Dlaczego warto stosować guano do nawożenia roślin?
Guano – odchody ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków) lub nietoperzy (Guanokalong), gromadzące się od wieków na powierzchni ziemi lub w jaskiniach, na terenach suchych, głównie na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej (Chile, Peru) i wyspach sąsiednich. Grube pokłady eksploatowane są jako cenny nawóz naturalny.
Trudno dokładnie określić skład guano, gdyż różni się w zależności od pochodzenia, gatunku ptaków oraz od jego wieku (im starsze, tym więcej ma fosforu, a mniej azotu). W składzie nawozu znajdziemy przede wszystkim łatwo przyswajalne formy azotu, fosforu i potasu, jak również mnóstwo mikroskładników, które skutecznie odżywią rośliny. Ten naturalny nawóz pomaga wytworzyć odpowiednią mikroflorę bakteryjną w glebie. Ph nawozu uzależnione jest od jego rodzaju. W zależności od pochodzenia, może mieć różne wartości, od 5-8 pH.
Jak stosować guano do nawożenia roślin?
Bogaty skład takiego nawozu wspomaga gospodarkę wodną roślin, jak również zwiększa odporność na choroby i szkodniki. Działanie nawozu zawierającego guano jest natychmiastowe i wystarcza na długo. Guano wzbogaca glebę w wiele cennych składników i sprawia, że staje się ona wyjątkowo zasobna. Dodatkowo, nawóz ten sprzyja rozwojowi roślin, zwiększa i wydłuża kwitnienie, wpływa na wybarwienie kwiatów i liści roślin, jak również wzmacnia je i chroni przed chorobami i szkodnikami.
Dawkowanie
Każdy produkt nawozowy posiada etykietę ze wskazaniami, jak należy je stosować. Najczęściej jednak, jeśli mamy do czynienia ze skoncentrowanym nawozem, powinno się go rozcieńczyć w stosunku 1:100, czyli 1 część guano na 100 części wody. Po zastosowaniu nawozu należy podlać rośliny, aby nawóz dotarł do głębszych warstw gleby.
Dodatek do kompostu
Nawóz zawierających guano wspomaga rozwój i zwiększa liczebność pożytecznych bakterii. Odpowiednia ilość mikroorganizmów w kompoście sprawia, że martwa materia szybciej jest przetwarzana i zamieniana w wartościowy składnik gleby. Kompost należy podlać wodą wymieszaną z guano w dowolnych proporcjach.
Kiedy stosować guano?
Naturalny nawóz zawierający guano warto można stosować w dowolnym czasie, jednak najczęściej zaleca się od wiosny do jesieni. Wówczas rośliny mogą wykorzystać największą ilość składników odżywczych jakie zawarte są w tym niezwykle skutecznym i uniwersalnym nawozie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Lolame / Pixabay
G.T.