Logo
Logo

Budka dla nietoperzy | Instrukcja budowy krok po kroku

Nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzęta. Warto zaprosić je do naszego ogrodu. Zobacz jak tanio i bardzo łatwo zbudować budkę dla nietoperzy.

Spis treści
Dlaczego warto mieć nietoperze w ogrodzie? Jak zrobić budkę dla nietoperzy krok po kroku? Gdzie zawiesić budkę dla nietoperzy?

Nietoperze w ogrodzie

Raczej nie przepadamy za komarami. Walczymy z nimi jak tylko umiemy, stosując w tym celu najbardziej wymyślne środki – a najczęściej i tak kończy się swędzącymi pogryzieniami.

Tymczasem istnieje pewne niewielkie zwierzątko, które potrafi dziennie zjeść nawet 2 000 komarów! Czyli w niektórych wypadkach niemal tyle ile samo waży! Kilka takich zwierzątek stanowi więc doskonałe rozwiązanie problemu koszmarnych insektów.

Owym zwierzątkiem jest nietoperz, a zaproszenie go do pomocy w nierównej dotychczas walce wymaga tylko stworzenia mu odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Nietoperz gacek brunatny, fot. Adam Brokes - Freeimages
Fot. Adam Brokes / Freeimages

Nietoperz gacek brunatny

Jak i z czego zrobić budkę dla nietoperzy?
Krok po kroku

Niezbędne materiały do stworzenia nietoperzowego domku nie są niczym wymyślnym. Należy tylko pamiętać, że drewno w żadnym wypadku nie może być impregnowane ani nasączane innymi środkami chemicznymi. Budkę należy zbić gwoździkami. Mniejsze elementy można skleić produktem do drewna ale starajmy się używać go jak najmniej.


Krok 1: Przygotuj potrzebne elementy

 1. Listewki z miękkiego drewna (może być sosnowe) o przekroju 2x2 mm
 2. Deska z niestruganego, miękkiego drzewa (sosna) na tylną ścianę budki. Będzie lądowiskiem i głównym "ciągiem komunikacyjnym" domku, musi więc umożliwiać łatwe zahaczenie pazurków. Można dodatkowo pokryć ją na przykład drobną siatką z włókna szklanego.
 3. Przednia ściana z płyty MFP – ten materiał zapewni odporność na czynniki atmosferyczne.
 4. Boki (MFP)
 5. Element osłaniający wlot (MFP)
 6. Daszek (MFP)


2. Połącz poszczególne części

 1. Daszek z płyty MFP
 2. Elementy boczne
 3. Przednia ściana ściana budki z nabitymi lub przyklejonymi w odstępach co ok. 15 mm listewkami
 4. Element przysłaniający wlot – powinna pozostać szczelina o szerokości około 2 cm
 5. Tylna ściana budki


Krok 3: Zamontuj budkę w docelowym miejscu

 1. Daszek osłaniający przed deszczem również wlot
 2. Lądowisko z miękkiego, nieobrobionego drewna. Aby poprawić jego właściwości można dodatkowo obłożyć je np. siatką z włókna szklanego, lub wykonać poziome nacięcia co ok. 15 mm
 3. Boczne ściany wysunięte do dołu osłaniają lądowisko przed podmuchami wiatru
 4. Wlot do budki
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne
Przeczytaj także
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne

Gdzie zawiesić budkę dla nietoperzy?

Budkę instalujemy na słupie, drzewie bądź ścianie budynku, w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu oraz możliwie nasłonecznionym. Najlepsza jest strona południowa. Zwróćmy też uwagę na to aby pod spodem budki nie będzie rzeczy narażonych na odchody zwierzątek.

Musimy też zapewnić swobodny, nie blokowany przez gałęzie wlot do domku. Budka prawdopodobnie zostanie zasiedlona dość szybko, ale jeśli tak się nie stanie – nie ma się co martwić. Jej atrakcyjność wzrasta z czasem, gdyż nietoperze wolą miejsca starsze, pozbawione zapachu świeżego drewna i mniej wyróżniające się w otoczeniu.


Tekst i rysunki: Designerer, zdjęcie tytułowe: Henning Hach/Pixabay

Autor
Budka dla nietoperzy | Instrukcja budowy krok po kroku
Budka dla nietoperzy | Instrukcja budowy krok po kroku
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)