Logo
Logo

Ornitologia terapeutyczna | Książka o prozdrowotnej roli ptaków

Dzięki książce "Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – Zdrowie – Psychika" Piotra Tryjanowskiego i Sławomira Murawca dowiesz się, jak wielką terapeutyczną rolę mogą mieć ptaki mieszkające w twoim ogrodzie lub okolicy. 

Piękny ogród wymaga pracy, a jej efektem jest nie tylko plon z grządek i drzew owocowych, ale i radość z przebywania w ich cieniu, radowanie się zielenią liści drzew i fantastycznych zapachów kwiatów. Radość ogrodu potęgowana jest śpiewem ptaków i wielu właścicieli ogrodów czyni wiele, by właśnie ptaki zaprosić do swoich włości. Na sezon lęgowy zawiesza budki lęgowe, zimą dokarmia skrzydlatych gości, a latem stawia poidła; zaś drzewa i krzewy przycina tak, by wybrane gatunki mogły w nich wić gniazda. Wszystko to po to, by pomóc skrzydlatej braci, a przy okazji i sobie sprawić nieukrywaną przyjemność.

Właśnie i takie, nazwijmy ogrodowe aspekty zauważa najnowsza książka Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – Zdrowie – Psychika wydana w 2021 r. w Poznaniu nakładem Bogucki Wydawnictwo Naukowe. To pozycja napisana przez dwóch specjalistów – ornitologa i lekarza – psychiatrę, a jej tytuł choć tytuł może brzmi nieco specjalistycznie, zdecydowanie nie powinien odstraszać.

Ornitologia terapeutyczna fot. Capri23auto Pixabay

Fot. Capri23auto/Pixabay

O czym jest "Ornitologia terapeutyczna"?

Tak naprawdę książka stanowi zbiór esejów, przygotowanych z mocną naukową podbudową. Pozycja ta, krok po krok, wyjaśnia związki pomiędzy naszym zdrowiem a przyrodą, a w niej w sposób szczególny wyróżnia właśnie ptaki. Nawiązuje do ich znaczenia w kulturze, sztuce i medycynie. Ornitologia terapeutyczna to lektura nie tylko dla lekarzy psychiatrów i terapeutów, ale także dla nauczycieli, rodziców oraz wszystkich osób po prostu lubiących ptaki.

Ornitologia terapeutyczna napisana została tak, by pomóc nam odkryć terapeutyczne znaczenie ptaków. Skierowana jest także do osób, które o tym wcześniej nie słyszały, a ptasiarstwa nie praktykowały. Czyli mówiąc nieco poważniej, autorzy nie zawężali kręgu odbiorców w jakiś specjalny sposób, ale zadbali o to, by w miarę jasno wyjaśniać zagadnienia medyczne i ornitologiczne nawet poczatkującym.

Ta książka to nowość, przynajmniej na polskim rynku. Skierowana jest do ludzi otwartych na nowe informacje i chcących zrozumieć siebie, jak i otaczający świat, nie tylko poprzez pryzmat odczuć, westchnień i estetycznych zachwytów, ale lubiących poszukiwać odpowiedzi na pytania – dlaczego? Zawiera mnóstwo faktów, o ptakach, zieleni i psychice, podzielonych na klarowne części. Zdecydowanie jednak, nie jest podręcznikiem, choć warto mieć ją pod ręką. 

Każdy rozdział zawiera nieco zaleceń, od tych najprostszych, bo po prostu wyjść w teren i przyglądać się ptakom, po gatunkowe zalecenia – na przykład wsłuchiwanie się w głos kukułki czy odtwarzanie specjalnych utworów muzycznych wykorzystujących ptasie motywy. Albo sugestię wyjścia do ogrodu wyłącznie po to, by przyjrzeć się drozdom i pokrzewkom. Autorzy przekonują, że obserwacje ptaków, także, a może właśnie te amatorskie, po prostu cieszą i mają zdecydowanie prozdrowotny charakter.

Kim są autorzy książki?

  • Piotr Tryjanowski – prof. dr hab. – Katedra Zoologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – autor wielu opracowań naukowych i popularnych dotyczących ptaków. Popularyzator ptakoterapii. Opublikował m.in. książkę "Rozum z ptakami odlatuje", "Ptaki krajobrazu rolniczego", "Wino i ptaki". Miłośnik serów, win środkowej Europy i tradycyjnego pasterstwa.
  • Sławomir Murawiec – dr n. med. – Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii – lekarz psychiatra i psychoterapeuta. Prywatnie miłośnik i popularyzator obserwacji ptaków. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ostatnio opublikował książkę "Farmakoterapia w psychiatrii ambulatoryjnej".

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa
Bogucki Wydawnictwo Naukowe
www.bogucki.com.pl

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)