Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
17
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Guano do nawożenia roślin ogrodowych

Doskonałe i naturalne nawozy do roślin ogrodowych pozwalają zasilić glebę w wiele wartościowych składników, bez wykorzystywania przy tym szkodliwych substancji chemicznych. Są więc idealnym środkiem ekologicznym do użyźniania gleby i odżywiania roślin. Jedną z takich substancji jest guano. Jaki ma skład, jak je stosować?

 

Dlaczego warto stosować guano do nawożenia roślin?

Guano – odchody ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków) lub nietoperzy (Guanokalong), gromadzące się od wieków na powierzchni ziemi lub w jaskiniach, na terenach suchych, głównie na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej (Chile, Peru) i wyspach sąsiednich. Grube pokłady eksploatowane są jako cenny nawóz naturalny.

Trudno dokładnie określić skład guano, gdyż różni się w zależności od pochodzenia, gatunku ptaków oraz od jego wieku (im starsze, tym więcej ma fosforu, a mniej azotu). W składzie nawozu znajdziemy przede wszystkim łatwo przyswajalne formy azotu, fosforu i potasu, jak również mnóstwo mikroskładników, które skutecznie odżywią rośliny. Ten naturalny nawóz pomaga wytworzyć odpowiednią mikroflorę bakteryjną w glebie. Ph nawozu uzależnione jest od jego rodzaju. W zależności od pochodzenia, może mieć różne wartości, od 5-8 pH.

Guano to uniwersalny nawóz do wszystkich roślin! Wybierz je do zasilania gleby w ogrodzie. To uniwersalny nawóz do wszystkich roślin! Doskonale sprawdza się jako nawóz do ziół, ogródków warzywnych, ale i roślin kwitnących. Można je stosować także do zasilania drzew, krzewów, do nawożenia trawników, wzbogacania jałowych gleb, ale również do kompostowania.

Jak stosować guano do nawożenia roślin?

Bogaty skład takiego nawozu wspomaga gospodarkę wodną roślin, jak również zwiększa odporność na choroby i szkodniki. Działanie nawozu zawierającego guano jest natychmiastowe i wystarcza na długo. Guano wzbogaca glebę w wiele cennych składników i sprawia, że staje się ona wyjątkowo zasobna. Dodatkowo, nawóz ten sprzyja rozwojowi roślin, zwiększa i wydłuża kwitnienie, wpływa na wybarwienie kwiatów i liści roślin, jak również wzmacnia je i chroni przed chorobami i szkodnikami.

Dawkowanie

Każdy produkt nawozowy posiada etykietę ze wskazaniami, jak należy je stosować. Najczęściej jednak, jeśli mamy do czynienia ze skoncentrowanym nawozem, powinno się go rozcieńczyć w stosunku 1:100, czyli 1 część guano na 100 części wody. Po zastosowaniu nawozu należy podlać rośliny, aby nawóz dotarł do głębszych warstw gleby.

Dodatek do kompostu

Nawóz zawierających guano wspomaga rozwój i zwiększa liczebność pożytecznych bakterii. Odpowiednia ilość mikroorganizmów w kompoście sprawia, że martwa materia szybciej jest przetwarzana i zamieniana w wartościowy składnik gleby. Kompost należy podlać wodą wymieszaną z guano w dowolnych proporcjach.

Kiedy stosować guano?

Naturalny nawóz zawierający guano warto można stosować w dowolnym czasie, jednak najczęściej zaleca się od wiosny do jesieni. Wówczas rośliny mogą wykorzystać największą ilość składników odżywczych jakie zawarte są w tym niezwykle skutecznym i uniwersalnym nawozie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Lolame / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu