Dlaczego warto stosować nawóz kurzy do nawożenia roślin w ogrodzie?
Kurzak, czyli nawóz kurzy to świetny i uniwersalny naturalny nawóz organiczny, który powstał z odchodów drobiu hodowlanego (głównie kur) oraz ściółki.
Jest bardzo łatwy w stosowaniu, wszechstronny i w pełni naturalny, więc idealny dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Nadaje się zarówno do nawożenia roślin ozdobnych, jak i jadalnych. Zawiera duże ilości związków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, korzystnie wpływając na ich wygląd, obfitość kwitnienia i jakość uzyskanych plonów.
Skład i właściwości nawozu kurzego
Charakteryzuje się dużą koncentracją składników pokarmowych. Dlatego musimy stosować go ostrożnie. Wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością azotu i fosforu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i intensywnego rozwoju roślin. W składzie znaleźć można również potas, wapń i magnez.
Nawóz kurzy ma wysokie pH, co oznacza, że jest mocno zasadowy (pH około 7,5), a więc idealnie nadaje się do odkwaszania gleby. Stosowanie nawozu kurzego sprzyja powstawaniu warstwy próchnicy, która pozytywnie wpływa na żyzność gleby.
▶ Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?
Zamiast świeżego kurzaka wybierz granulowany!
Należy pamiętać, aby nie stosować świeżego nawozu kurzego, który zawiera bardzo dużo azotu, głównie w postaci kwasu moczowego, rozkładanego do amoniaku - może doprowadzić do przenawożenia podłoża i zniszczenia roślin. Najlepiej świeży kurzak przefermentować i rozcieńczyć lub stosować gotowy, granulowany nawóz kurzy.
Nawóz kurzy doskonale nadaje się do wszystkich roślin, które wymagają zasadowej gleby. Można go z powodzeniem stosować do roślin doniczkowych i ogrodowych, ozdobnych i jadalnych. Nadaje się więc do zastosowania w całym ogrodzie, przynosząc wiele korzyści ogrodnikowi. Szczególnie polecany jest do warzyw, gdyż jest w pełni naturalnym nawozem i pozwala uzyskać zdrowe, ekologiczne i dorodne plony. To również doskonały sposób na zmniejszenie kwasowości gleby, a tam, gdzie zastosowano nawóz kurzy, zazwyczaj nie ma potrzeby wapniowania.


Jak i kiedy stosować nawóz kurzy?
Nawóz kurzy należy równomiernie rozsypać na ziemię, a następnie przekopać na około 10 cm, aby został dokładnie rozprowadzony.
Nawóz kurzy można stosować na kilka sposobów:
• do przygotowania podłoża – jesienią, jako wzbogacenie gleby przed nasadzeniami w przyszłym sezonie.
• pod trawnik – nawóz kurzy warto również stosować w trakcie przygotowań do założenia trawnika. Należy to zrobić najpóźniej 10 dni przed siewem;
• do wzbogacenia kompostu – na kompost należy wysypać nawóz kurzy, a następnie przykryć np. słomą. Dzięki temu procesy rozkładu zostaną znacznie przyspieszone, a kompot wzbogacony o dodatkowe minerały;
• do zasilenia roślin – można stosować od marca do końca listopada, ale najpóźniej na 3 tygodnie przed zbiorem plonów.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos
G.T.