb) i przylegających do siebie liści, a w drugim roku wykształca pęd kwiatostanowy i zakwita.

Zazwyczaj kapustę uprawia się z rozsady (szczególnie odmiany wczesne i średnio wczesne), wysiewanej wcześniej pod osłonami lub w inspekcie. Po około 2 miesiącach gotową rozsadę sadzi się na miejsce stałe. Można też wysiewać kapustę bezpośrednio do gruntu na miejsce stałe w ogrodzie i najlepiej wybrać do tego celu odmiany późne (tworzą zazwyczaj bardziej zbite i większe główki).

Ważne! Nie należy planować uprawy kapusty, co rok w tym samym miejscu (nie częściej niż co 4 lata na tej samej grządce). Lepiej unikać także uprawy obok kapusty innych warzyw z nią spokrewnionych (np. kalarepa, kalafior), a najlepsze miejsce dla kapusty, to miejsce, gdzie wcześniej rosły warzywa strączkowe, np. groch lub fasola.


infouprawa / YouTube


Gleba i stanowisko do uprawy kapusty

Najlepsze do uprawy kapusty są gleby żyzne, bogate w składniki pokarmowe i o odczynie zbliżonym do obojętnego (nie mogą być kwaśne, ani zbyt ciężkie). Z tego względu, jeśli nasza ogrodowa gleba nie spełnia tych warunków, najlepiej zasilić ją poprzedniej jesieni nawozem organicznymi (np. obornikiem lub kompostem) i dobrze spulchnić (przekopać). Do uprawy kapusty najlepiej wybrać miejsce słoneczne i ciepłe, aby główki osiągały optymalne rozmiary. Na szczęście kapusty nie mają dużych wymagań, co do temperatury i nasionom wystarczy do kiełkowania od 5 do 10 °C.

Nasiona kapusty
Nasiona kapusty
Kapusta biała 'Brunswijker' to typowa, jesienna odmiana kapusty o zwartych, płasko zaokrąglonych, dużych główkach. Nadaje się do przechowywania. Tworzy niewiele liści okalających. Zawartość opakowania wystarczy na ok. 50 roślin
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak i kiedy wysiewać nasiona kapusty?

Najbezpieczniej jest zakupić dobrej jakości, zaprawione nasiona (zabezpieczenie przed chorobami) i wysiać je w odpowiednim, odkażonym podłożu (np. mieszance do wysiewu nasion warzyw). Najłatwiej jest wysiewać nasiona w niewielkich doniczkach, na głębokości około 2 cm i przysypać je z góry cienką warstwą piasku. Należy przy tym pamiętać o właściwych terminach siewu nasion na rozsadę: odmiany bardzo wczesne i wczesne wysiewa się od przełomu stycznia i lutego do początku marca, średnio wczesne przez cały marzec do początku kwietnia.

Nasiona zaczynają kiełkować już po około 5-7 dniach, a gdy wytworzą się pierwsze 2-3 liście, warto przepikować (przerzedzić) siewki, czyli przesadzić do osobnych małych doniczek. Przygotowanie rozsady kapusty wczesnej i średnio wczesnej trwa zwykle około 2 miesięcy, a odmian późnych około 6 tygodni.

Aby wyprodukować własną rozsadę odmian bardzo wczesnych, wczesnych lub średnio wczesnych, najlepiej wysiać nasiona w ogrzewanych pomieszczeniach lub w szklarniach.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Sadzenie i pielęgnacja rozsady kapusty

Gotową rozsadę sadzi się na ogrodowe grządki w zależności od typu odmiany: wczesne w kwietniu, a średnio wczesne do połowy maja. Rozsadę odmian późnych sadzimy przez cały czerwiec, ale w można też po prostu w kwietniu wysiewać nasiona odmian późniejszych bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. W tym przypadku także siejemy nasiona na głębokość około 2cm i przysypujemy cienką warstwą podłoża lub piasku.

Jeśli planujemy sadzenie i uprawę większej ilości kapusty, najlepiej sadzić rośliny w rzędach, ale z zachowaniem odpowiedniej odległości między nimi – odmiany wczesne (mniejsze główki) sadzi się w odstępach co około 40-50 cm, a odmiany późne (większe główki) sadzimy/siejemy w odległości co najmniej 60 cm od siebie.

W czasie uprawy i wzrostu kapustę należy regularnie podlewać (szczególnie w okresach suszy i zawiązywania główek) i w razie potrzeby (na słabszej glebie) także nawozić. Warto także co jakiś czas spulchniać glebę na grządkach oraz systematycznie usuwać chwasty.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – Ulrike Leone / Pixabay oraz MNyusha / Depositphotos

Autor
Jak i kiedy wysiewać kapustę? Jak przygotować rozsadę?
Jak i kiedy wysiewać kapustę? Jak przygotować rozsadę?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl