Zapomnij o mitach! Zobacz 6 prostych zasad dokarmiania i zadbaj o swoich skrzydlatych przyjaciół

Zasady dokarmiania ptaków

Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Niskie temperatury i brak naturalnych pokarmów sprawiają, że dokarmianie ptaków staje się nie tylko gestem dobrej woli, ale wręcz koniecznością. W tym artykule odkryjesz 6 prostych, ale kluczowych zasad, które pomogą Ci efektywnie wspierać ptaki w Twoim ogrodzie. Dowiesz się, jakie pokarmy są najlepsze, kiedy rozpocząć dokarmianie, i jak unikać typowych błędów. Spraw, by Twój ogród stał się bezpiecznym azylem dla ptaków tej zimy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
109

Jak dbać o ptaki zimą? Odkryj proste zasady dokarmiania

Nie czekamy, dokarmiamy! Zachęcamy do karmienia ptaków nie tylko przy minusowych temperaturach, czy grubej pokrywie śnieżnej. Zapomnij o mitach! Zobacz 6 prostych zasad dokarmiania i zadbaj o swoich skrzydlatych przyjaciół!

1. Zawsze i regularnie lub wcale

Jeśli decydujesz się pomagać ptakom dokarmiając je, pamiętaj, że to długotrwałe zobowiązanie! Ptaki przyzwyczają się do tego miejsca i będą liczyły na Twoje wsparcie w najbardziej mroźne poranki! Wówczas – to czasem kwestia życia i śmierci. Zapamiętają też pory dnia, w których uzupełniasz karmnik i tak też opracują swoje dzienne wędrówki. Nie zawiedź ich!

2. Tylko naturalny pokarm

Nie wiesz co smakuje ptakom? Zacznij od słonecznika. Może być łuskany, lub w łupinie. Ważne, żeby nie był solony, ani w żaden inny sposób przyprawiony. Dotyczy to nie tylko słonecznika, ale każdego rodzaju pokarmu podawanego ptakom. Możesz dawać także inne ziarna: sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy oraz płatki owsiane. Jabłka, gruszki, banany, rodzynki, też znajdą swoich amatorów. Słonina (niewędzona, niesolona) również jest przysmakiem wielu gatunków ptaków. Nigdy nie karm pieczywem! (szczególnie tym kupowanym, które zawiera mnóstwo soli, wzmacniaczy i innych substancji szkodzących nawet ludziom).

3. Utrzymuj czystość i porządek

Każdy karmnik wymaga regularnego czyszczenia i wymiany pokarmu. Im cieplejsza zima, tym należy robić to częściej. Przy dodatnich temperaturach i dużej wilgotności pokarm szybko się psuje, co może poważnie zagrozić ptakom.

4. Z dala od szyby

Karmnik umieść bezpośrednio na szybie/parapecie, lub w dużej odległości od okien (im dalej, tym lepiej). Najgorsze możliwe rozwiązanie to centralne umiejscowienie karmnika w odległości 2-3 metrów od dużego okna np. balkonowego. Spłoszone przez drapieżnika ptaki uciekają z karmnika w bezpieczne miejsce, czyli w gęste krzewy lub drzewa. Rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa kolizji!

5. Uważaj na koty

Jeśli nie chcesz żeby Twój karmnik stał się łatwą „stołówką” dla kotów i innych drapieżników zainstaluj go w miejscu dla nich niedostępnym. Karmnik powinien być zlokalizowany raczej na otwartym terenie, żeby ptaki odpowiednio wcześniej zauważyły skradającego się kota. Jednak w okolicy warto też zadbać o gęste krzewy, żeby ptaki mogły się w nich bezpiecznie schronić w przypadku niebezpieczeństwa, obserwować okolicę i „dolatywać” wygodnie do karmnika.

6. Pamiętaj o wodzie

Nie samym słonecznikiem ptaki żyją, dlatego pamiętaj o wystawieniu obok karmnika poidełka z wodą. Dlaczego jest to tak ważne szczególnie zimą? Zimowa dieta ptaków to głównie ziarna, które nie zawierają tyle płynów co soczyste pędraki i owady królujące w diecie letniej. Poidełko z (zawsze czystą i świeżą!) wodą uzupełni te braki i zapewni ptakom zdrową zimę.

Nie czekamy, dokarmiamy! Zachęcamy do karmienia nie tylko przy minusowych temperaturach, czy grubej pokrywie śnieżnej. Zapomnij o mitach!

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Zachęcamy do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie! Na stronie www.ogrod.ptakipolskie.pl/ znajdziesz porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom. 

Zapraszamy również na:

Zdjęcia: Cezary Korkosz, Hanna Żelichowska, Edyta Kafka


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
04-12-2023 16:49
Komentarz dodany przez Krystyna Sachmacińska: To będzie komentarz do karmnika - jak go wykonać, żeby dostęp miały tylko małe ptaki: sikory, wróble, dzwońce, grubodzioby, kowaliki a nie kosy, czy sójki? Miałby być niższy i o większej powierzchni podłogi? Są jakieś wzory? Krystyna
Gość Małgorzata T.
07-02-2021 11:52
Niby oczywiste, a jednak nie zawsze się o pewnych rzeczach pamięta. Dzięki!
Gość Ap
10-12-2020 22:42
Dziekuje za dobre rady
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści