Wartości odżywcze brukselki
Brukselka, czyli kapusta brukselska (Brassica oleracea var. gemmifera) zawiera znaczną ilość przeciwutleniaczy, witamin A, C, E i K oraz witamin z grupy B. To również doskonałe źródło błonnika, żelaza, magnezu, fosforu, cynku, wapnia, potasu oraz selenu.
Działanie prozdrowotne brukselki
Spożywanie brukselki przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Duża ilość przeciwutleniaczy zmniejsza ryzyko nowotworów, miażdżycy, cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo zwalczają one wolne rodniki, które są przyczyną stresu oksydacyjnego i opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Dodatkowo spożywanie brukselki pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego, a zawarte w niej minerały oraz kwas foliowy korzystnie wpływają na płodność i rozwój ciąży. Dlatego brukselkę warto włączyć do swojej diety, planując dziecko oraz będąc w ciąży. Witamina K i wapń, które znajdziemy w tym niepozornym warzywie, pozytywnie wpływają na stan kości i zębów, a potas i magnez na układ krwionośny i pracę serca.
Brukselka a nowotwory
Warzywo to zawiera dużo, różnych związków, które wspomagają walkę z nowotworami i przeciwdziałają ich rozwojowi. Poza wspomnianymi wcześniej przeciwutleniaczami, błonnikiem i witaminami, brukselka zawiera również sulforafany, czyli związki siarki oraz glukozynolany i zotiocyjaniany, które znacząco zmniejszą ryzyko zachorowania na raka. Regularne spożywanie brukselki zmniejsza ryzyko rozwoju raka skóry, przełyku, sutka, prostaty, trzustki i okrężnicy.
Brukselka jako źródło błonnika
Brukselka jest niezwykle sycąca ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego. Do tego jest niskokaloryczna, co sprawia, że jest to idealne warzywo na czas odchudzania. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości błonnika, brukselka pozytywnie wpływa na perystaltykę i funkcjonowanie jelit, przeciwdziałając zaparciom.
Spożywanie brukselki pomaga w naturalny sposób obniżyć cholesterol, co jest ważną częścią profilaktyki rozwoju wielu chorób serca i układu krwionośnego. Błonnik pomaga również wyregulować poziom glukozy we krwi, łagodzi stany zapalne i redukuje ciśnienie tętnicze.
Przeciwwskazania do spożywania brukselki
Brukselka, jak wszystkie warzywa kapustne może powodować wzdęcia oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu jej spożywanie nie jest zalecane przez osoby starsze i małe dzieci oraz przez osoby na diecie łatwostrawnej.
Składniki zawarte w brukselce nie są również korzystne dla osób z niedoczynnością tarczycy oraz chorującymi na żylaki.
Zastosowanie brukselki w kuchni
To niewielkie, okrągłe warzywo ma charakterystyczny, lekko gorzki smak, który może nie odpowiadać niektórym osobom. Jednak ze względu na wartości odżywcze, warto się przełamać i spróbować brukselki w różnych odsłonach.
Brukselka najczęściej wykorzystywana jest jako dodatek do dań głównych lub do przygotowania smacznej i pożywnej zupy. Zazwyczaj podaje się ją ugotowaną wraz z masłem i bułką tartą, ale można ją podać również krótko gotowaną w towarzystwie prażonych orzechów lub z dodatkiem sosu.
Ciekawym sposobem podania brukselki jest jej zblanszowanie i podpieczenie po odpowiednim przyprawieniu. Tak przygotowana smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno i może stanowić pyszną i zdrową przekąskę.
Co trzeba zapamiętać na temat brukselki?
- Brukselka to niewielkie warzywo z rodziny warzyw kapustnych o lekko gorzkim smaku, którego można się pozbyć poprzez dodatek do gotowania cukru lub mleka.
- Najczęściej wykorzystuje się ją jako dodatek do dań głównych, ale może stanowić również samodzielną przekąskę. Smakuje wyśmienicie zarówno po krótkim gotowaniu, jak i smażeniu, czy pieczeniu.
- Brukselka ceniona jest jednak przede wszystkim nie za smak, a za szerokie właściwości zdrowotne. Bogactwo witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i innych składników pokarmowych sprawia, że brukselka ma silne działanie przeciwnowotworowe, a także pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, kostny, krwionośny i odpornościowy.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: RitaE/Pixabay