Nawóz kurzy, kurzak | Jaki wybrać i jak stosować w ogrodzie?

nawóz kurzy do ogrodu fot. PantherMediaSeller - Depositphotos

Piękne, bujne rośliny o wspaniałych kwiatach i obfitych plonach to marzenie każdego ogrodnika. Jednak, aby tak było, niezbędne jest stosowanie odpowiednich nawozów, jednym z chętniej wybieranych jest naturalny nawóz kurzy. Ma wszechstronne zastosowanie i jest łatwy w użytku, a w dodatku łatwo dostępny i tani. Jest to w pełni naturalny nawóz, który może być stosowany w uprawach ekologicznych.

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Dlaczego warto stosować nawóz kurzy do nawożenia roślin w ogrodzie? Jaki ma skład i właściwości? Lepiej świeży czy suszony (granulowany)? Pod jakie rośliny stosować nawóz kurzy? Jaki nawóz kurzy wybrać? Gdzie kupić? Jak i kiedy stosować nawóz kurzy?

Dlaczego warto stosować nawóz kurzy do nawożenia roślin w ogrodzie?

Kurzak, czyli nawóz kurzy to świetny i uniwersalny naturalny nawóz organiczny, który powstał z odchodów drobiu hodowlanego (głównie kur) oraz ściółki.

Jest bardzo łatwy w stosowaniu, wszechstronny i w pełni naturalny, więc idealny dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Nadaje się zarówno do nawożenia roślin ozdobnych, jak i jadalnych. Zawiera duże ilości związków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, korzystnie wpływając na ich wygląd, obfitość kwitnienia i jakość uzyskanych plonów.

Skład i właściwości nawozu kurzego

Charakteryzuje się dużą koncentracją składników pokarmowych. Dlatego musimy stosować go ostrożnie. Wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością azotu i fosforu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i intensywnego rozwoju roślin. W składzie znaleźć można również potas, wapń i magnez.

Nawóz kurzy ma wysokie pH, co oznacza, że jest mocno zasadowy (pH około 7,5), a więc idealnie nadaje się do odkwaszania gleby. Stosowanie nawozu kurzego sprzyja powstawaniu warstwy próchnicy, która pozytywnie wpływa na żyzność gleby.

Zamiast świeżego kurzaka wybierz granulowany!

Należy pamiętać, aby nie stosować świeżego nawozu kurzego, który zawiera bardzo dużo azotu, głównie w postaci kwasu moczowego, rozkładanego do amoniaku - może doprowadzić do przenawożenia podłoża i zniszczenia roślin. Najlepiej świeży kurzak przefermentować i rozcieńczyć lub stosować gotowy, granulowany nawóz kurzy.

Granulowany nawóz kurzy łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia.

 

Nawóz kurzy doskonale nadaje się do wszystkich roślin, które wymagają zasadowej gleby. Można go z powodzeniem stosować do roślin doniczkowych i ogrodowych, ozdobnych i jadalnych. Nadaje się więc do zastosowania w całym ogrodzie, przynosząc wiele korzyści ogrodnikowi. Szczególnie polecany jest do warzyw, gdyż jest w pełni naturalnym nawozem i pozwala uzyskać zdrowe, ekologiczne i dorodne plony. To również doskonały sposób na zmniejszenie kwasowości gleby, a tam, gdzie zastosowano nawóz kurzy, zazwyczaj nie ma potrzeby wapniowania.

Nawóz kurzy Target
Nawóz kurzy Target
Nawóz granulowany kurzy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych twardych granul o spowolnionym działaniu. Przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych.
Kup w naszym sklepie!
Nawóz kurzy Florovit
Nawóz kurzy Florovit
W 100% nawóz naturalny pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nowoczesnej technologii przetwarzania i oczyszczania obornik zachowuje wszystkie substancje próchnicze, odżywcze i mineralne, a jednocześnie pozbawiony jest patogenów oraz nasion chwastów.
Kup w naszym sklepie!

Jak i kiedy stosować nawóz kurzy?

Nawóz kurzy należy równomiernie rozsypać na ziemię, a następnie przekopać na około 10 cm, aby został dokładnie rozprowadzony.

Nawóz kurzy można stosować na kilka sposobów:
do przygotowania podłoża – jesienią, jako wzbogacenie gleby przed nasadzeniami w przyszłym sezonie.
pod trawnik – nawóz kurzy warto również stosować w trakcie przygotowań do założenia trawnika. Należy to zrobić najpóźniej 10 dni przed siewem;
do wzbogacenia kompostu – na kompost należy wysypać nawóz kurzy, a następnie przykryć np. słomą. Dzięki temu procesy rozkładu zostaną znacznie przyspieszone, a kompot wzbogacony o dodatkowe minerały;
do zasilenia roślin – można stosować od marca do końca listopada, ale najpóźniej na 3 tygodnie przed zbiorem plonów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos 
G.T.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści