Logo
Logo

Co sadzić obok kapusty? | Lista roślin

Plony kapusty mogą być uzależnione nie tylko od właściwych warunków glebowych, uprawy i nawadniania, ale także od właściwego sąsiedztwa, czyli wpływu innych roślin, rosnących obok. Jakie rośliny warto uprawiać w pobliżu kapusty? Jakie sąsiedztwo lubi, a za jakim nie przepada? Sprawdź.

Spis treści
Jakie warunki lubi kapusta? Jakie warzywa sadzić przy kapuście? Które zioła sadzić obok kapusty? Jakie kwiaty ogrodowe warto posadzić? Czego nie sadzić przy kapuście?

Jakie warunki lubi kapusta?

Oprócz optymalnych warunków uprawy, udanej uprawie warzyw wydatnie sprzyja także odpowiednio dobrane towarzystwo innych roślin, które mają na nie korzystny wpływ. Wiedząc, jakie gatunki roślin posadzić obok kapusty, ale i innych warzyw, możemy wpłynąć na ich lepszy wzrost, odporność na choroby i szkodniki, a także większe plony.

Warzywa kapustne, to bardzo liczna grupa roślin, z których często uprawianymi w ogrodach lub na działkach są między innymi kapusta brukselka, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska lub kapusta włoska. Choć ogólnie lubią one zbliżone warunki, to każda z nich ma także swoje indywidulane upodobania – także, co do towarzystwa innych roślin.

Które warzywa posadzić obok kapusty?

Dobrym towarzystwem dla kapusty będzie przede wszystkim cebula (także szczypiorek), która dzięki właściwościom wydzielanych przez nią substancji lotnych chroni inne rośliny przed chorobami grzybowymi, a także odstrasza wiele szkodników. Ponadto, ogólnie do grupy warzyw, których sąsiedztwo sprzyja wzrostowi kapusty należą między innymi:

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Jakie zioła są dobrym towarzystwem dla kapusty?

Naturalną ochrona przed szkodnikami będą posadzone w pobliżu kapusty różne zioła. Ich aromat i inne substancje (fitoncydy) skutecznie zniechęcają szkodniki (bielinek kapustnik, mszyce). Do takich roślin zielnych należą między innymi:

Warto pamiętać, że obecność ziół (np. wzdłuż grządek) może także wpłynąć na lepszy smak warzyw.

Jakie kwiaty ogrodowe warto posadzić obok kapusty?

Tak samo, jak w przypadku innych warzyw, bardzo pożytecznym i wskazanym sąsiedztwem dla kapust będą tak zwane rośliny fitosanitarne, które dzięki wydzielanym substancjom mają zdolność do odstraszania/zniechęcania szkodliwych organizmów (np. nicieni glebowych, mszyc).

Do najpopularniejszych w ogrodach, a jednocześnie kwitnących roślin mających takie właściwości należą np. aksamitki oraz nagietki, dlatego warto je wysiewać lub sadzić nie tylko w pobliżu kapusty, ale i innych warzyw.

Których roślin unikać przy uprawie kapusty?

Ważne! W uprawie kapusty, warto unikać przede wszystkim sąsiedztwa innych warzyw kapustnych (np. kalafiora, brokuła) oraz ziemniaków.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Urszula/Pixabay

Autor
Co sadzić obok kapusty? | Lista roślin
Co sadzić obok kapusty? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny